Začátky s P2P lendingem

Všeobecná diskuze o P2P půjčkách.
JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 59
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s P2P lendingem

Příspěvek od JPT » 15 srp 2019, 14:13

Seno píše:
15 srp 2019, 10:34
Děkuju za podrobné info. Ten rozdíl Zonky/Mintos je opravdu velkej, asi přehodnotím priority :lol: Jedinej problém asi vidím, že je lepší poslat jednou větší část peněz než např. každý měsíc nějakou menší částku, ale není tak hrozný našetřit víc a poslat po nějakém čase.

Tak je načase zase studovat :)
Kdybys chtěl něco dát i do Melounu, tak můžu poslat (pro kompletnost informací) i tabulku s výnosy po odečtení defaultů (jakoby se z nich už nic nevymohlo) jak to tam má romancik v tabulce. Tohle si taky počítám a i pro Zonky.

Seno
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seno » 15 srp 2019, 14:25

Jonatan píše:
15 srp 2019, 14:03
Seno píše:
Děkuju za podrobné info. Ten rozdíl Zonky/Mintos je opravdu velkej, asi přehodnotím priority :lol: Jedinej problém asi vidím, že je lepší poslat jednou větší část peněz než např. každý měsíc nějakou menší částku, ale není tak hrozný našetřit víc a poslat po nějakém čase.

Osobně jsem z p2p zkusil jen Zonky, a jak někdo píše výše, pokud začnete teď (s "novými" poplatky), tak se při vyváženém portfoliu dostanete maximálně na 5 % p.a. (před zdaněním). Větší výnos budete mít jen za cenu podstatně vyššího rizika, což nedoporučuji, zejm. v situaci, kdy ekonomika zpomaluje a nezaměstnanost se bude zvyšovat.

Mintos jsem zvažoval a prostudoval jsem si jejich dokumentaci, ale osobně mi na nich vadí posílání peněz do země, o jejíž finanční regulaci nic nevím, a především fakt, že přeprodává půjčky s úroky, které bych osobně (můj názor) označil za lichvářské. Kdo si dobrovolně vezme půjčku s RPSN 100 a více procent ročně? To musí být buď člověk, který neumí počítat, a je tedy finančně nesvéprávný, nebo zoufalec, který nemá jinou možnost. V tomhle je Zonky transparentnější a je z hlediska přístupu k dlužníkům dlouhodobě hodnocená jako jedna z nejsolidnějších na českém trhu (https://www.clovekvtisni.cz/clovek-v-ti ... bne-5533gp). Vím, že jsou investoři, kterým na tom nesejde, a dívají se jen na výnos pro sebe, ale mě osobně záleží na tom, jestli moje peníze jsou použity k oškubání nějakých nešťastníků, nebo jestli jsou použity více smysluplně. To byl i hlavní důvod, proč jsem do p2p šel, protože z tohoto pohledu je přístup Zonky k dlužníkům lepší než u většiny českých bank. Krom toho, na Mintosu nevidíte příběh, takže nevíte, do čeho vaše peníze jdou. Na Zonky alespoň rámcově ano, a do půjček bez příběhu nemusíte investovat.

Ale jinak je p2p jen jedna z investičních možností. Vřele doporučuji to kombinovat s jinými, stavebko, které je s minimálním rizikem, nebo podílové akciové nebo dluhopisové fondy, protože každý z nich reaguje odlišně na ekonomické výkyvy, a ty dříve či později přijdou.
Díky za další info.
To co píšeš o Mintosu mi docela taky vadilo, asi budu muset zatnout zuby a nějak to tolerovat. Eventuálně jde investovat kde je RPSN trošku lidské..
U Zonky se mi příběhy taky libí, ale kde máš jistotu, že jdou peníze na tom na co lidi napsali? Člověk který hezky píše může dostat snad cokoliv :lol:

No ještě budu nějakou dobu studovat, za týden toho člověk moc neví a těch informaci je spousta :)

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jonatan » 15 srp 2019, 14:37

Seno píše:
15 srp 2019, 14:25

Díky za další info.
To co píšeš o Mintosu mi docela taky vadilo, asi budu muset zatnout zuby a nějak to tolerovat. Eventuálně jde investovat kde je RPSN trošku lidské..
U Zonky se mi příběhy taky libí, ale kde máš jistotu, že jdou peníze na tom na co lidi napsali? Člověk který hezky píše může dostat snad cokoliv :lol:

No ještě budu nějakou dobu studovat, za týden toho člověk moc neví a těch informaci je spousta :)
Ano, to obojí samozřejmě platí. Mintos má větší výběr z možného rozpětí RPSN, i když např. za ČR jsou tam jen tři společnosti, a žádná na mě nedělá moc velký dojem z hlediska důvěryhodnosti. Ostatní země jsem nezkoumal, tak nevím. Je to na zvážení každého investora.

U Zonky jsou půjčky bezúčelové, tj. co lidé napíšou do příběhu, nikdo nekontroluje. Na druhou stranu, proč by se člověk obtěžoval s lhaním, když tam nemusí napsat nic, a půjčku dostane za stejných podmínek tak jako tak. Pokud chcete, můžete si jako investor vyžádat více informací, a někteří lidé odpoví, jiní nikoli (i to může být ukazatelem toho, jak k tomu přistupují).

routeka
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Re: Začátky s P2P lendingem

Příspěvek od routeka » 15 srp 2019, 16:55

Seno píše:
Jonatan píše:
15 srp 2019, 14:03
Seno píše:
Děkuju za podrobné info. Ten rozdíl Zonky/Mintos je opravdu velkej, asi přehodnotím priority Jedinej problém asi vidím, že je lepší poslat jednou větší část peněz než např. každý měsíc nějakou menší částku, ale není tak hrozný našetřit víc a poslat po nějakém čase.

Osobně jsem z p2p zkusil jen Zonky, a jak někdo píše výše, pokud začnete teď (s "novými" poplatky), tak se při vyváženém portfoliu dostanete maximálně na 5 % p.a. (před zdaněním). Větší výnos budete mít jen za cenu podstatně vyššího rizika, což nedoporučuji, zejm. v situaci, kdy ekonomika zpomaluje a nezaměstnanost se bude zvyšovat.

Mintos jsem zvažoval a prostudoval jsem si jejich dokumentaci, ale osobně mi na nich vadí posílání peněz do země, o jejíž finanční regulaci nic nevím, a především fakt, že přeprodává půjčky s úroky, které bych osobně (můj názor) označil za lichvářské. Kdo si dobrovolně vezme půjčku s RPSN 100 a více procent ročně? To musí být buď člověk, který neumí počítat, a je tedy finančně nesvéprávný, nebo zoufalec, který nemá jinou možnost. V tomhle je Zonky transparentnější a je z hlediska přístupu k dlužníkům dlouhodobě hodnocená jako jedna z nejsolidnějších na českém trhu (https://www.clovekvtisni.cz/clovek-v-ti ... bne-5533gp). Vím, že jsou investoři, kterým na tom nesejde, a dívají se jen na výnos pro sebe, ale mě osobně záleží na tom, jestli moje peníze jsou použity k oškubání nějakých nešťastníků, nebo jestli jsou použity více smysluplně. To byl i hlavní důvod, proč jsem do p2p šel, protože z tohoto pohledu je přístup Zonky k dlužníkům lepší než u většiny českých bank. Krom toho, na Mintosu nevidíte příběh, takže nevíte, do čeho vaše peníze jdou. Na Zonky alespoň rámcově ano, a do půjček bez příběhu nemusíte investovat.

Ale jinak je p2p jen jedna z investičních možností. Vřele doporučuji to kombinovat s jinými, stavebko, které je s minimálním rizikem, nebo podílové akciové nebo dluhopisové fondy, protože každý z nich reaguje odlišně na ekonomické výkyvy, a ty dříve či později přijdou.
Díky za další info.
U Zonky se mi příběhy taky libí, ale kde máš jistotu, že jdou peníze na tom na co lidi napsali? Člověk který hezky píše může dostat snad cokoliv

pribehy u zonek nejsou nejak smluvne svazane s pujckou. Dotycny penize muze pouzit uplne jinak.... Pro me transparence zonek znamena, ze zverejnuji cely loanbook(vsechny pujcky ktere kdy byly poskytnuty) a jde videt jak je na tom s vykonnosti cela platforma v case. to u konkurence nevidim(opravte me , pokud trebas mintos zverejnuje loanbook)

Odesláno z mého SM-G970F pomocí Tapatalk

Jan
Gold pen
Gold pen
Reputace: 229
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Re: Začátky s P2P lendingem

Příspěvek od Jan » 15 srp 2019, 17:12

routeka píše:
15 srp 2019, 16:55
pribehy u zonek nejsou nejak smluvne svazane s pujckou. Dotycny penize muze pouzit uplne jinak.... Pro me transparence zonek znamena, ze zverejnuji cely loanbook(vsechny pujcky ktere kdy byly poskytnuty) a jde videt jak je na tom s vykonnosti cela platforma v case. to u konkurence nevidim(opravte me , pokud trebas mintos zverejnuje loanbook)

Odkaz na Mintosí loanbook je tady: https://www.mintos.com/en/statistics/.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

routeka
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Re: RE: Re: Začátky s P2P lendingem

Příspěvek od routeka » 15 srp 2019, 18:04

Jan píše:
routeka píše:

to neni loanbook, ale statistiky

Jan
Gold pen
Gold pen
Reputace: 229
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Re: RE: Re: Začátky s P2P lendingem

Příspěvek od Jan » 15 srp 2019, 18:26

routeka píše:
15 srp 2019, 18:04
Jan píše:
routeka píše:

Ale ano, loan book tam je (nebo aspoň byl) - v oddílu Loan performance details je odkaz Download loan book. Když jsem to kdysi zkoušel, stáhlo to pár GB dat a od té doby jsem to už nezkoušel...
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

routeka
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Začátky s P2P lendingem

Příspěvek od routeka » 15 srp 2019, 19:30

Jan píše:
routeka píše:
15 srp 2019, 18:04
Jan píše:

Ale ano, loan book tam je (nebo aspoň byl) - v oddílu Loan performance details je odkaz Download loan book. Když jsem to kdysi zkoušel, stáhlo to pár GB dat a od té doby jsem to už nezkoušel...
nemuzu si pomoct, ale nevidim to. ze by to zrusili?

edit: pravdepodobne je to videt jen pro zalogovane. mrknu se vecer.

Seno
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seno » 22 srp 2019, 07:36

V původním vlákně mi nikdo neodpověděl, tak zkusím ještě tady :D

https://www.p2pforum.cz/viewtopic.php?p=14511#p14511

Janis8
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janis8 » 01 zář 2019, 21:27

Příběh je zajímavý občas, ale není tím důležitým. Více mě zajímá riziko, které příběh nese, než jestli jde do daného příběhu. Takže za mě zjistit, komu půjčují a jak jsou na tom s rizikem splácení

Odpovědět