Rozložení investic


Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Rozložení investic

Příspěvek od Saraph » 28 srp 2016, 19:35

Napadlo mě založit toto vlákno, protože si myslím, že by to mohlo být zajímavé téma na prodiskutování.

Řekněme, že vlastníte nějaký rozumně velký majetek - takový, kde už si své investiční portfolio můžete rozložit podle svých představ.

Nabízí se následující otázky k zamyšlení:
  • Kolik procent svého peněžního majetku byste investovali do P2P platforem?
  • Kolik procent do akcií, dluhopisů, fondů, apod.?
  • Kolik procent byste si nechali v bance/bankách, předpokládajíce bezrizikovost?

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Joshua » 28 srp 2016, 20:34

Zajímavé téma ;). Já bych to za sebe viděl nějak takto:

Vybrané dividendové akcie: 40%
Vybrané ETF: 30%
P2P půjčky: 25%
Hotovost: 5%

Pokud jde o toto téma, zaujal mě v nedávné době tento článek, který by mohl zodpovědět otázku podrobněji. Je tam i zajímavá diskuse.
https://winpes.cz/sprava-velkeho-invest ... portfolia/

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Saraph » 28 srp 2016, 21:43

Díky za reakci a odkaz na článek. Taky doporučuju, pokud jsi to už neudělal, přečíst si tam ty komentáře. Je tam něco o platformním riziku - pro mě ne nutně nové téma, ale za přečtení to stojí.

Možná mě trochu překvapilo těch pouhých 5 % v bance/hotovosti, ale když tak o tom přemýšlím, asi by se to u mě také pohybovalo někde v rozmezí 5-10 %.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Joshua » 29 srp 2016, 09:05

Saraph píše:Díky za reakci a odkaz na článek. Taky doporučuju, pokud jsi to už neudělal, přečíst si tam ty komentáře. Je tam něco o platformním riziku - pro mě ne nutně nové téma, ale za přečtení to stojí.

Možná mě trochu překvapilo těch pouhých 5 % v bance/hotovosti, ale když tak o tom přemýšlím, asi by se to u mě také pohybovalo někde v rozmezí 5-10 %.
To je samozřejmě nějaký ideální stav na který se chci dostat za XX let. 5% ze 100 tisíc nebo několika milionů jsou docela jiné částky.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Saraph » 29 srp 2016, 09:17

souhlas
Naposledy upravil(a) Saraph dne 29 srp 2016, 21:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od sollar » 29 srp 2016, 14:41

Moje aktuální rozložení investic.

akcie .........58%
ETF............14%
p2p............28%

Akcie mám nyní z ČR , dříve portfólio obsahovalo USA a německé akcie.
ETF je z USA.
P2P mám 50% na Zonky a 40% na Benefi, které postupně převádím na Mintos.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od doonio » 29 srp 2016, 16:53

Nyní to mám asi takto:
60% České akcie
30% P2P
10% hotovost

S tím že cca za rok bych to rád měl asi takto:
20% české akcie
30% ETF
40% P2P
10% hotovost

P2P portfolio mám 40% Mintos, 15% Twino, 20% SavingStream, 18% MoneyThing, 7%Viventor
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Saraph » 30 srp 2016, 22:36

Pokud vás zajímají další názory na toto téma, na p2pindependentforum.com jsem našel velice relevantní vlákno. Pak třeba ještě tohle také není úplně na škodu prolétnout. ;)

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Jan » 31 srp 2016, 10:40

Netuší náhodou někdo, jestli je pro rezidenty ČR přístupný nějaký P2P portál v USD? V rámci diverzifikace by se to celkem hodilo, ale zatím jsem nijak usilovně nehledal (nejdřív bych si měl najít čas pořešit "standartní" P2P portály). Ale docela mě překvapilo, že jsem (aspoň po českém netu) nikde na nějaké zkušenosti nenarazil...

Dík
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 202
Registrován: 08 črc 2016, 13:19
Reputace: 233
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Finlord » 31 srp 2016, 11:01

Jan píše:Netuší náhodou někdo, jestli je pro rezidenty ČR přístupný nějaký P2P portál v USD? V rámci diverzifikace by se to celkem hodilo, ale zatím jsem nijak usilovně nehledal (nejdřív bych si měl najít čas pořešit "standartní" P2P portály). Ale docela mě překvapilo, že jsem (aspoň po českém netu) nikde na nějaké zkušenosti nenarazil...

Dík
Hezký den, my jsme hledali, hledali a nic jsme neobjevili. Největší P2P sítě v USA, jako Lending Club nebo Prosper, výslovně evropské investory odmítají. Americké P2P sítě většinou požadují, aby měl investor americké social security číslo a bankovní účet :cry:
To koneckonců dělají i některé britské platformy, takže se na ně investoři z kontinentální Evropy nedostanou.
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od sollar » 31 srp 2016, 11:08

Jan píše:Netuší náhodou někdo, jestli je pro rezidenty ČR přístupný nějaký P2P portál v USD? V rámci diverzifikace by se to celkem hodilo, ale zatím jsem nijak usilovně nehledal (nejdřív bych si měl najít čas pořešit "standartní" P2P portály). Ale docela mě překvapilo, že jsem (aspoň po českém netu) nikde na nějaké zkušenosti nenarazil...

Dík
Ahoj Jane,
vítej na fóru. Taky bych uvítal nějakou přístupnou p2p z USA.
Jediné co jsem našel je německý Bitbond(investice v crypto měně) ,o kterém jsem psal zde:http://p2pforum.cz/viewtopic.php?f=37&p=451#p451

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Jan » 31 srp 2016, 11:34

Finlord
tak nějak jsem to tušil a obával se toho... Ono totiž jen založení bankovního účtu v cizině bývá někdy docela oříšek.

sollar
Dík za uvítání.
diskuzi jsem zaregistroval, ale nečetl (resp. četl, ale jen začátek, kde jsi zmínil bitcoin. Protože od bitcoinu se držím dál (Ne že by ostatní měny byly něčím podložené, ale bitcoin ve mě důvěru nebudí)). Ale teď koukám, že tam nabízejí i USD. Takže třeba...jednou... Nebo až poté, co najdu čas a zařídím si ostatní, už celkem prověřené, P2P platformy.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od adventura » 31 srp 2016, 11:43

na USD zkousim silver bullion
https://www.silverbullion.com.sg/LoanListing.aspx

pujcky jistene fyzickym zlatem
uroky 2pa - 5pa podle doby

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Joshua » 31 srp 2016, 12:30

Finlord píše:
Jan píše:Netuší náhodou někdo, jestli je pro rezidenty ČR přístupný nějaký P2P portál v USD? V rámci diverzifikace by se to celkem hodilo, ale zatím jsem nijak usilovně nehledal (nejdřív bych si měl najít čas pořešit "standartní" P2P portály). Ale docela mě překvapilo, že jsem (aspoň po českém netu) nikde na nějaké zkušenosti nenarazil...

Dík
Hezký den, my jsme hledali, hledali a nic jsme neobjevili. Největší P2P sítě v USA, jako Lending Club nebo Prosper, výslovně evropské investory odmítají. Americké P2P sítě většinou požadují, aby měl investor americké social security číslo a bankovní účet :cry:
To koneckonců dělají i některé britské platformy, takže se na ně investoři z kontinentální Evropy nedostanou.
Když jsem byl na Work and Travel v USA, musel jsem si číslo sociálního pojištění zřídit - a stejně tak i účet u americké banky. Možná, že by tohle mohla být cesta, jak se k podobným P2P sítím dostat. Teď si akorát trhám vlasy, že jsem SSN ztratil. Jinak mám pocit, že účty zřizují, ale až od jistých vyšších částek.

Flustr

Re: Investoři

Příspěvek od Flustr » 16 zář 2016, 21:04

Zdravím Investory, chtěl bych se vás zeptat od kolika euro byste radili diverzifikovat přes platformy mám zhruba 900 euro v Mintosu a mám k dispozici dalších 500 euro uvažuji jestli nevyzkoušet twino, nebo to poslat znova na Mintos děkuji

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Joshua » 17 zář 2016, 08:52

Flustr píše:Zdravím Investory, chtěl bych se vás zeptat od kolika euro byste radili diverzifikovat přes platformy mám zhruba 900 euro v Mintosu a mám k dispozici dalších 500 euro uvažuji jestli nevyzkoušet twino, nebo to poslat znova na Mintos děkuji
To je dobrá otázka. Myslím, že to je o vnímání každého jednotlivce. Já osobně jsem pocítil tu svou hranici u 2000 EUR a pak jsem začal i na Twino a nedávno na Saving Stream. Zpětně si říkám, že jsem v tomhle udělal chybu a dnes bych preferoval si vyzkoušet co nejvíce platforem. Třeba ze SS jsem opravdu nadšený. U Twina úplně nevím, zda je tím ideálním adeptem na diverzifikaci k Mintosu (stejná lokalita). Na druhou stranu, pokud na Mintosu investuješ do více typů půjček v různých lokalitách a ne jenom Mogo, nevidím v tom problém.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Saraph » 17 zář 2016, 18:00

Flustr píše:Zdravím Investory, chtěl bych se vás zeptat od kolika euro byste radili diverzifikovat přes platformy mám zhruba 900 euro v Mintosu a mám k dispozici dalších 500 euro uvažuji jestli nevyzkoušet twino, nebo to poslat znova na Mintos děkuji
Ahoj, tohle je zatím stále velice nové téma, takže asi nepomůžu lépe než přidáním mého reálného plánu. Zatím jsem na Mintosu (€357) a Twinu (€737) a dokud nebudu mít €1000-1500 na každé z těchto dvou platforem, budu se soustředit jen na ně.

Pak se mi líbí Savingstream, ale podle P2P-banking měli poslední měsíc docela úpadek množství půjček, takže je ještě budu nějakou dobu z dálky pozorovat. Kamarádovi se více líbí Žlutý Meloun. Viventor sice vypadá dobře, ale odrazuje mě fakt, že by to byla má 3. platforma v Lotyšsku (geografická diverzifikace nulová). Podle mého názoru je třeba si vybrat jen skutečně dobře vypadající platformy, jinak si člověk tou diverzifikací jen uškodí.

Po nějakých €15000 celkově zainvestovaných bych rád roztáhl své portfolio i na burzu.

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od sollar » 19 zář 2016, 08:51

Flustr píše:Zdravím Investory, chtěl bych se vás zeptat od kolika euro byste radili diverzifikovat přes platformy mám zhruba 900 euro v Mintosu a mám k dispozici dalších 500 euro uvažuji jestli nevyzkoušet twino, nebo to poslat znova na Mintos děkuji
Já v zahraničí investují pouze Mintos a v ČR Zonky + zkouším Melouna, Benefi stahuji peníze. Investuji postupně a snažím se zachovat poměr 50%ČR na 50%zahraničních investic v P2P. Když se naskytne příležitost, tak zainvestuji do akcií a ETF(dlouhodobé investice). Je to jak na rybách, sedět a čekat ;)

anybodyelse
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 51
Registrován: 14 črc 2016, 15:34
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od anybodyelse » 19 zář 2016, 09:28

Tak já začal P2P na Zonky. Pak jsem se postupně dostal na Mintos/Twino/SavingStream.
Momentálně mám nejvíc investováno u SS, půjčuje se za fixních 12%, žádné poplatky, půjčky jsou jištěné nemovitostí. Teď je tam jeden default, takže se prodává zástava, jak to dopadne těžko říct, ale pravděpodobně investoři dostanou většinu zpět.
Začínám praktikovat strategii, že jakmile půjčce zbývá tak 30 dní do splatnosti, prodám ji ( obvykle je pryč během několika málo minut). Samozřejmě je dobré si číst Recent Updates, jestli nenastává nějaký problém.

Po akciích/ETF už pokukuju dlouho, ale tam se úplně ztrácím a nevím kde začít.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Investoři

Příspěvek od Jan » 19 zář 2016, 10:39

Joshua píše:
Flustr píše:Zdravím Investory, chtěl bych se vás zeptat od kolika euro byste radili diverzifikovat přes platformy mám zhruba 900 euro v Mintosu a mám k dispozici dalších 500 euro uvažuji jestli nevyzkoušet twino, nebo to poslat znova na Mintos děkuji
To je dobrá otázka. Myslím, že to je o vnímání každého jednotlivce. Já osobně jsem pocítil tu svou hranici u 2000 EUR a pak jsem začal i na Twino a nedávno na Saving Stream. Zpětně si říkám, že jsem v tomhle udělal chybu a dnes bych preferoval si vyzkoušet co nejvíce platforem. Třeba ze SS jsem opravdu nadšený. U Twina úplně nevím, zda je tím ideálním adeptem na diverzifikaci k Mintosu (stejná lokalita). Na druhou stranu, pokud na Mintosu investuješ do více typů půjček v různých lokalitách a ne jenom Mogo, nevidím v tom problém.
Otázka je jednoduchá, odpověď už ne - defakto pro každého individuální a navíc se nejspíš v čase měnící.
Ono to spíš bude o procentním rozložení, než o rozložení v absolutních hodnotách. Protože pokud by někdo měl třeba 20 kEUR, tak to těžko může rozházet po 2 kEUR. A pokud ano, tak obhospodařování/kontrola takového portfolia bude asi celkem opruz.
A v tuto chvíli bych to spíš viděl o počtu "důvěryhodných" (ať už to znamená cokoliv) serverů, než o čemkoliv jiném. Další otázka jsou hlediska diverzifikace, jako např.: měna, geopolitické umístění, protistrana (fyzická/právnická osoba), typ půjčky, .... Do čehož se plete i ziskovost, zajištění, buyback garance, ... Další, praktické hledisko je i výše transakčních poplatků, jsou-li nějaké.
Navíc, podmínky jednotlivých serverů (jakož i priority investora) se mohou měnit, což pak vede k postupné migraci mezi servery.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: janstratos a 0 hostů