Z kterých P2P platforem jste odešli/odcházíte?

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 684
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Z kterých P2P platforem jste odešli/odcházíte?

Příspěvek od Saraph » 13 led 2018, 15:00

Mé nedávné rozhodnutí opustit některé z P2P platforem, na kterých jsem investoval, mě motivovalo založit toto téma. Myslím, že by mohlo být zajímavé vidět, které platformy uživatelé tohoto fóra opouští a co je k tomu přimělo. K příspěvkům prosím přidávejte, na které platformy jste v minulosti vložili peníze, nebo na jakých zůstáváte.

Já tady začnu. Do této chvíle mé peníze byly na 4 platformách, seřazených chronologicky, jak jsem na ně přicházel: Mintos, Twino, Lendy a FundingSecure. Rozhodl jsem se ale opustit následující 2 z nich:

Twino
V Twinu jsem původně viděl jakousi alternativu k Mintosu. Když jsem přišel, všechny půjčky měly úrok 12 % a všechny byly kryté garancí odkoupení (buyback guarantee) při nesplácení 30 dní. Později přibyly i půjčky bez buybacku, ale s velkým úrokem (30 a 40 %), ovšem velkým rizikem defaultu. Nyní je většina půjček, které jsou kryté buybackem, kompenzována úrokem 10 % a občas i 11 %. Problém je, že je jich výrazně méně a navíc jsou třeba jen jednoměsíční, takže se může stát, že vám kapitál bude ležet nečinně na účtu. Toto si mohli dovolit vzhledem k tomu, jak velká je poptávka investorů, ovšem např. na konkurenčním Mintosu se za stejnou dobu podmínky pro investory ještě zlepšily a to skoro ve všech ohledech, na které si vzpomenu.

Pro 12% půjčky udělali tzv. „payment guarantee“, která garantuje výplatu pravidelného měsíčního úroku včas, ovšem půjčka stále může defaultovat a pak jste nahraní. Je to tedy další stupeň, jak Twino převádí zodpovědnost ze sebe na investora. Další důvody jsou vypsané třeba ve článku http://explorep2p.com/twino-latest, které snad nemusím redundantně vypisovat.

Až na nějakých zbylých 17€ v defaultovaných půjčkách s payment guarantee se mi podařilo vybrat vše.

Lendy
Když jsem přišel sem (tehdy se platforma jmenovala Saving Stream), všechny půjčky byly zhodnocené 12 % tak, jako na Twinu, ovšem nebyla tu žádná garance odkoupení - půjčky jsou jištěné nemovitostmi a půjčující si může půjčit tuším až do 70 % hodnoty nemovitosti (loan-to-value, neboli LTV). Tehdy tu určitě nebyly více než 3 defaulty.

Od té doby se změnilo několik věcí. Už tu nejsou jen 12% půjčky, ale i tak nízké jako 7%. Současně je tu 22 defaultů a nespočet dalších půjček, které jsou opožděné se splacením své jistiny. Mé měsíční zhodnocení se z původního stabilního 1 % stále každým dalším měsícem snižuje díky přibývajícím defaultům. 10 z 29 půjček, do kterých jsem zainvestoval, jsou buď defaultované, nebo opožděné se splacením. Některé půjčky se zbývající dobou trvání i více než 80 dní je skoro nemožné prodat na sekundárním trhu a navíc investor nedostává úrok za půjčky, které na sekundáru vystavuje. Lendy by se rozhodně hodila větší poptávka investorů místo jejich snižování úroků.

Z mých 2000 liber se mi zatím podařilo vybrat nějakých 550, zbytek buď čeká na sekundárním trhu ve frontě na prodej, nebo je v defaultu/zpožděném splacení.

-----------------

Diverzifikace je sice super věc, ale střílet se kvůli ní do nohy je podle mého názoru špatný nápad.

Uživatelský avatar
ch4
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 191
Registrován: 16 zář 2017, 20:52
Reputace: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Z kterých P2P platforem odcházíte?

Příspěvek od ch4 » 13 led 2018, 16:21

Aktivni platformy:
CZK: Fundlift, Bondster, Upvest
EUR: Mintos, Estateguru, Viainvest, Housers, Crowdestate, Bulkestate, Rendity, DoFinance
GBP: PropertyCrowd, Alblrate, Homegrown, Brickowner
CHF: Advanon

Robocash opusteno v rijnu 2017
Ja jsem zatim odesel pouze z Robocash v rijnu 2017. Stahl jsem vse (cca 4 000 EUR), behem asi 2 mesicu, prevody zpet na ucet byly rychle a bezproblemove. Zacal se podezrele zvetsovat pocet pujcek po splatnosti - pres 30% (i kdyz tam maji BBG) a tak jsem se zacal bat padu cele platformy. Podle komentaru z posledni doby je zaroven nedostatek pujcek - pretlak investoru. Za sebe bych byl u teto platformy opatrny.

Rendity a Homegrown - platformy, ktere opustim po dobehnuti investic
U obou vyse zminenych je maly pocet projektu, u Rendity navic s nizkym urokem.
Naposledy upravil(a) ch4 dne 14 srp 2018, 21:24, celkem upraveno 7 x.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1152
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 124
Kontaktovat uživatele:

Re: Z kterých P2P platforem odcházíte?

Příspěvek od Jan » 13 led 2018, 16:33

No, nevím, jestli to patří zrovna do tohoto vlákna, ale reagoval bych hlavně na tvoji "poznámku pod čarou".
Osobně jsem se zamýšlel nad skutečností, že dost lidí tu psalo o své vysoké expozici vůči Mogo a že potřebují tyto pozice zředit. Kladu si otázku ohledně diverzifikace a jejího významu pokud to znamená přesun od Mogo (tedy poskytovatele s nejlepším ratingem a půjčkami krytými zástavou (navíc s nadprůměrným výnosem)) k ostatním poskytovatelům (majícím horší rating, většinou nabízející jen půjčky nekryté zástavou).
Jaký je váš názor?

A úžeji k tématu.
Jsem na IA a Mintosu, aktivity z IA momentálně přesouvám na Mintos, důvodů je několik - výše výnosu, existence Mintos-účtu a AI.
Když jsem se o P2P začal zajímat, pročetl jsem si Bankerat (trochu Benefi), to jsem zavrhl pro vysokou míru defaultů a asi i celkově nepřátelským podmínkám. Dále jsem narazil na Zonky, i jsem se tam přihlásil, ale účet už nezaložil a Zonky mi čím dál víc připadaly jako neživotaschopný (nebo aspoň konkurence neschopný) projekt - poměr výnosu rizika, nekomfortního ovládání, způsobu komunikace, ...
Z P2P mimo ČR jsem uvažoval hlavně o Savingstreamu - ten jsem považoval za jistou volbu. Nicméně teď už je toto pasé, důvody budou obdobné tvým. Uvažoval jsem i o Twinu, ale to byl spíš ve fázi úvah. Pak ale začali skokově měnit podmínky, takže se z toho pak stávala spíš jen možná alternativa, než plán.
V průběhu času jsem kouknul i na další platformy, ale žádná mě nepřiměla k tomu, abych o její užití začal vážně uvažovat. Asi by se nějaká našla, ale buď mě úplně nepřesvědčila a nebo pro mě důležité info (např. konkrétní výnosy a trvání půjček) lze vidět až po registraci (což se mi nechce). Navíc, jako reálné vidím řekněme 2-3 (i když si dovedu představit i vícero) důvěryhodné platformy. Mít někde třeba 5% prostředků jen zkusmo, to se mi moc nechce, zejména z časových důvodů. Čímž bych chtěl vyjádřit dík těm zdejším uživatelům, kteří tyto objevitelské cesty podstupují.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz, ...
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Investaukce.cz , Mintos.com

Uživatelský avatar
doonio
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 321
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Re: Z kterých P2P platforem odcházíte?

Příspěvek od doonio » 14 led 2018, 12:38

Já začínám být taky poměrně skeptický k té široko-platformové diverzifikaci, začínal jsem asi s osmi P2P portály, jmenovitě podle data založení: Mintos, Twino,Viventor, Lendy(SS),MoneyThing, FundingSecure, Estateguru, LinkedFinance,takže si myslím že solidní diverzifikace,jak měnová tak geografická :-D
Na začátku to žralo opravdu všechen můj volný čas, přišel jsem z práce a luštil podmínky, jak nejlevněji poslat peníze na danou platformu, jak nastavit AutoInvest, jak to celé vlastně funguje, k tomu mi pomohlo i toto fórum které bylo 2 roky zpátky v zárodcích. Ale abych se vrátil zpět k tématu. Aktuálně jsem opustil tyto platformy:

Viventor: opuštěno 2017
Slabá nabídka úvěru, většina skoupena velkými spekulanty, kteří ihned po nákupu nabízeli na sekundáru za 10% premium, a pro nás malý nic nezbylo. Rovněž docela divné podmínky vytáhnutí peněz zpět na účet, chtěli doložit nějaký formulář o daňovém domicilu pro švédsko/španělsko, kvůli daňové srážce. Všechno jsem vytáhl a tuto platformu ukončil někdy v půli 2017.

Twino: již neposílám EUR, jen reinvestuji
Ano, jsou tam nižší úroky než třeba na Mintosu, ale když ví člověk kdy se přihlásit, tak jich tam je vždy na výběr dost i za těch 11%. To, že se jedná o krátkodobé půjčky mi aktuálně vyhovuje. V dnešní době nadhodnocených společností, nikdo neví co se bude dít za rok,dva..tzn. měsíční půjčky na Mintosu mi vyhovuji, takže tady i nadále zůstávám, nicméně už víc neposílám a jen točím co tam mám.

Lendy:již neposílám GBP, jen reinvestuji
Souhlas se @Saraph, tato platforma se mě na začátku hodně líbila, krásné 1% za měsíc, vše šlapalo, půjčky se prodávali na SM s omračující rychlostí v rámci minut. Teďka už tam vidím hodně kostlivců ve skříni, razanté se zvýšil počet defaultů, nové půjčky taky již nejsou nic extra.Takže tady se taky pomale chystám sbalit kufry a jít jinam.

MoneyThing, FundingSecure: již neposílám GBP, jen reinvestuji
Tady moc nevím co si mám myslet, mám tam už pár půjček v defaultu, ale support reaguje rychle a aktivně, rovněž mají zájem i ty věci řešit. Zatím zůstávám, ale investuji ještě po menších částkách a do více projektů a nastavil jsem si jistá pravidla: pouze 1st legal charge (tzn. žádné zajištění až na druhém místě za bankou,apod.). Pokud je úvěr už víc 2x obnoven(RENEWAL), tak to ve mě taky nevzbuzuje důvěru, neženu se za úrokem 14% výměnu za vysoké LTV, neberu půjčky zajištěné půdou,pozemkem,uměním ale pouze nemovitosti a někdy nějakým autem/šperky.
Naposledy upravil(a) doonio dne 14 led 2018, 14:49, celkem upraveno 2 x.
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 684
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 156
Kontaktovat uživatele:

Re: Z kterých P2P platforem odcházíte?

Příspěvek od Saraph » 14 led 2018, 13:50

doonio píše: MoneyThing, FundingSecure
Tady moc nevím co si mám myslet, mám tam už pár půjček v defaultu, ale support reaguje rychle a aktivně, rovněž mají zájem i ty věci řešit. Zatím zůstávám, ale investuji ještě po menších částkách a do více projektů a nastavil jsem si jistá pravidla: pouze 1st legal charge (tzn. žádné zajištění až na druhém místě za bankou,apod.). Pokud je úvěr už víc 2x obnoven(RENEWAL), tak to ve mě taky nevzbuzuje důvěru, neženu se za úrokem 14% výměnu za vysoké LTV, neberu půjčky zajištěné půdou,pozemkem,uměním ale pouze nemovitosti a někdy nějakým autem/šperky.
Na FS se mi alespoň líbí, že pokud by mělo dojít k nějakému defaultu, tak to spíše spadne do renewalu. Investor si pak může dát pravidlo, že nikdy nebude investovat do půjček, které jsou renewal. To mi pak přijde relativně bezpečné.

P.S.: Mohl bys prosím ve svém příspěvku ten rozpis platformem uspořádat tak, aby na oko bylo zřetelné, které platformy opouštíš a na kterých zůstáváš? Kdyby tu v budoucnu bylo hodně příspěvků a někdo to chtěl jen tak „statisticky projet“, mohlo by to zmást.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 604
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 129
Kontaktovat uživatele:

Re: Z kterých P2P platforem odcházíte?

Příspěvek od vyvar z ovaru » 15 led 2018, 10:42

Twino - casto nezainvestovane penize a kvanta PG pujcek mi spadly do defaultu.
Swapper - to byl spis takovy test, po par mesicich jsem penize stahl.
Zonky - chybejici garance, vysoke poplatky. Neda se uplne rict, ze bych ze Zonky odesel, protoze jsem na ne ani poradne nevstoupil (2 000 Kc).
Zlty melon - o dost lepsi nez Zonky, ale oproti Mintosu zadna vyhoda. Pujcky bez garance a nekteri platici se zacali opozdovat, tak jsem vycouval. Na sekundaru se s mikroslevou prodalo vse bez problemu.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 559
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 81
Kontaktovat uživatele:

Re: Z kterých P2P platforem odcházíte?

Příspěvek od Joshua » 15 led 2018, 13:55

Tak já se také přidám. V současnosti jsem aktivní na Mintos, Lendy, EstateGuru, FundingSecure a Bondster.

Vyzkoušel a stáhl jsem se z platforem Zonky, Swaper, Twino, Robo.Cash. Postupně se budu stahovat také z Lendy, z důvodů, které tu už zazněly. Portálů jsem vyzkoušel velké množství, je to hodně dáno tím, že o této problematice i píšu, zajímá mě a chci mít vlastní zkušenost. Osobně bych také doporučil méně diverzifikovat, jak už tu zaznělo výše, těch kvalitních alternativ zase tolik není a po opadnutí prvotního nadšení člověk objeví mnoho problémů.

Zonky - bohužel, likvidační poplatky. Ani by mi nevadilo, že úvěry jsou nezajištěné, vynahrazuje to podle mě kvalitní rating. Bohužel však ty výnosy neodpovídají riziku. Raději ETF a akciový trh, než stejný výnos z ratingu D.

Swaper - krátké poblouznění. Odešel jsem protože portál nenabízel prakticky žádnou přidanou hodnotu. A trochu mě naštvala nefungující podpora, která mi v půlce řešení dotazu odpověděla, že na mě nemá čas a že se mnou věc dořeší příští týden. Well, to už jsem nebyl jejich uživatel :).

Twino - portál, se kterým jsem začínal a nemůžu říci půl křivého slova. Stahoval jsem peníze před ukončením intervencí v minulém roce a nějak mě to znovu nemotivovalo je tam dát. Asi opět malá přidaná hodnota.

Robocash - zklamání. Portál, který mě zaujal funkcemi a automatizací a bohužel mě nepřesvědčil dostatečnou nabídkou. Popravdě postrádám důvěru i v jejich grafiku a Facebookové stránky připomínají město duchů, kde se řeší všechno možné, jen ne aktuální problém s počtem půjček na tržišti.

Uživatelský avatar
zbynhu
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 430
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 144
Kontaktovat uživatele:

Re: Z kterých P2P platforem jste odešli/odcházíte?

Příspěvek od zbynhu » 18 led 2018, 09:02

Já mám zatím zkušenosti pouze ze 4 platforem.

Na Zonky jsem vstoupil jako na první p2p hlavně kvůli získání zkušeností a přehledu. Nezasílal jsem si sem nějaké velké peníze a i ty postupně stahuji. Jak již psal Joshua, výnosy neodpovídají riziku a poplatky za služby považuji za nepřiměřeně vysoké. Vzhledem k nemožnosti odprodat všechny investice tedy na platformě stále jsem, ale plánuji skončit s ní, jakmile to bude možné.

Mintos, to je jiné kafe. Na platformě je vidět, že se ji jejich tým snaží neustále posouvat dopředu. Nulové poplatky, solidní výnosy. Velký počet poskytovatelů půjček pro diverzifikaci (alespoň v rámci platformy). Aktuálně zvažuji, zda ještě nějaké investiční prostředky přidat, nebo zda již nechat "nabalovat" pouze to, co tam mám.

Robocash mě zaujal svým přístupem s automatizací investic tak, že se vlastně není potřeba o něj vůbec starat. V kombinaci s krátkodobými půjčkami se solidním výnosem to vypadalo jako terno. Bohužel platforma ustrnula ve svém vývoji, začalo přibývat nerozinvestovaných prostředků na účtu a také investic po splatnosti. Využil jsem proto změny podmínek, které jsem odmítl a veškeré investice mi byly ihned vráceny. Stažení peněz na účet bylo rychlé a bezproblémové.

Jako poslední jsem vyzkoušel Bondster. Za velké výhody považuji možnost investice v CZK a zajištění majetkem. Původně jsem chtěl do platformy investovat více, ale nyní čekám, jak se budou věci dále vyvíjet. V poslední době mě zklamalo několik věcí - přepracování přehledu půjček, které neukazuje délku do kompletního splacení, po prvních 3 měsících zavedení 1% poplatku z investované částky a i nesoulad ukazovaného NAR s tím skutečným (byť toto bude asi nakonec v pořádku).

Ve výsledku tedy nejsem rád, že jedinou opravdu funkční platformou je pro mě Mintos, rád bych diverzifikoval. Jenže podmínky tam a jinde jsou v tuto chvíli nesrovnatelné a i ten čas, než člověk novou platformu vstřebá, hraje svou roli.

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 254
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Z kterých P2P platforem jste odešli/odcházíte?

Příspěvek od adventura » 18 led 2018, 12:53

za me kratce

Viventor - zadne 12pa pujcky
Twino - malo 12pa pujcek
Lenndy (ne Lendy) - nemaji AI

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti