Konec intervencí ČNB

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
mat11
Příspěvky: 7
Registrován: 29 srp 2016, 13:59
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Konec intervencí ČNB

Příspěvek od mat11 » 29 srp 2016, 14:11

Ahoj,
chtěl jsem se zeptat, jak budete řešit nebo spíš jak se připravujete na to, až ČNB zruší umělé oslabování koruny. Napadly mě zatím jen dvě možnosti: jedna neřešit to tzn. snížit si svůj zisk. A druha je, že se předpokládá, že by intervence měly skončit v polovině roku 2017, tak dočasně stáhnout kapitál ze zahraničí a počkat, až se to stane a pak začít investovat znovu. Co si o tom myslíte? Myslíte, že by se koruna vrátila k 25 Kč/euro nebo bude ještě silnější?

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od Saraph » 29 srp 2016, 14:33

Pokud by nebylo jisté, kdy to nastane, ale jen by se spekulovalo, pak bych to neřešil. Důvod je docela prostý. To stahování kapitálu z platforem taky není zdarma. Teď nemluvím čistě o poplatcích a měnových konverzích. Pokud se ukáže, že to byl planý poplach, nebo se nebude delší dobu nic dít, prodělali bychom na tom, že ty peníze nebyly zatím investované.

Netuším, kam až by se ten kurz dostal, ale z 27 na 25 podle mě není taková změna, u které by se vyplatilo s tím kapitálem šermovat.

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od sollar » 29 srp 2016, 15:11

Saraph píše:Pokud by nebylo jisté, kdy to nastane, ale jen by se spekulovalo, pak bych to neřešil. Důvod je docela prostý. To stahování kapitálu z platforem taky není zdarma. Teď nemluvím čistě o poplatcích a měnových konverzích. Pokud se ukáže, že to byl planý poplach, nebo se nebude delší dobu nic dít, prodělali bychom na tom, že ty peníze nebyly zatím investované.

Netuším, kam až by se ten kurz dostal, ale z 27 na 25 podle mě není taková změna, u které by se vyplatilo s tím kapitálem šermovat.
Jj...vcelku souhlas, jen jsem tedy stáhnul kapitál z akcií v zahraničí....intervence mi docela pomohla ;) a p2p bych chtěl mít 50%v Kč a 50%v EURO.
27 na 25 je -7,4%+poplatky při převodu cca -8% z kapitálu. :cry: ...,ale to jsou spekulace. Maďaři doplatili na půjčky v cizí měně.

Uživatelský avatar
Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 202
Registrován: 08 črc 2016, 13:19
Reputace: 233
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od Finlord » 29 srp 2016, 18:40

sollar píše:
Saraph píše:Pokud by nebylo jisté, kdy to nastane, ale jen by se spekulovalo, pak bych to neřešil. Důvod je docela prostý. To stahování kapitálu z platforem taky není zdarma. Teď nemluvím čistě o poplatcích a měnových konverzích. Pokud se ukáže, že to byl planý poplach, nebo se nebude delší dobu nic dít, prodělali bychom na tom, že ty peníze nebyly zatím investované.

Netuším, kam až by se ten kurz dostal, ale z 27 na 25 podle mě není taková změna, u které by se vyplatilo s tím kapitálem šermovat.
Jj...vcelku souhlas, jen jsem tedy stáhnul kapitál z akcií v zahraničí....intervence mi docela pomohla ;) a p2p bych chtěl mít 50%v Kč a 50%v EURO.
27 na 25 je -7,4%+poplatky při převodu cca -8% z kapitálu. :cry: ...,ale to jsou spekulace. Maďaři doplatily na půjčky v cizí měně.
Holt, na finančních trzích nemůžeme dopředu odhadnout, co se může stát :). Nicméně alespoň si můžeme udělat lehké scénáře a každý ať si zvolí svoji cestu, která mu vyhovuje.
nejdřív nějaké proměnné:
výdělek na zahraničních P2P měsíčně: 1 %
náklady na zajištění EUR/CZK měsíčně: cca 0,2 % (s přibližováním data intervence náklady mírně porostou)
náklady na stažení peněz a konverzi do CZK: cca 0,20 % (počítáme round-turn, přes Roklen)

Pokud ČNB splní slib a kurz uvolní, tak historie ukazuje, že uvolnění by mohlo poslat kurz z 27 na 25-26,2, tedy o 3 % až 7 %. Přesně nevíme, kdy to bude, ale pravděpodobně mezí 3. a 9. měsícem.
Pokud bychom ten 3. měsíc peníze stáhli do CZK a uvolnění by přišlo až 9. měsíc, tak budeme čekat 6 měsíců. To znamená, že na ušlém zisku přijdeme o 6 % a zaplatíme za konverzi 0,1 %. Potenciálně ale na měnovém trhu neproděláme zmíněných 3 % až 7 %. Celkové tedy při těchto úvahách bude výsledek cca -3 % až +1 % (samozřejmě relativně, žádně peníze se nevydělají). Pokud by intervence přišla už 4. měsíc, tak je ušlý zisk jenom 1 % a výsledek by byl v rozmezí +2 až +6 % (opět to je relativní výpočet, spíš se musí chápat tak, že peníze se neprodělají)-

Další možnost je použít nástroje měnového zajištění EUR/CZK. Kdybychom nástroje otevřeli 3. měsíc a intervence by nastala 9. měsíc, tak zaplatíme 6*0,2% = 1,2 % za zajištění. Vývoj kurzu nás pak nezajímá, protože to, co se prodělá měnovým kurzem se zase vydělá pomocí toho zajištění. Výhodou tohoto řešení je, že pořád na zahraničních P2P investujeme a nepřicházíme o zisk z půjček - za 6 měsíců by byl zisk 6 %. Celkem výsledek 6 % - 1,2 % = 4,8 % Jen pozor tady se už jedná o absolutní výdělek, což je lepší oproti předchozímu odstavci. Ono obecně pro jakoukoliv investici platí, že pokud jsou výdělky v zahraničí vyšší než náklady na zajištění, tak je vždy lepší investovat v zahraničí a zajistit měnové pohyby.

A samozřejmě možnost je i měnové pohyby vůbec neřešit. Ono se klidně může stát, že kurz EUR/CZK klesne po skončení intervencí jenom minimálně a konverze do CZK nebo měnové zajištění budou zbytečně nákladná sranda. Případně se ČNB může rozhodnout prodloužit svůj kurzový závazek.

My budeme příchod konce intervencí řešit pravděpodobně zajištěním. Nicméně konkrétní opatření zvolíme až v prosinci/lednu. Tady na fórum i na naše stránky pak napíšeme, jak jsme se rozhodli :). Nejbližší 4 měsíce by se měnová politika ČNB snad měnit neměla.
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

anybodyelse
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 51
Registrován: 14 črc 2016, 15:34
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od anybodyelse » 29 srp 2016, 21:44

jsem absolutní panic v oblasti zajištění proti kurzovému riziku, tak bych ocenil názor zkušenějších.

řekněme, že mám v investicích 2k EUR. Tedy někde si zajistím možnost prodat 2k EUR za aktuální kurz 27 CZK.
Následně když dojde k změně kurzu udělám co?
Koupím EUR za aktuální kurz cca 25 CZK, tedy za 50k CZK koupím 2k EUR, a ty pak prodám za 27, tedy za 54k CZK?
Zisk 4k CZK mi pokryl ztrátu (způsobenou změnou kurzu) v zahraničních investicích.

Tedy s financemi v zahraničí nijak nemanipuluji?
Ale musím mít volné prostředky pro nákup EUR po změně kurzu.

Uživatelský avatar
Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 202
Registrován: 08 črc 2016, 13:19
Reputace: 233
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od Finlord » 29 srp 2016, 22:54

anybodyelse píše:jsem absolutní panic v oblasti zajištění proti kurzovému riziku, tak bych ocenil názor zkušenějších.

řekněme, že mám v investicích 2k EUR. Tedy někde si zajistím možnost prodat 2k EUR za aktuální kurz 27 CZK.
Následně když dojde k změně kurzu udělám co?
Koupím EUR za aktuální kurz cca 25 CZK, tedy za 50k CZK koupím 2k EUR, a ty pak prodám za 27, tedy za 54k CZK?
Zisk 4k CZK mi pokryl ztrátu (způsobenou změnou kurzu) v zahraničních investicích.

Tedy s financemi v zahraničí nijak nemanipuluji?
Ale musím mít volné prostředky pro nákup EUR po změně kurzu.
Ano, principiálně to funguje tak, jak jste popsal. Jenom na počátku ten prodej 2k EUR se dělá pomocí měnových derivátů - u nich pro otevření pozice stačí jenom část peněz na tzv margin (ten je různý, někdy i jenom 10 % z nominálu). Většina investorů má deriváty spojeny jenom s velkým rizikem, což je škoda. Stačí otevřít menší pozici a klidně si můžete nastavit zajištění 1:1 oproti původní pozici (jinak řečeno bez finanční páky).
Jen teda u té zmíněné částky 2k to nepůjde. Minimum, co tady brokeři v ČR nabízí na EURCZK, je 5000 EUR.
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od sollar » 30 srp 2016, 15:24

Docela zajímavý článek o měnovém zajištění.

Zde:http://finexpert.e15.cz/menove-zajisten ... t-na-obtiz

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od doonio » 30 srp 2016, 18:11

Velice zajímavé téma a do roka si myslím hodně aktuální. Jen jak už řekl @anybodyelse tomu rozumím jak kozel petrželi. Pokud mám rozpůjčováno na P2P 10 000€, jak tedy postupovat abych se zajistil (nějaké konkrétní případy jaká společnost zajištění nabízí, apod.)

Mám např. rámcovou smlouvu s devizovkou Akcenta, oni sice nabízejí forwardové obchody ale při dotaz jak jsou tyto nástroje zpoplatněny a jaké jsou min. částky mi odpověděli:

Co se týče výše kolaterálu, tak pro představu u EURCZK se to na 1rok pohybuje na 5%; u 6měsíců pak 3,5%.
Poplatky za sjednání obchodu jako takové nejsou. Co se týče nástrojů – na menší objemy(pod 20 000€) Vám bohužel nebudu moci nabídnout žádnou alternativu.


Pak jsem našel ještě že něco nabízí FIO, ale tam je, jestli to chápu správně poplatek min. 2% a musím ty peníze mít reálně na brokerovském účtu
http://www.fio.cz/bankovni-sluzby/uvery/uver-na-menu
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od Jan » 13 zář 2016, 14:07

Sice je otázka, nakolik jsou tyto informace relevantní, nicméně vyjádření guvernéra ohledně opuštění kurzového závazku:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonom ... iri-rusnok
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od Jan » 07 lis 2016, 16:55

Finlord píše:
sollar píše:
Saraph píše:Pokud by nebylo jisté, kdy to nastane, ale jen by se spekulovalo, pak bych to neřešil. Důvod je docela prostý. To stahování kapitálu z platforem taky není zdarma. Teď nemluvím čistě o poplatcích a měnových konverzích. Pokud se ukáže, že to byl planý poplach, nebo se nebude delší dobu nic dít, prodělali bychom na tom, že ty peníze nebyly zatím investované.

Netuším, kam až by se ten kurz dostal, ale z 27 na 25 podle mě není taková změna, u které by se vyplatilo s tím kapitálem šermovat.
Jj...vcelku souhlas, jen jsem tedy stáhnul kapitál z akcií v zahraničí....intervence mi docela pomohla ;) a p2p bych chtěl mít 50%v Kč a 50%v EURO.
27 na 25 je -7,4%+poplatky při převodu cca -8% z kapitálu. :cry: ...,ale to jsou spekulace. Maďaři doplatily na půjčky v cizí měně.
Holt, na finančních trzích nemůžeme dopředu odhadnout, co se může stát :). Nicméně alespoň si můžeme udělat lehké scénáře a každý ať si zvolí svoji cestu, která mu vyhovuje.
nejdřív nějaké proměnné:
výdělek na zahraničních P2P měsíčně: 1 %
náklady na zajištění EUR/CZK měsíčně: cca 0,2 % (s přibližováním data intervence náklady mírně porostou)
náklady na stažení peněz a konverzi do CZK: cca 0,20 % (počítáme round-turn, přes Roklen)

Pokud ČNB splní slib a kurz uvolní, tak historie ukazuje, že uvolnění by mohlo poslat kurz z 27 na 25-26,2, tedy o 3 % až 7 %. Přesně nevíme, kdy to bude, ale pravděpodobně mezí 3. a 9. měsícem.
Pokud bychom ten 3. měsíc peníze stáhli do CZK a uvolnění by přišlo až 9. měsíc, tak budeme čekat 6 měsíců. To znamená, že na ušlém zisku přijdeme o 6 % a zaplatíme za konverzi 0,1 %. Potenciálně ale na měnovém trhu neproděláme zmíněných 3 % až 7 %. Celkové tedy při těchto úvahách bude výsledek cca -3 % až +1 % (samozřejmě relativně, žádně peníze se nevydělají). Pokud by intervence přišla už 4. měsíc, tak je ušlý zisk jenom 1 % a výsledek by byl v rozmezí +2 až +6 % (opět to je relativní výpočet, spíš se musí chápat tak, že peníze se neprodělají)-

Další možnost je použít nástroje měnového zajištění EUR/CZK. Kdybychom nástroje otevřeli 3. měsíc a intervence by nastala 9. měsíc, tak zaplatíme 6*0,2% = 1,2 % za zajištění. Vývoj kurzu nás pak nezajímá, protože to, co se prodělá měnovým kurzem se zase vydělá pomocí toho zajištění. Výhodou tohoto řešení je, že pořád na zahraničních P2P investujeme a nepřicházíme o zisk z půjček - za 6 měsíců by byl zisk 6 %. Celkem výsledek 6 % - 1,2 % = 4,8 % Jen pozor tady se už jedná o absolutní výdělek, což je lepší oproti předchozímu odstavci. Ono obecně pro jakoukoliv investici platí, že pokud jsou výdělky v zahraničí vyšší než náklady na zajištění, tak je vždy lepší investovat v zahraničí a zajistit měnové pohyby.

A samozřejmě možnost je i měnové pohyby vůbec neřešit. Ono se klidně může stát, že kurz EUR/CZK klesne po skončení intervencí jenom minimálně a konverze do CZK nebo měnové zajištění budou zbytečně nákladná sranda. Případně se ČNB může rozhodnout prodloužit svůj kurzový závazek.

My budeme příchod konce intervencí řešit pravděpodobně zajištěním. Nicméně konkrétní opatření zvolíme až v prosinci/lednu. Tady na fórum i na naše stránky pak napíšeme, jak jsme se rozhodli :). Nejbližší 4 měsíce by se měnová politika ČNB snad měnit neměla.
Další článek (mimo toho slíbeného "daňového") od Finlordů, který tu (zatím marně) vyhlížím. A vsadil bych se, že nejsem/nebudu sám :o). Holt se budu muset učit trpělivosti...
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 202
Registrován: 08 črc 2016, 13:19
Reputace: 233
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od Finlord » 07 lis 2016, 18:08

Jan píše:
Finlord píše:
sollar píše:
Jj...vcelku souhlas, jen jsem tedy stáhnul kapitál z akcií v zahraničí....intervence mi docela pomohla ;) a p2p bych chtěl mít 50%v Kč a 50%v EURO.
27 na 25 je -7,4%+poplatky při převodu cca -8% z kapitálu. :cry: ...,ale to jsou spekulace. Maďaři doplatily na půjčky v cizí měně.
Holt, na finančních trzích nemůžeme dopředu odhadnout, co se může stát :). Nicméně alespoň si můžeme udělat lehké scénáře a každý ať si zvolí svoji cestu, která mu vyhovuje.
nejdřív nějaké proměnné:
výdělek na zahraničních P2P měsíčně: 1 %
náklady na zajištění EUR/CZK měsíčně: cca 0,2 % (s přibližováním data intervence náklady mírně porostou)
náklady na stažení peněz a konverzi do CZK: cca 0,20 % (počítáme round-turn, přes Roklen)

Pokud ČNB splní slib a kurz uvolní, tak historie ukazuje, že uvolnění by mohlo poslat kurz z 27 na 25-26,2, tedy o 3 % až 7 %. Přesně nevíme, kdy to bude, ale pravděpodobně mezí 3. a 9. měsícem.
Pokud bychom ten 3. měsíc peníze stáhli do CZK a uvolnění by přišlo až 9. měsíc, tak budeme čekat 6 měsíců. To znamená, že na ušlém zisku přijdeme o 6 % a zaplatíme za konverzi 0,1 %. Potenciálně ale na měnovém trhu neproděláme zmíněných 3 % až 7 %. Celkové tedy při těchto úvahách bude výsledek cca -3 % až +1 % (samozřejmě relativně, žádně peníze se nevydělají). Pokud by intervence přišla už 4. měsíc, tak je ušlý zisk jenom 1 % a výsledek by byl v rozmezí +2 až +6 % (opět to je relativní výpočet, spíš se musí chápat tak, že peníze se neprodělají)-

Další možnost je použít nástroje měnového zajištění EUR/CZK. Kdybychom nástroje otevřeli 3. měsíc a intervence by nastala 9. měsíc, tak zaplatíme 6*0,2% = 1,2 % za zajištění. Vývoj kurzu nás pak nezajímá, protože to, co se prodělá měnovým kurzem se zase vydělá pomocí toho zajištění. Výhodou tohoto řešení je, že pořád na zahraničních P2P investujeme a nepřicházíme o zisk z půjček - za 6 měsíců by byl zisk 6 %. Celkem výsledek 6 % - 1,2 % = 4,8 % Jen pozor tady se už jedná o absolutní výdělek, což je lepší oproti předchozímu odstavci. Ono obecně pro jakoukoliv investici platí, že pokud jsou výdělky v zahraničí vyšší než náklady na zajištění, tak je vždy lepší investovat v zahraničí a zajistit měnové pohyby.

A samozřejmě možnost je i měnové pohyby vůbec neřešit. Ono se klidně může stát, že kurz EUR/CZK klesne po skončení intervencí jenom minimálně a konverze do CZK nebo měnové zajištění budou zbytečně nákladná sranda. Případně se ČNB může rozhodnout prodloužit svůj kurzový závazek.

My budeme příchod konce intervencí řešit pravděpodobně zajištěním. Nicméně konkrétní opatření zvolíme až v prosinci/lednu. Tady na fórum i na naše stránky pak napíšeme, jak jsme se rozhodli :). Nejbližší 4 měsíce by se měnová politika ČNB snad měnit neměla.
Další článek (mimo toho slíbeného "daňového") od Finlordů, který tu (zatím marně) vyhlížím. A vsadil bych se, že nejsem/nebudu sám :o). Holt se budu muset učit trpělivosti...
Omlouváme se, článečky budou :) . Máme v seznamu měnový hedging, zdanění i recenze FundingSecure. Nejvíce asi hoří měnový hedging, tak se na to vrhneme ještě tento týden.
Zavalila nás teď jiná práce :)
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od Jan » 07 lis 2016, 18:25

Finlord píše:
Omlouváme se, článečky budou :) . Máme v seznamu měnový hedging, zdanění i recenze FundingSecure. Nejvíce asi hoří měnový hedging, tak se na to vrhneme ještě tento týden.
Zavalila nás teď jiná práce :)
V poho, psali jste koncem roku, takže z vaší strany problém není. To spíš ta moje trpělivost x). Ono jak se furt nemůžu dokopat k pročtení smluv na P2P tak jsem spíše neúmyslně skončil u "obchodování" s měnami... takže rozšíření znalostí by nebylo na škodu :o).

A daně - sice je na ně čas, ale pokud by někde byly odlišnosti v ne/danění, tak to mnohdy může být více, než zde porůznu diskutované rozdíly ve výnosech.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od adventura » 12 lis 2016, 11:39

roklenfx nabizi menovy hedging, nevolal jim nekdo o vic informaci, co konkretne nabizeji?

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od Jan » 13 lis 2016, 19:28

blahetal píše:roklenfx nabizi menovy hedging, nevolal jim nekdo o vic informaci, co konkretne nabizeji?
Plánuju/plánoval jsem to, až se poučím z Finlordího článku... Někde jsem četl, že fixují aktuální kurz, jinde jsem četl že forwardový, takže jsem trochu zmaten.
Jinak pokud se nepletu, tak ČNB teď intervenuje celkem ve velkém, takže začínám mít pocit, že by s opuštěním závazku nemuseli úplně otálet (zvlášť pokud by jim vadilo zvětšování rozvahy (což ovšem netuším, jak velký problém to je)). Představitelé ČNB deklarovali 2Q/2017, přičemž odhady jsou spíše přelom 2Q-3Q/2017. Na druhou stranu, pokud bude ECB pokračovat tak uvolněně jako dosud, tak to bude ČNB dost limitovat... Ale uvidíme, jak si to vyhodnotí. Pokud se nic nezmění, tak v 1Q/2017 bych to rád vyřešil, přičemž čím dříve se budu orientovat, tím lépe. Info od Roklenu také uvítám.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Skejwi
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 03 zář 2016, 15:31
Reputace: 722
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od Skejwi » 14 lis 2016, 09:48

blahetal píše:roklenfx nabizi menovy hedging, nevolal jim nekdo o vic informaci, co konkretne nabizeji?
Já jsem jim volal minulý týden. Nabízejí forward kurzy na prodej eura od 10.000 EUR s tím, že uložený depozit po dobu platnosti forwardu je vratných 5% z částky. Kromě daného kurzu nemají žádný další poplatek. Pokud tam máte taky účet, třeba na spotovou směnu nebo Fundlift, tak prý stačí jen podepsat nějaký investiční dotazník o porozumění rizikům.

Forward kurzy k minulému týdnu:
26.91 / 3 měsíce
26.84 / 6 měsíců
26.63 / 12 měsíců
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od doonio » 14 lis 2016, 10:10

To je právě trochu problém pro menší investory, nevím jak ty/vy, ale já mám na EUR P2P platformách desetinu objemu který oni požadují. Stejné je to i u Akcenty, kde mi taky řekli že až od 10000€ je možno se s nima bavit o nějakém FW obchodu. Počkám na článek od Finlordů, třeba mají nějaké zajímavé tipy i pro malé "investory".
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od adventura » 14 lis 2016, 11:50

Skejwi píše:
blahetal píše:roklenfx nabizi menovy hedging, nevolal jim nekdo o vic informaci, co konkretne nabizeji?
Já jsem jim volal minulý týden. Nabízejí forward kurzy na prodej eura od 10.000 EUR s tím, že uložený depozit po dobu platnosti forwardu je vratných 5% z částky. Kromě daného kurzu nemají žádný další poplatek. Pokud tam máte taky účet, třeba na spotovou směnu nebo Fundlift, tak prý stačí jen podepsat nějaký investiční dotazník o porozumění rizikům.

Forward kurzy k minulému týdnu:
26.91 / 3 měsíce
26.84 / 6 měsíců
26.63 / 12 měsíců
tyhle forward kurzy jsou jejich se spreadem? maji i jiny splatnosti nez ktery jsi uvedl?
menovy forwardy nabizeji i banky, ale vetsinou to je pro firmy a podnikatele, ne pro FO a od vyssich castek
ja jsem se zatim ptal jenom v raifce a tam je to jenom pro PO

===

citfin
https://www.citfin.cz/cz/produkty-a-slu ... chody.html
- hezky popis forwardu

kb
https://www.kb.cz/cs/pojisteni-a-zajist ... y-forward/
Non-deliverable forward
Non-deliverable forward je Měnový forward, u kterého nedochází k reálné směně částek v nakupované a prodávané měně
protistrany si dohodnou vypořádání v jedné z měn příslušného měnového páru, tzv. referenční měně
jeden nebo dva pracovní dny (v závislosti na měně) před datem vypořádání obchodu je zafixován spotový kurz, který je porovnán s předem dohodnutým forwardovým kurzem a zjistí se čistá pozice protistran vyplývající z uzavřeného kontraktu
tato čistá pozice je vypořádána v referenční měně, a to stranou, která je v nevýhodné pozici

https://www.kb.cz/cs/pojisteni-a-zajist ... ement-fra/

sberbank
https://www.sberbankcz.cz/municipality/ ... ych-rizik/
fx opce, fx forward - pekne vysvetleno

moneta
https://www.moneta.cz/firmy/zahranicni- ... eho-rizika
12 mesicu

rb
https://www.rb.cz/firmy/financni-a-kapi ... eho-rizika
forward az 3 roky
fx opce, forwardy

patria
https://www.patria-direct.cz/produkty-a ... e-forwardy

brokerjet
https://www.brokerjet.cz/co-umime/co-um ... forex.html
opce, forward

akcenta
http://www.akcentacz.cz/terminove-obchody.html
forward, opce

Uživatelský avatar
Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 202
Registrován: 08 črc 2016, 13:19
Reputace: 233
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od Finlord » 14 lis 2016, 15:17

blahetal píše:
Skejwi píše:
blahetal píše:roklenfx nabizi menovy hedging, nevolal jim nekdo o vic informaci, co konkretne nabizeji?
Já jsem jim volal minulý týden. Nabízejí forward kurzy na prodej eura od 10.000 EUR s tím, že uložený depozit po dobu platnosti forwardu je vratných 5% z částky. Kromě daného kurzu nemají žádný další poplatek. Pokud tam máte taky účet, třeba na spotovou směnu nebo Fundlift, tak prý stačí jen podepsat nějaký investiční dotazník o porozumění rizikům.

Forward kurzy k minulému týdnu:
26.91 / 3 měsíce
26.84 / 6 měsíců
26.63 / 12 měsíců
tyhle forward kurzy jsou jejich se spreadem? maji i jiny splatnosti nez ktery jsi uvedl?
menovy forwardy nabizeji i banky, ale vetsinou to je pro firmy a podnikatele, ne pro FO a od vyssich castek
ja jsem se zatim ptal jenom v raifce a tam je to jenom pro PO

===

citfin
https://www.citfin.cz/cz/produkty-a-slu ... chody.html
- hezky popis forwardu

kb
https://www.kb.cz/cs/pojisteni-a-zajist ... y-forward/
Non-deliverable forward
Non-deliverable forward je Měnový forward, u kterého nedochází k reálné směně částek v nakupované a prodávané měně
protistrany si dohodnou vypořádání v jedné z měn příslušného měnového páru, tzv. referenční měně
jeden nebo dva pracovní dny (v závislosti na měně) před datem vypořádání obchodu je zafixován spotový kurz, který je porovnán s předem dohodnutým forwardovým kurzem a zjistí se čistá pozice protistran vyplývající z uzavřeného kontraktu
tato čistá pozice je vypořádána v referenční měně, a to stranou, která je v nevýhodné pozici

https://www.kb.cz/cs/pojisteni-a-zajist ... ement-fra/

sberbank
https://www.sberbankcz.cz/municipality/ ... ych-rizik/
fx opce, fx forward - pekne vysvetleno

moneta
https://www.moneta.cz/firmy/zahranicni- ... eho-rizika
12 mesicu

rb
https://www.rb.cz/firmy/financni-a-kapi ... eho-rizika
forward az 3 roky
fx opce, forwardy

patria
https://www.patria-direct.cz/produkty-a ... e-forwardy

brokerjet
https://www.brokerjet.cz/co-umime/co-um ... forex.html
opce, forward

akcenta
http://www.akcentacz.cz/terminove-obchody.html
forward, opce

Hezké odpoledne, tak jme připravili text k hedgingu.
https://finlord.cz/2016/11/menovy-hedgi ... investory/

Jinak ty forwardové sazby od Roklenů jsou přibližně stejné jako na mezibankovním trhu nebo u Akcenty. 5% kolaterál je příjemný, jinde jsme nižší nenašli. Naše volba: Roklen nebo Akcenta nebo Interactive Brokers, záleží na soukromých preferencích :)
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od Jan » 14 lis 2016, 17:40

blahetal píše:
...
citfin
https://www.citfin.cz/cz/produkty-a-slu ... chody.html
- hezky popis forwardu
...
Tak zrovna tady v popisu Standardního měnového forwardu píší, že se jedná o zajištění dnešního kurzu do budoucna. Tuší někdo, jestli to tak opravdu je? Protože fixnout "dnešní kurz" na 12/24 měsíců někdy v 1Q/2017 by bylo fajn. Na druhou stranu kdyby se fixoval forwardový kurz, tak to už bude o něčem jiném...
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Skejwi
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 03 zář 2016, 15:31
Reputace: 722
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: konec intervencí ČNB

Příspěvek od Skejwi » 14 lis 2016, 17:50

blahetal: tohle byly příklady forward kurzů, určitě by ti nabídli obchod i na jiné období; čím je období delší, tím je kurz nevýhodnější; je to finální kurz se spreadem

Jan: nejsem v tom žádný znalec, ale nikdo ti nezafixuje kurz jen tak, riziko, které obchod obnáší, se promítne do změny kurzu obchodu (forwardový kurz) oproti aktuálnímu spotovému kurzu; pro krátké období např. měsíce je FW kurz velmi blízký SPOTu.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 56 hostů