Poskytovatelé půjček na Mintosu

.
web: www.mintos.com
Odpovědět
Carhir
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 101
Kontaktovat uživatele:

Re: Poskytovatelé půjček na Mintosu

Příspěvek od Carhir » 01 kvě 2019, 13:44

Zdravím všechny, po nějaké době odkládání jsem se rozhodl zkusit Mintos. Chci investovat do půjček v EUR, právě vybírám kterým loan originatorům svoje prostředky svěřím. Kdo mě zná z vláken o Dluhopisech či Bondsteru ví, že je pro mě maximální priorita snížení ztráty investovaného kapitálu (i za cenu nižšího výnosu).

Přemýšlel jsem jaká nastavit kritéria. Nakonec jsem se rozhodl takto: originator musí být v zisku, mít zveřejněné financials za 2018 nejlépe auditované, dostatečný vlastní kapitál. Pokud toto aplikuji tak těch několik společností které projdou jsou:

iute credit - financials z Dec 18, auditované, je zde group guarantee pro všechny 4 subsidiaries které prodávají půjčky na Mintosu, solidní nárůst profitu a equity y/y

Vizia / Banknote - platí zde to same co pro iute, jsem si ale vědom negativa co zmínili Finlordi - většina půjček je bez zástavy a v 2018 ještě narostly

Credit Star - zde mám mínus pouze v tom že nemají auditované financials

Jak zveřejní finacials za 2018 ID Finance LF Tech a Credissimo tak zauvažuji i o nich.

Prosím Vás jako odborníky v této oblasti zda u 3 společností které jsem uvedl vidíte nějaký problém který jsem přehlédl. Díky!

zbynhu
Silver pen
Silver pen
Reputace: 218
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 01 kvě 2019, 15:28

Carhir píše:
01 kvě 2019, 13:44
Zdravím všechny, po nějaké době odkládání jsem se rozhodl zkusit Mintos. Chci investovat do půjček v EUR, právě vybírám kterým loan originatorům svoje prostředky svěřím. Kdo mě zná z vláken o Dluhopisech či Bondsteru ví, že je pro mě maximální priorita snížení ztráty investovaného kapitálu (i za cenu nižšího výnosu).

Přemýšlel jsem jaká nastavit kritéria. Nakonec jsem se rozhodl takto: originator musí být v zisku, mít zveřejněné financials za 2018 nejlépe auditované, dostatečný vlastní kapitál. Pokud toto aplikuji tak těch několik společností které projdou jsou:

iute credit - financials z Dec 18, auditované, je zde group guarantee pro všechny 4 subsidiaries které prodávají půjčky na Mintosu, solidní nárůst profitu a equity y/y

Vizia / Banknote - platí zde to same co pro iute, jsem si ale vědom negativa co zmínili Finlordi - většina půjček je bez zástavy a v 2018 ještě narostly

Credit Star - zde mám mínus pouze v tom že nemají auditované financials

Jak zveřejní finacials za 2018 ID Finance LF Tech a Credissimo tak zauvažuji i o nich.

Prosím Vás jako odborníky v této oblasti zda u 3 společností které jsem uvedl vidíte nějaký problém který jsem přehlédl. Díky!
Vytipované společnosti jsou asi to nejsolidnější, co lze na Mintosu sehnat.

Iute nabízí aktuálně až 12% půjčky na PM. Na SM se občas dá sehnat 12,5%.
Banknote bývá často rozebrané výnos až 12%.
Credit Star až 13% při délce investice okolo 30M, ale sám do nich mám AI stopnutý - vadí mi extrémně časté předčasné výkupy. Často po pár dnech po nákupu. Docela by mě zajímalo, kolik půjček z těch dlouhodobých dojde do splatnosti bez předčasného výkupu. Krátkodobé jsou zase velmi často padající do BBG.
ID šlape velmi dobře s kazašskými půjčkami za 12% (splatnost >12 M). Krátkodobé (např. španělské) opět trpí vyšším procentem nesplácení a následným BBG - záleží, zda Ti toto bude vadit.
A Credissimo + LF Tech mi přijdou psané jen na papíře, ve skutečnosti jsem od nich žádné nové vypsané půjčky na tržišti už dlouho neviděl...

Myslím, že začít s těmito společnosti je dobrý postup, později můžeš strategii upravovat. Jaký zamýšlíš investiční horizont?

jejinka
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 01 kvě 2019, 15:44

Credissimo mám na prvním místě v AI i do % zastoupení. Průběžně se dokupuje... Jen výnos je nižší, než zde asi většinu zajímá. Běžně pod 9%

Carhir
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 01 kvě 2019, 15:54

zbynhu píše:
01 kvě 2019, 15:28
Myslím, že začít s těmito společnosti je dobrý postup, později můžeš strategii upravovat. Jaký zamýšlíš investiční horizont?
Rád bych kratší, do jednoho roku.

Booboo
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 01 kvě 2019, 16:12

Carhir píše:
01 kvě 2019, 15:54
zbynhu píše:
Odporúčam pozrieť EBV Finance - financovanie faktúr.

Carhir
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 01 kvě 2019, 16:19

Booboo píše:
01 kvě 2019, 16:12
Carhir píše:
01 kvě 2019, 15:54
zbynhu píše:
Odporúčam pozrieť EBV Finance - financovanie faktúr.
Díky za tip, o těch vím, jen mi vadí že poslední financials jsou z Dec 17 a jsou poměrně skromné (+ neauditované).

Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 184
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Finlord » 10 kvě 2019, 14:31

Hezký den, podívali jsme se na výsledky Mogo za rok 2018. Postupně rozebereme výsledky všech významných poskytovatelů na platformě:
https://finlord.cz/2019/05/mintos-mogo- ... u-za-2018/
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

zbynhu
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 10 kvě 2019, 19:58

Finlord píše:
10 kvě 2019, 14:31
Hezký den, podívali jsme se na výsledky Mogo za rok 2018. Postupně rozebereme výsledky všech významných poskytovatelů na platformě:
Za rozbor díky.

Nicméně já už do Mogo investuju jen výjimečně.
Relativní stabilita společnosti je fajn, aktuální výnos až 13% p.a. taky. Jsem ale prevít, co si pamatuje a dvě kola výkupů, které Mogo předvedlo po udání bondů a které byly načasované tak, že v dané době bylo na tržišti pěkně "sucho" a člověk neměl kam volné prostředky umístit mě od nákupu dokonale odrazují...

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 185
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 10 kvě 2019, 20:16

zbynhu píše:
10 kvě 2019, 19:58
Finlord píše:
10 kvě 2019, 14:31
Za rozbor díky.

Nicméně já už do Mogo investuju jen výjimečně.
Relativní stabilita společnosti je fajn, aktuální výnos až 13% p.a. taky. Jsem ale prevít, co si pamatuje a dvě kola výkupů, které Mogo předvedlo po udání bondů a které byly načasované tak, že v dané době bylo na tržišti pěkně "sucho" a člověk neměl kam volné prostředky umístit mě od nákupu dokonale odrazují...
Také Mogo nechávám postupně vyklesat. Hlavním důvodem pro mě je ale nevyplácení výnosu u zpožděných splátek a potažmo i částečně trošku nižší výnosy (ale to jsem dříve akceptoval, takže hlavní důvod je ten první). A výkupy... popravdě, výkupy mi předvedli asi všichni poskytovatelé, ve kterých jsem investoval větší části portfolia (Banknote, CapitalService, ExpressCredit, Lendo, Mozipo, ...). Defakto mě žádný držák nenapadá. Ale v podstatě to až tak nehrotím, takže je možné, že jsem si utvořil mylný dojem.
A beru to tak, že sice v tuto chvíli jsou výnosy vysoké, ale nedělám si iluze, že v případě, že výnosy poklesnou, tak jak se originátorům budou uvolňovat prostředky, zase začnou s výkupy pěkně od nejvyšších výnosů/bezproblémového splácení... Vnímám to tak, že pro originátory je toto defakto jen dočasná svízel...
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

vvvlc
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 60
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vvvlc » 11 kvě 2019, 14:08

Docela hezky clanek jak jak: accrued interest on loans bought back, the number of ‘grace period’ days, and the % of loans in the grace period window (by balance) ovlivnuje celkovy vynos.
http://explorep2p.com/buybacks/

Podle nich to vypada, ze pro urcite pokytovatele to muze byt az byt urok az o 10% nizzsi.

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 201
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 11 kvě 2019, 15:46

vvvlc píše:
11 kvě 2019, 14:08
Docela hezky clanek jak jak: accrued interest on loans bought back, the number of ‘grace period’ days, and the % of loans in the grace period window (by balance) ovlivnuje celkovy vynos.

Podle nich to vypada, ze pro urcite pokytovatele to muze byt az byt urok az o 10% nizzsi.
Tak jsem si zkontroloval ty 3 společnosti, do kterých nyní hlavně investuji. A tam to není tak hrozné.
V současnosti jsem vypnul všechny AI a nechal jen AI nad 14% - Lendo 14%, Varks 14,5% a Capital Service 14%.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 11 kvě 2019, 16:41

vvvlc píše:
11 kvě 2019, 14:08

Narazil jsem na to včera/předevčírem na Joshuím webu. A popravdě, se mi to úplně nezdá. Ale spíš pocitově, čísla jim jakž takž sedí.
I když třena co se zrovna čísel týče, tak namátkou je patrné, že referenční úrok pro CapitalService uvažují 10%, takže pokud je 14%, je i odchylka (škoda) vyšší). Ale to je jen detail, který si každý může zkontrolovat/zkorigovat pro svoje aktuální portfolio.
Jinak mi celkem i sedí statistiky uváděné v článku (podíly půjček v prodlení) na moje momentální portfolio. Výjimkou je Mozipo, tam jsem na tom o poznání ((mnoho)násobně) hůř. A Mozipo je defakto moje nejstarší portfolio, kde jsem dlouho nic nepřikupoval - tedy zajeté a dlouhodobě držené půjčky bez ředění dokupy. A teď koukám, že i Mogo 30-60D delay mám na dvounásobku podílu uvažovaném v článku (a čtyřnásobku podílu uváděnému ve statistikách Mintos). A Mogo bude defakto druhé nejstarší portfolio bez obnovování. Ale pozitivní je, že u Mogo není neobvyklé, že je splacena splátka, ale ne pokuty, takže i když je většina splátky splacena, půjčka je vykazována jako zpožděná.
Mimochodem, má někdo zkušenosti, kolik půjček jde do BBG u Dinera? V tabulce uvažují +- 10%.Což bych taky myslel, že je víc. Ale opět, jen pocit, Dinero v portfoliu nemám.

No, tak možná ten pocit, že se mi to nezdá plyne ze zkušeností se spícími (neobnovovanými) portfolii, která vycházejí statisticky hůře...
Mám zkušenosti s:
---
---

Richardas
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Richardas » 11 kvě 2019, 16:48

Zdravím,

som začínajúci investor a rád by som investoval na začiatku do krátkodobých pôžičiek, v eurách mi tam vyskakuje Dinero(Ukrajina) a Metrokredit(Rusko), ich úrok sa pohybuje okolo 15,1% čo sa mi zdá celkom dosť a pri oboch je Buy garance. O Dineru som čítal, že pri vypršaní lehoty 60 dní, síce vratia vklad ale nie úrok. O metrokredite som našiel len jeden článok čo hovoril že tá spoločnosť je krytá Ruskou bankou a oplatí sa do toho investovať. Nechal som teda AI teda pustený na všetky spoločnosti s BBG a urok nad 14%, a všetky krátkodobé pôžičky skončili u Metrokredit , myslíte že je to dobré nastavenie keď to proste berie automaticky s najväčším urokom?

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 11 kvě 2019, 16:55

Richardas píše:
11 kvě 2019, 16:48
Zdravím,

som začínajúci investor a rád by som investoval na začiatku do krátkodobých pôžičiek, v eurách mi tam vyskakuje Dinero(Ukrajina) a Metrokredit(Rusko), ich úrok sa pohybuje okolo 15,1% čo sa mi zdá celkom dosť a pri oboch je Buy garance. O Dineru som čítal, že pri vypršaní lehoty 60 dní, síce vratia vklad ale nie úrok. O metrokredite som našiel len jeden článok čo hovoril že tá spoločnosť je krytá Ruskou bankou a oplatí sa do toho investovať. Nechal som teda AI teda pustený na všetky spoločnosti s BBG a urok nad 14%, a všetky krátkodobé pôžičky skončili u Metrokredit , myslíte že je to dobré nastavenie keď to proste berie automaticky s najväčším urokom?
Nakolik mohu soudit, tak AI nebere půjčky s nejvyšším výnosem ale největší objem investuje do půjček, které vyhovují parametrům AI a je jich dostupných největší množství.
No, a pokud chceš diverzifikovat a AI nakoupil pouze jednoho poskytovatel, tak zjevně dobře nastavený není. Řešením je pravděpodobně AI pro vícero poskytovatelů se zadáním maximálních podílů (a nebo separátní, částkou zastropované AI pro jednotlivé poskytovatele).
Mám zkušenosti s:
---
---

Richardas
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Richardas » 11 kvě 2019, 17:09

Jan píše:
11 kvě 2019, 16:55

Nakolik mohu soudit, tak AI nebere půjčky s nejvyšším výnosem ale největší objem investuje do půjček, které vyhovují parametrům AI a je jich dostupných největší množství.
No, a pokud chceš diverzifikovat a AI nakoupil pouze jednoho poskytovatel, tak zjevně dobře nastavený není. Řešením je pravděpodobně AI pro vícero poskytovatelů se zadáním maximálních podílů (a nebo separátní, částkou zastropované AI pro jednotlivé poskytovatele).
Ďakujem, takže budem si hlavne dávať pozor aby firma mala v kolonke "Příjem z úroku při zpožděné splátce" = "áno", tzn mala by po odkúpeni zaplatiť úrok ak som to správne pochopil. Takže Dinero musím vylúčiť a trošku sa s tým pohrať a dať to diverzifikovať medzi viacej spoločnosti. MetroKredit zatiaľ vypadá za mňa fajn. Resp nenašiel som ešte negatívnu recenziu.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 11 kvě 2019, 17:37

Richardas píše:
11 kvě 2019, 17:09
Jan píše:
11 kvě 2019, 16:55

Ďakujem, takže budem si hlavne dávať pozor aby firma mala v kolonke "Příjem z úroku při zpožděné splátce" = "áno", tzn mala by po odkúpeni zaplatiť úrok ak som to správne pochopil. Takže Dinero musím vylúčiť a trošku sa s tým pohrať a dať to diverzifikovať medzi viacej spoločnosti. MetroKredit zatiaľ vypadá za mňa fajn. Resp nenašiel som ešte negatívnu recenziu.
Není zač.
Rozhodnutí je na každém. O pár příspěvků výše je, že ztráta z nezaplacení úroků ze splátek (jde o výnos z opožděných splátek nikoliv z jistiny) v prodlení není ve výsledku zas až tak výrazný.
Rozhodně bych pročetl zdejší fórum, rad a typů (a strategií) ohledně toho, jak si postavit fórum je tu více. A každému vyhovuje něco jiného. Úvodní klasika je: http://explorep2p.com/mintos-lender-ratings/ .
Já osobně třeba těmto krátkodobým půjčkám poskytovatelů s nízkým ratingem moc neholduji.
Mám zkušenosti s:
---
---

zbynhu
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Aktualizace P2PEXPLORE

Příspěvek od zbynhu » 11 kvě 2019, 18:54

Kromě menších změn (o pár bodíků polepšení Cream, 1PM) došlo k velmi výraznému navýšení skóre Varksu, který se z drobné ztráty v roce 2017 dostal do solidního zisku v roce 2018.
Vypadá to, že u Varksu opět mezi investory vzroste konkurence...
Image 1.jpg
Image 1.jpg (365.59 KiB) Zobrazeno 498 x

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktualizace P2PEXPLORE

Příspěvek od Jan » 11 kvě 2019, 19:08

zbynhu píše:
11 kvě 2019, 18:54
Kromě menších změn (o pár bodíků polepšení Cream, 1PM) došlo k velmi výraznému navýšení skóre Varksu, který se z drobné ztráty v roce 2017 dostal do solidního zisku v roce 2018.
Vypadá to, že u Varksu opět mezi investory vzroste konkurence...
Hm... Vostrý...
Bohužel pro mě v tuto chvíli Varks kdovíjaký investiční potenciál nepředstavuje. Ale je určitě fajn, že je na tržišti poskytovatel krátkodobých výševýnosových pohledávek s mid range ratingem.
A beru si z toho rovněž ponaučení, že jak může být strmá cesta vzhůru, tak může být strmá i směrem dolů... :o/ Což se mi úplně nezamlouvá. Možná bych měl popřemýšlet nad rozšíření diverzifikace...
Mám zkušenosti s:
---
---

zbynhu
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktualizace P2PEXPLORE

Příspěvek od zbynhu » 11 kvě 2019, 19:40

Jan píše:
11 kvě 2019, 19:08
A beru si z toho rovněž ponaučení, že jak může být strmá cesta vzhůru, tak může být strmá i směrem dolů... :o/
Přesně tak, pro porovnání opět můj oblíbený strašák Mintosu dle hodnocení P2PExplore:
Varks nyní: 61 bodů
Eurocent poslední závěrka před krachem: 59

cmel.da
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmel.da » 12 kvě 2019, 12:20

... a Varks čelí krádežím
Google Translator a pak
https://newsarmenia.am/news/incidents/r ... v-erevane/