Minimální přípustné zhodnocení na P2P

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
Odpovědět

Pod jaké procentuální zhodnocení byste u P2P nešli?

nižší než 4 %
0
Žádná hlasování
4 %
0
Žádná hlasování
4,5 %
0
Žádná hlasování
5 %
0
Žádná hlasování
5,5 %
0
Žádná hlasování
6 %
1
6%
6,5 %
0
Žádná hlasování
7 %
0
Žádná hlasování
7,5 %
0
Žádná hlasování
8 %
1
6%
8,5 %
0
Žádná hlasování
9 %
3
19%
9,5 %
0
Žádná hlasování
10 %
7
44%
10,5 %
0
Žádná hlasování
11 %
2
13%
11,5 %
0
Žádná hlasování
12 %
1
6%
12,5 %
0
Žádná hlasování
13 %
1
6%
13,5 %
0
Žádná hlasování
14 %
0
Žádná hlasování
vyšší než 14 %
0
Žádná hlasování

Celkem hlasů: 16

Saraph
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 136
Kontaktovat uživatele:

Minimální přípustné zhodnocení na P2P

Příspěvek od Saraph » 30 zář 2018, 11:02

Napadlo mě udělat anketu ohledně toho, jaké minimální procento úroku jsou členové fóra ochotni akceptovat vzhledem k riziku, které s sebou P2P přináší.

Rozmezí jsem vytvořil mezi 4 a 14 procenty a myslím, že mezi tyto hodnoty by se měl trefit každý. Kdyby tomu ale tak u někoho nebylo, jsou tu ještě další 2 možnosti.

Tak se ukažte. 8-)

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 97
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimální přípustné zhodnocení na P2P

Příspěvek od Jan » 30 zář 2018, 20:06

No, ono to asi bude záležet, co jiného se nabízí...
Ale byl jsem na Investaukcích, a průměrné zhodnocení jsem měl... už si nepamatuju... x) a :o/. V EUR to bylo o něco více než v CZK a ten průměr byl myslím okolo 5,5%? Ale dost možná se pletu.
Na jednu stranu je to málo, na druhou stranu, pokud by se jednalo o pohledávky pojištěné třetí stranou, tak bych to vnímal dost bezpečně. Ale teď už bych se asi nevracel...
Ale jinak je to dost těžká otázka. Záleží, jak rizikově P2P (P2B) člověk vnímá, kolik % prostředků tam má alokováno...
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz, ...
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Investaukce.cz , Mintos.com

Saraph
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 136
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 01 říj 2018, 08:45

Jan píše:
30 zář 2018, 20:06
Někteří jsou ochotni investovat třeba na Zonky do 4% zhodnocení, ale to mi zní spíše jako neinformovanost o tom, jaké jsou ve světě možnosti. Ať mohou garantovat cokoli jakkoli, stále je to P2P a teď už mi to připadá jako naprosto neadekvátní riziko vzhledem k odměně.

Radši už se pro porovnání přikláním ne k ostatním P2P, ale k akciovému indexu S&P 500, který vrátil podle nástroje https://dqydj.com/sp-500-return-calculator/ od roku 1990 s reinvestovanými dividendami něco málo pod 10 %. Lidé často poukazují na grafy např. od roku 1950, ale mně připadá relevantnější jen kratší historie, kdy se začaly pořádně rozvíjet moderní technologie a trhy začaly být efektivnější kvůli různým obchodním systémům (hromadné vyhledávání podhodnocených akcií, nepřesnosti na měnových trzích, atp.). Také Vanguard (první společnost s indexovým fondem) byla založena až v roce 1975, která navíc nesklidila ještě několik dlouhých let téměř žádnou popularitu.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 01 říj 2018, 10:58

Saraph píše:
01 říj 2018, 08:45
Jan píše:
30 zář 2018, 20:06
Někteří jsou ochotni investovat třeba na Zonky do 4% zhodnocení, ale to mi zní spíše jako neinformovanost o tom, jaké jsou ve světě možnosti. Ať mohou garantovat cokoli jakkoli, stále je to P2P a teď už mi to připadá jako naprosto neadekvátní riziko vzhledem k odměně.

Radši už se pro porovnání přikláním ne k ostatním P2P, ale k akciovému indexu S&P 500, který vrátil podle nástroje https://dqydj.com/sp-500-return-calculator/ od roku 1990 s reinvestovanými dividendami něco málo pod 10 %. Lidé často poukazují na grafy např. od roku 1950, ale mně připadá relevantnější jen kratší historie, kdy se začaly pořádně rozvíjet moderní technologie a trhy začaly být efektivnější kvůli různým obchodním systémům (hromadné vyhledávání podhodnocených akcií, nepřesnosti na měnových trzích, atp.). Také Vanguard (první společnost s indexovým fondem) byla založena až v roce 1975, která navíc nesklidila ještě několik dlouhých let téměř žádnou popularitu.
No...
Popravdě - u Investaukcí jsem ty pojištěné faktury bral defakto jako specifický termíňák. Jelikož pojištění je u externí pojišťovny, tak jsem to považoval za bernou minci (na rozdíl třeba od BBG). A specifičnost - mohlo dojít k předčasnému splacení ale i opožděnému splacení (též 60D), takže to byl takový termíňák s nejistou dobou. A faktury bez pojištění - tam záleželo, za kým byly - pokud třeba Ahold, Globus, Penny, Staropramen, Saint-Gobain, ... tak se tomu asi taky dalo důvěřovat, pokud to byly méně známé/neznámé firmy, tak už to bylo horší.
Jenže - v jistých periodách se některé CZK faktury dražily s výnosem pod 2%.

A ke tvé otázce... Jak už jsem tu někde psal, budu rozdílně vnímat P2P/B za normálních okolností a za krize. Ale šalamounská odpověď by byla, že by mi stačil výnos řekněme na 3/4 indexu. Čímž jsem se vychytrale vyhnul faktoru krize/recese/kontrakce. Protože za těchto podmínek zřejmě dojde k defaultům, které by musely být nahrazeny výnosem ostatních poskytovatelů... (Což asi není moc reálné - tedy v krátkém horizontu.)
Takže pak je to jenom o matematice - předpokládaná míra defaultů, počet roků bezdefaultového období (na pokrytí defaultů), investiční horizont

Takže třeba horizont 6 let
P2PB - výnos 12%/pa, ve finále default 20% portfolia + nulový výnos portfolia poslední rok
(100*1,12exp5)*0,8 = (100*1,76)*0,8 = 1,41, tedy zjednodušeně výnos 5,9% pa

S&P - výnos 9% pa, ve finále bez poklesu hodnoty portfolia, pouze poslední rok bez zhodnocení
100*1,09exp5 = 1,53 tedy zjednodušeně výnos 7,4% pa

Takže pokud nepotřebuješ peníze hned a můžeš tedy brát propad hodnoty akcií jako 0, tak ten výnos u akcií (oprava - původně bylo P2P/B) bude celkem vysoký. Pokud budeš trvat na likviditě , tak ten pokles u akcií může být značný a pokud mají "nominální" výnos nižší než P2P/B, tak je jasné, že ho nikdy nedoženou...
Takže takhle si můžeš "namodelovat" a okecat co chceš. A já už musím jít dělat něco jiného...

Popravdě, když vidím, jak jsem teď (trochu nepochopitelně) změnil názor na Mintos poté, co se vrátily 12%, tak a) mě to trochu děsí a za b) je na místě otázka, co je hlavním důvodem, že na Mintosu jsem... Výnos? Likvidita? Neschopnost dokopat se k akciím? To poslední určitě, ale ten zbytek...? Alespoň mi chybí identifikace toho, co způsobilo opětovný celkem pozitivní náhled na Mintos... :o/.

EDIT: Zásadní oprava, vyznačeno v textu.
Naposledy upravil(a) Jan dne 09 říj 2018, 13:38, celkem upraveno 1 x.
Mám zkušenosti s:

Carhir
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 09 říj 2018, 13:04

Jane k těm InvestAukcím (dnes Roger) - měl jsem to přesně jak píšeš Ty, bral jsem to jako alternativu k termíňáku. Protočil jsem jich tam několik desítek, všechno probíhalo bez problémů až na to že některé byly uhrazeny dlouho po splatnosti (s tím jsem ale počítal). Ale pak se mi přihodila následující situace: Měl jsem poměrně velkou pohledávku oproti velkému hráči v maloobchodě kde jsem riziko selhání bral jako minimální (+ byla pojištěná). Pak mi ale přišel od iA email, že kvůli vrácení zboží a vyúčtování ročních bonusů byla pohledávka započtena s dodavatelem tudíž mám nyní pohledávku za ním!

Takže jsem byl v pozici kdy jsem měl dost velkou částku oproti nějaké malé noname firmě o které jsem nic nevěděl (za 3% p.a.). Vzhledem k tomu že mi iA nedokázali potvrdit že se pojištění vztahuje i na tento případ jsem se až do splacení docela klepal...

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 09 říj 2018, 13:48

Carhir píše:
09 říj 2018, 13:04
Jane k těm InvestAukcím (dnes Roger) - měl jsem to přesně jak píšeš Ty, bral jsem to jako alternativu k termíňáku. Protočil jsem jich tam několik desítek, všechno probíhalo bez problémů až na to že některé byly uhrazeny dlouho po splatnosti (s tím jsem ale počítal). Ale pak se mi přihodila následující situace: Měl jsem poměrně velkou pohledávku oproti velkému hráči v maloobchodě kde jsem riziko selhání bral jako minimální (+ byla pojištěná). Pak mi ale přišel od iA email, že kvůli vrácení zboží a vyúčtování ročních bonusů byla pohledávka započtena s dodavatelem tudíž mám nyní pohledávku za ním!

Takže jsem byl v pozici kdy jsem měl dost velkou částku oproti nějaké malé noname firmě o které jsem nic nevěděl (za 3% p.a.). Vzhledem k tomu že mi iA nedokázali potvrdit že se pojištění vztahuje i na tento případ jsem se až do splacení docela klepal...
He, komedie...
Čekal jsem ,že se tu rozproudí nějaká diskuze a polemika, ale ono ne :o/. Vím, že jsem byl ve zvláštním rozpoložení, když jsem to psal, ale teď když to čtu...asi to rozpoložení bylo ještě zvláštnější, než jsem si myslel. A nebo jsem měl jen úplně jiný úhel pohledu.
Třeba mě zaujalo, že bych bral na P2P/B 3/4 výnosu indexu. Což pokud vnímám P2P/B rizikověji než index, tak to nedává smysl x). Ale asi jsem myslel konečný výnos po započítání defaultů. To už by pak smysl jakž takž dávalo.
Nehledě na to, že i koment k výpočtu moc smyls nedává... Takže jsem to opravil tak, jak jsem to snad původně myslel.
Jinak diskuzi stále vítám...

A teď k věci...
Docela zajímavé. By mě i zajímalo, jestli je toto právně čisté. Na jednu stranu to smysl dává (způsob vyřešení problému), na druhou moc ne (aby do toho byl jakkoliv vtahován investor). To už by to mohly IA rovnou započítat proti jiné splátce odběratele dodavateli (tedy lidově řečeno zaplatit investorovi z jistiny jiné aukce, pokud by tam taková nějaká byla), když takhle snadno změnili dlužníka z odběratele na dodavatele. A i to, že nebyli schopní potvrdit platnost pojistky není úplně optimální.
Ani nevím, jak bych na toto reagoval... Vedlo Tě to k odchodu z IA?
Mám zkušenosti s:

zbynhu
Silver pen
Silver pen
Reputace: 90
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 09 říj 2018, 14:33

Carhir píše:
09 říj 2018, 13:04

Hmm, velmi zajimava zkusenost. A dost negativni. Toto by me jako investora velmi rozcililo a uprimne i diky tomuto postu asi svoje testovaci obdobi na IA ukoncim s tim, ze tam pokracovat nebudu.

Carhir
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 09 říj 2018, 18:44

úplně jsem na iA nezanevřel, přijde mi jako dobrá platforma, lepší místo na krátkodobé zhodnocení prostředků neznám (pokud tedy neuvažuji tento exces). Také se mi líbilo že poměrně brzy začali uveřejňovat statistiky (kde je možné vidět že defaultů mají velmi málo). Zmenšil jsem objem na platformě a také jdu do menších aukcí.

Ale pokud by někdo přišel tímto způsobem o jistinu tak by to bylo velmi nešťastné a je otázka jak je to ošetřeno v podmínkách...

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 09 říj 2018, 19:04

Carhir píše:
09 říj 2018, 18:44
úplně jsem na iA nezanevřel, přijde mi jako dobrá platforma, lepší místo na krátkodobé zhodnocení prostředků neznám (pokud tedy neuvažuji tento exces). Také se mi líbilo že poměrně brzy začali uveřejňovat statistiky (kde je možné vidět že defaultů mají velmi málo). Zmenšil jsem objem na platformě a také jdu do menších aukcí.

Ale pokud by někdo přišel tímto způsobem o jistinu tak by to bylo velmi nešťastné a je otázka jak je to ošetřeno v podmínkách...
No, sice už tam neinvestuji, ale jelikož jsem tam začínal, tak mám k IA docela sentimentální vztah. Ale vliv bude mít i vstřícná podpora. Navíc mi ty jejich odpovědi přišly, že to opravdu nějak řeší nebo aspoň zkouší řešit.
Alternativně bych viděl Mintos v CZK na SM. Výnosy sice spadly, ale stále mi poměr výnos/likvidita/riziko přijde zajímavý. Výnosy se dají sehnat většinou lehce přes 6%, splatnost 1M-3M + případně 60D BBG a riziko už musí každý posoudit sám. Takže k porovnání k IA je likvidita podobná, výnos vyšší, ale riziko asi taky vyšší - zvlášť pokud jedeš na IA pojištěné půjčky.

Jinak se obávám, že v podmínkách toto nebude (nebylo) a bylo by to spíš ne výkladu stávajících podmínek.
Mám zkušenosti s:

Odpovědět