Interest Rate a YTM


web: www.mintos.com
Odpovědět
vvvlc
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 131
Registrován: 05 kvě 2018, 19:22
Reputace: 105
Kontaktovat uživatele:

Interest Rate a YTM

Příspěvek od vvvlc » 13 kvě 2018, 10:51

Ahoj
chtel bych poprosit zkusesnejsi o radu.

Kdyz se podivam na nejaky uver napr: https://www.mintos.com/en/3196733-01
Tak ma Interest Rate 13.0%
Kdyz spocitam XIRR z payment schedule viz obr
Snímek obrazovky pořízený 2018-05-13 10-28-55.png
Snímek obrazovky pořízený 2018-05-13 10-28-55.png (16.4 KiB) Zobrazeno 3445 x
Tak mi vyjede 14.00% viz sloupec Principal

1) Je zajimave, ze splatky nejsou konstantni, ale meni se. (viz sloupec Total) To je asi zpusobeno spreadem, ktery je popsan dole.
2) Co je zvlastni, tak ani pomer dvou nasledujicih splatek jistiny(sloupec principal) neni konstantni. viz sloupec Principal Ratio = 411.58/409.19=0.58408%, kdyz jsem to zkousel normovat poctem dni tj. Normalized = Principal Ratio / delka obdobi * 30 tj. neco jako mesicni urokova mira, tak to taky neni konstantni.
3) kdyz zainvestuji ten uver, tak kolik dostanu na urokach? 13.0% nebo 14.0% procent. Zatim me jeste nedobehl zadny uver do konce, takze si to nemuzu overit. Muzete prosim nekdo postnout vase data (mintosem zaplacene uroky, payment schedule) aspon pro jeden uver, abych si to mohl propocitat?

Na http://p2pindependentforum.com/thread/4 ... le-strange je nejake vysvetleni, ale moc z toho nejsem moudry.
The borrower is not the loan originator, but the borrower of the loan. Investors have a direct claim towards the borrowers not loan originators.

An example. The loan originator issues a loan at 35% interest rate. The loan originator then puts that loan on Mintos marketplace at 15%. When the borrower makes the monthly payment the loan originator will take 20% interest rate spread (to cover the operating expenses of originating and servicing loans and to cover the buyback guarantee, if any is provided) and pass the principal plus the 15% that are attributable to the investors to investors. In the payment schedule investors see what payments are to be received from the borrower, those are not estimations.
Pak jsem se dival na YTM na sekundarnim trhu a nejak se nemohu dopocitat toho YTM viz obr.
Snímek obrazovky pořízený 2018-05-12 16-48-19.png
Snímek obrazovky pořízený 2018-05-12 16-48-19.png (17.45 KiB) Zobrazeno 3445 x
4) Vybrane uvery maji stejny Interest rate, Term i discount a presto je YTM ruzna. proc?
5) Ani vypocet YTM me nesedi. V tomto pripade je situace jednoducha, protoze uvery trvaji cely jedn rok -> YTM=(urok za rok - premie)/(investice) = (100*0.14-100*0.01)/(100*1.01)=(0.14-0.01)/(1.01)=12.87% a ne tech 12.2-12.3%.

Mate na to nejaky vysvetleni?
Na podporu mintosu jsem psal, ale zatim nemam vysvetleni.
Diky
Vitek

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Interest Rate a YTM

Příspěvek od Jan » 14 kvě 2018, 11:53

Uff.
Na rovinu řečeno - nevyznám se v tom. Popravdě ani pořádně nevím, co je XIRR nebo jak se počítá YTM. (No, myslím, žena to už budou udělané funkce třeba v excelu.)
Jediné, co snad tuším je dotaz č 5.. Tam je to trochu složitější, jelikož úrok se splácí měsíčně a navíc se snižuje jistina. Takže hrubě zjednodušeno, pokud bude splácení lineární, tak na začátku máš zainvestováno 100%, na konci 0%, v průměru tedy +- 50% (ono tedy spíš na začátku to je 100% a na konci 1/12, takže to bude o chlup víc). Takže na úroku získáš zhruba polovinu toho, co jsi počítal. Tím pádem ten rozdíl co připadá na bonus bude zhruba dvojnásobný a dostaneš se někam k těm 12,2%
Možná tuším i č.4. - už jsem se s tím také setkal a moc do hloubky bych to neřešil. Po pár dnech to může zmizet, takže hlavní viník je zaokrouhlení. A pak mohou hrát roli i drobné rozdíly v datech a výši jednotlivých splátek. A nebo je to nějaký Mintosí bug. Občas to zaokrouhluje/pracuje celkem podivně.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

vvvlc
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 131
Registrován: 05 kvě 2018, 19:22
Reputace: 105
Kontaktovat uživatele:

Re: Interest Rate a YTM

Příspěvek od vvvlc » 14 kvě 2018, 22:56

Diky @Jan za odpoved a souhlasim, ze vypocty jsou komplikovane a plne magie, kterou se snazim rozklicovat. Musim rict, ze support Mintosu je dobrej, protoze dneska jsem dostal odpoved na 3. otazku.
In this case you would receive 13% on the outstanding invested amount. You need to take into account that the principal amount is decreasing each month.

For example, you see that the first payment contains interest of € 62.95. You can calculate it this way: (4711.62 * 0.13) / 360 * 37 = 62.95.

For the next month you need to subtract received principal of € 346.24 from € 4711.62 and calculate the interest on € 4365.38, but in this case the period will be 30 days: (4365.38 * 0.13) / 360 * 30 = 47.29 ..and so on.
Takze uz vim jak propojit Payment Schedule s Loan interest rate.
Zkusil jsem pouzit jejich vypocet cisla sedi. Ten trik, ze rok ma 360 dni jsem necekal. Na druhou stranu jsem videl v LibreOffice funkce, ktere taky predpokladaji, ze rok ma 360 dni.
Asi nejsem prvni kdo je prekvapen viz: Doufejme, ze i uroky pro investory jsou vypocitavany stejnym zpusobem, tj. aspon jednou by to bylo vyhodne i pro nas. :lol:
Tim tak nejak povazuji vyrizenou otazku 1-3.

Mintos support stale pracuje na otazkach 4 a 5.
Vitek

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 60 hostů