Mintos - výkupy

.
web: www.mintos.com
Odpovědět
romancik
Silver pen
Silver pen
Reputace: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - výkupy

Příspěvek od romancik » 26 srp 2019, 09:41

Jenže mě ty procenta vycházejí menší, mým vzorcem by to mělo právě vycházelo větší, tak jsem to zanedbal, pokud by se to lišilo...

Jinak zajímavé je, že se tam objevují půjčky, kde třeba vůbec nejsou úroky - hlavně u Varks, dokonce i u půjček, které byly v držení 5 dní...

Jediné, kde jsou úroky větší, jsou snad Lendo.
Zde přikládám příklad.
Mintos2.jpg
Mintos2.jpg (508.79 KiB) Zobrazeno 976 x
Jinak u výpočtu počet dní = Ukončené - Datum investice, Výdělek = Obdrženo - Moje investice, Hrubý úrok = Výdělek / Moje investice, úrok = Hrubý úrok / počet dní * 360 (už jsem to změnil).

Zajímavé, že se to liší i u jednoho originátora. Např. u Lenda - některé má i nad úroky, ale některé naopak pod...

Jsou zde vyfiltrované pouze půjčky s provedenou jedinou splátkou. Nejsem schopen z této tabulky počítat výnos úroku v případě, že by půjčka byla splácena více měsíců. Nevíte o nějakém vzorečku na tento výpočet? Ono by to asi bylo stejně problematické, protože nevíme, jak se která půjčka splácí. Ale v případě předpokladu, že se splácí rovnoměrně? Akorát že by to šlo použít jen na zlomek půjček, které doběhly.

Jinak status Ukončené má 262 půjček z 5557 celkových (necelých 5%), předčasně splaceno jich tedy bylo 5295. A to ještě ty "Ukončené" mají občas ve sloupci "Rebuy reasons" uvedenu občas poznámku "Předčasné splacení" (a to i přestože datum uzávěrky je občas před dnem "Ukončené").

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 228
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 26 srp 2019, 12:21

romancik píše:
26 srp 2019, 09:41
Jenže mě ty procenta vycházejí menší, mým vzorcem by to mělo právě vycházelo větší, tak jsem to zanedbal, pokud by se to lišilo...

Jinak zajímavé je, že se tam objevují půjčky, kde třeba vůbec nejsou úroky - hlavně u Varks, dokonce i u půjček, které byly v držení 5 dní...

Zde přikládám příklad. Mintos2.jpg

Jinak u výpočtu počet dní = Ukončené - Datum investice, Výdělek = Obdrženo - Moje investice, Hrubý úrok = Výdělek / Moje investice, úrok = Hrubý úrok / počet dní * 360 (už jsem to změnil).

Zajímavé, že se to liší i u jednoho originátora. Např. u Lenda - některé má i nad úroky, ale některé naopak pod...

Jsou zde vyfiltrované pouze půjčky s provedenou jedinou splátkou. Nejsem schopen z této tabulky počítat výnos úroku v případě, že by půjčka byla splácena více měsíců. Nevíte o nějakém vzorečku na tento výpočet? Ono by to asi bylo stejně problematické, protože nevíme, jak se která půjčka splácí. Ale v případě předpokladu, že se splácí rovnoměrně? Akorát že by to šlo použít jen na zlomek půjček, které doběhly.

Jinak status Ukončené má 262 půjček z 5557 celkových (necelých 5%), předčasně splaceno jich tedy bylo 5295. A to ještě ty "Ukončené" mají občas ve sloupci "Rebuy reasons" uvedenu občas poznámku "Předčasné splacení" (a to i přestože datum uzávěrky je občas před dnem "Ukončené").
Tabulku jsem nestudoval, je moc složitá, jsou zkrácené názvy sloupců a prostě nemám sílu to luštit. Ale - vyřešil by tvůj výpočetní problém, pokud bys u problematických půjček reálnou dobu držení zkrátil o den či dva?
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

mailo
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 21
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mailo » 26 srp 2019, 13:16

Jan píše:
26 srp 2019, 12:21
romancik píše:

Zde přikládám příklad. Mintos2.jpg

Tabulku jsem nestudoval, je moc složitá, jsou zkrácené názvy sloupců a prostě nemám sílu to luštit. Ale - vyřešil by tvůj výpočetní problém, pokud bys u problematických půjček reálnou dobu držení zkrátil o den či dva?
nechci šířit poplašné zprávy, ale půjčky se počítají stejně jak hypotéky... tady nevím zda úrok psaný u půjčky třeba 12% je úrok kterej bude vyplacen nebo úrok za který je udaná půjčka.
pokud A, tak by za rok ze sto tisíc (100 000kč) byl úrok 12 000, jenže to tak není úrok z 12% půjčky je 6 619 kč. tedy 6,6%.
10.jpg
10.jpg (94.49 KiB) Zobrazeno 912 x
11.jpg
11.jpg (71.34 KiB) Zobrazeno 912 x
pokud B, tak by půjčka musela být vydána s úrokem 21,5% aby výnos pro investora byl 12% ročně.
12.jpg
12.jpg (106.94 KiB) Zobrazeno 912 x
usuzuji že podle statiky a výpisů z účtu je to varianta B a informace 12% je to co by jsme měli vydělat a ne to za kolik si půjčuje nebožák od nebankovky.
Pokud se pletu tak mě prosím opravte. :!:
EDIT: abych odpověděl na otázku, mělo by to tedy být správně, jenže v modelovém případě nejsou prodlení, den upsání, pokuty a další bunch of shit

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 26 srp 2019, 13:31

mailo píše:
26 srp 2019, 13:16
Jan píše:
romancik píše:
...
...
nechci šířit poplašné zprávy, ale půjčky se počítají stejně jak hypotéky... tady nevím zda úrok psaný u půjčky třeba 12% je úrok kterej bude vyplacen nebo úrok za který je udaná půjčka.
pokud A, tak by za rok ze sto tisíc (100 000kč) byl úrok 12 000, jenže to tak není úrok z 12% půjčky je 6 619 kč. tedy 6,6%.
10.jpg
11.jpg
pokud B, tak by půjčka musela být vydána s úrokem 21,5% aby výnos pro investora byl 12% ročně.
12.jpg
usuzuji že podle statiky a výpisů z účtu je to varianta B a informace 12% je to co by jsme měli vydělat a ne to za kolik si půjčuje nebožák od nebankovky.
Pokud se pletu tak mě prosím opravte. :!:
EDIT: abych odpověděl na otázku, mělo by to tedy být správně, jenže v modelovém případě nejsou prodlení, den upsání, pokuty a další bunch of shit
V podstatě příspěvek zhola nechápu, resp. je podle mě úplně špatně. Výnos je podle mě stále ten samý, a to nominální, klíč k problému je ten, že se snižuje jistina a tudíž klesá i výnos. Což romancik pro potřebu svých výpočtů řeší filtrací půjček, pro které výpočet dělal.
Mám zkušenosti s:
---
---

slonik
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slonik » 26 srp 2019, 19:05

Jak již bylo napsáno, jen to zkusím do čísel v příkladu:
Půjčka 100k, úrok 12% ročně. Splátka 8885. První splátka je složena z 1/12 úroku že 100k, tedy 1000 a 7885 jistiny. U druhé splátky je úrok vypočten z částky 92115 (921,15) a jistiny 7963,85. Je to proto, že 7885 dlužník vrátil v první splatce. A tak dál. Čili že splátky jde každým měsícem méně na úrok a více na jistinu.

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 234
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 27 srp 2019, 06:40

Dnes zase větší výkupy Banknote 14,5 % - za 350 EUR. Překvapilo mě, že AI vše zainvestoval na CreditStar 12%. Po několika měsících jsem měl ráno zainvestováno.

mailo
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mailo » 27 srp 2019, 06:49

slonik píše:
26 srp 2019, 19:05
Jak již bylo napsáno, jen to zkusím do čísel v příkladu:
Půjčka 100k, úrok 12% ročně. Splátka 8885. První splátka je složena z 1/12 úroku že 100k, tedy 1000 a 7885 jistiny. U druhé splátky je úrok vypočten z částky 92115 (921,15) a jistiny 7963,85. Je to proto, že 7885 dlužník vrátil v první splatce. A tak dál. Čili že splátky jde každým měsícem méně na úrok a více na jistinu.
přesně tak, když dostaneš půjčku s 10% ůrokem tak to neznamená zě za rok zaplatíš o 10% víc, protože jistinu umořuješ a úrok se vypočítává každý měsíc z nižšího základu

MirEgg
Bronze Průpiska
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MirEgg » 27 srp 2019, 08:02

romancik píše:
26 srp 2019, 08:25
Díky, nikdy jsem si nějak nerozklikl tuto záložku.
Jen jsem s hrůzou zjistil, že bych to asi nikdy neměl dělat, protože teď nebudu mít klid :-(
Za prvé mi tam nesouhlasí úroky (i u jednoměsíčních půjček mi prostě nesouhlasí výpočet ((Obdrženo - moje investice) / moje investice ) / (ukončené - datum investice) * 365 ).
Za druhé jsou tam některé položky, kde mi (Obdrženo - moje investice) vychází v mínusu. Ale zde by se to dalo vysvětlit prodejem na sekundárním trhu...

Jinak nemusíš být IT expert, abys mohl s Excelem dělat divy.

Ale předpokládám, že automatický filtr znáš, ne (Data - Filtr)? Je lepší si vyexportovat úplně celou tabulku z Mintosu a filtrování provádět rovnou tady...
To chce klid, podle mě to sice možná počítáš správně, ale určitě se špatnými vstupními daty ;) Z ukončených investic toho moc nevypočítáš, protože se tam nedopátráš kdy a kolik jsi prodal na sekundáru (nevyužíval jsi BB akcí Varksu, Lenda atd., kdy se půjčky točily na sekundáru?). Takže bych být tebou stáhl normálně výpis z účtu, tam si vyfiltroval konkrétní půjčku (všechny pohyby k ní) a z toho to počítal :idea: Samozřejmě namátkově, ne pro každou půjčku :lol:
Pokud někdo nechce nebo nemůže stahovat velké soubory, tak si to asi raději vyfiltruje přímo na Mintosu :geek:
romancik píše:
Vůbec nejsou úroky? Nebo je tam uvedena nula, protože zaokrouhlení z 0,00157683759895634957 vychází na 0,00? Kdysi jsem to počítal, Mintos je přesný snad na 16 desetinných míst.

romancik
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 27 srp 2019, 11:20

Jan píše:
Tak důležité jsou poslední 3 sloupce výpočtů + odkazované sloupce. Trochu jsem ji upravil:
Mintos pův.jpg
Mintos pův.jpg (319.11 KiB) Zobrazeno 728 x
takže jsem vyházel některé nepotřebné sloupce a rozšířil je, aby byly vyditě nadpisy.
Jinak v posledním sloupečku jsou označeny půjčky barevně podle toho, jak mi dle výpočtu vycházejí úroky. Zeleně - vypočtený úrok je vyšší než deklarovaný úrok. Neoznačené - vypočtený úrok je menší než deklarovaný úrok, žlutě - úrok je nulový, splatila se jen jistina, červeně - tabulka nezobrazuje, že by se splatila jistina, jsou pouze úroky, někde ani to ne.

Zkusil jsem si vyhledat některé půjčky, které vycházejí špatně, takže nakonec můžu říct, že ty, co jsem zkoumal a byly červeně, byly prodány na SM, takže se vlastně nepřipsala jistina. Proto jsem udělal ještě výpočet u těchto půjček podle toho, že obdržená platba je čistý úrok. Takže tady jsem zjistil, proč to tak je.

U žlutě označených půjček je popdle tabulky úrok nulový. Jenže poté, co jsem si je vyjel, tak byly splaceny v den splatnosti a byl zaplacen i úrok. Chvíli jsem se v tom babral, než jsem si stáhl excelovskou tabulku, kde jsem zjistil, že úrok není 0,00, ale 0,004xxxx, takže něco opravdu je... Ale počítat by se mi to po jednom nechtělo.

U zeleně označených půjček vychází úrok nad původně deklarovanou hodnotu.

No, a z toho, co jsem zjistil u žlutě označených půjček možná plyne hlavní úskalí podobného výpočtu - zaokrouhlování na 2 desetinná místa!!!

Takže vlastně vše je asi OK, problém je v ZAOKROUHLOVÁNÍ! A v tom, že se tabulky nezobrazují s přesnějšími daty... A taky je škoda, že se u výpisu z účtu neexportuje číslo půjčky, aby šlo hledat ve výpise v excelu podle čísla půjčky :-(
Přílohy
Mintos nov.jpg
Mintos nov.jpg (323.9 KiB) Zobrazeno 728 x

romancik
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 27 srp 2019, 11:29

MirEgg píše:
27 srp 2019, 08:02
To chce klid, podle mě to sice možná počítáš správně, ale určitě se špatnými vstupními daty ;) Z ukončených investic toho moc nevypočítáš, protože se tam nedopátráš kdy a kolik jsi prodal na sekundáru (nevyužíval jsi BB akcí Varksu, Lenda atd., kdy se půjčky točily na sekundáru?). Takže bych být tebou stáhl normálně výpis z účtu, tam si vyfiltroval konkrétní půjčku (všechny pohyby k ní) a z toho to počítal :idea: Samozřejmě namátkově, ne pro každou půjčku :lol:
Pokud někdo nechce nebo nemůže stahovat velké soubory, tak si to asi raději vyfiltruje přímo na Mintosu :geek:

Vůbec nejsou úroky? Nebo je tam uvedena nula, protože zaokrouhlení z 0,00157683759895634957 vychází na 0,00? Kdysi jsem to počítal, Mintos je přesný snad na 16 desetinných míst.
Díky, koukám, že kdybych se díval, co kdo píše do fóra, mezitím co laboruji nad tím, odkud se berou ty nesrovnalosti, nemusel jsem tu po chvílích upravovat svůj excel a svůj příspěvek snad hodinu čistého času, abych se dopátral sám ke stejným zjištěním :-).

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 27 srp 2019, 13:23

romancik píše:
27 srp 2019, 11:20
Jan píše:
...
...
OK. Mě některé půjčky neseděly o ten 1D-2D. Jedno je neúročení dne emise, to druhé netuším. Ale popravdě nemám ani čas ani náladu se v tom kdovíjak hrabat.
Mám zkušenosti s:
---
---

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 29 srp 2019, 13:50

A vlastně dnes mám ještě jednu novinku - dnes mi Mogo komplet dolikvidovalo 16% půjčky. Celkem jsem jich měl cca 30%-40% portfolia.
Mám zkušenosti s:
---
---

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 234
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 31 srp 2019, 07:44

Tak dnes proběhl mega výkup od více poskytovatelů za 1328 EUR.

Yaro
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yaro » 31 srp 2019, 08:47

LuckyLuke píše:
31 srp 2019, 07:44
Tak dnes proběhl mega výkup od více poskytovatelů za 1328 EUR.
ja som mal za 600, hlavne banknote nad 14%...

este som mal nejake Creditstar s 15% a 16% urocenim, tak som ich vcera supol na secondary market s 1% prirazkou :mrgreen: par sa predalo

Ankor
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 31 srp 2019, 08:47

Mně to vykoupilo Banknote 14, 14,5 a 15%, ale většina zatím zůstala zachována. Uvidíme.

mailo
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mailo » 31 srp 2019, 09:00

Ankor píše:
31 srp 2019, 08:47
Mně to vykoupilo Banknote 14, 14,5 a 15%, ale většina zatím zůstala zachována. Uvidíme.
mě banknote dnes zlikvidovalo všechny 14%; tohle se mi vůbec nelíbí aby dělali takovýhle šaškárny.
nechápu proč to mintos nějak neošetří aby mohli půjčku skoupit pouze v BBG a ne kdy se jim zachce... :?:

Yaro
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yaro » 31 srp 2019, 09:14

mailo píše:
31 srp 2019, 09:00
Ankor píše:
31 srp 2019, 08:47
mě banknote dnes zlikvidovalo všechny 14%; tohle se mi vůbec nelíbí aby dělali takovýhle šaškárny.
nechápu proč to mintos nějak neošetří aby mohli půjčku skoupit pouze v BBG a ne kdy se jim zachce... :?:
ak mi urok klesne pod 11, 12% a bude to takto fungvat viac ako pol roka, za to riziko to prestane byt pre mna zaujimave a pojdem inam. Mintos ma zacina pekne srat a robi si z nas s prepacenim hlupakov.

mailo
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mailo » 31 srp 2019, 13:01

nějak podobně nad tím taky uvažuji, investuji v podstatě pouze do TOP a pokud mi to padne pod 10 tak na to kašlu, riziko oproti akciím je nesrovnatelné a výnos zas o tolik větší není

MirEgg
Bronze Průpiska
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MirEgg » 01 zář 2019, 17:16

Berete to moc osobně :lol: Mintos ani úvěrové společnosti tady nejsou pro váš zisk, ale pro svůj. Dávají podmínky, které buď budete akceptovat, nebo ne. Ale mít jim za zlé, že se chovají podle smlouvy, kterou jste jim odsouhlasili (ano, předčasné odkupy jsou ve smlouvě), je směšné :mrgreen:
Když jsem na Mintosu začínal před více než dvěma lety, tak úrok nad 11% byl ojedinělý exces, takže jsem zatím v klidu :) I když mě samozřejmě vývoj netěší.

Ankor
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 03 zář 2019, 08:00

Výkup Capital Service 15, 15,6 a 16%. U mě v portfoliu poklesl o 12 %.

Odpovědět