Mintos - investoři

.
web: www.mintos.com
Odpovědět
zbynhu
Silver pen
Silver pen
Reputace: 91
Kontaktovat uživatele:

Re: Defaultrate

Příspěvek od zbynhu » 19 dub 2018, 20:09

Jan píše:Mimochodem, jaký máte podíl zpožděných půjček?
Když jsem začínal (v podstatě jednorázové umístění prostředků na trh), tak to bylo (celkem dost) přes 1/3 , ale teď po čase, kdy proběhly BB prvotního většího objemu prostředků a zbylé prostředky se defakto již jen celkem rovnoměrně reinvestují, poměr klesl někam k 1/5 - 1/4. Potěšující. Na druhou stranu, pokud by platilo že zpoždění=default bez vymožení částky, znamenalo by to dvouletý chod systému na pokrytí ztrát :o/.
Zpoždění = default, to by byl asi ten nejhorší, zcela nepravděpodobný scénář. Musel bys navíc uvažovat, že spousta půjček spadne do prodlení i z těch current.
Já to mám nyní takto a jsem s aktuálním stavem spokojený (bývalo hůř).
Přílohy
default.jpg
default.jpg (20.9 KiB) Zobrazeno 996 x

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 98
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 19 dub 2018, 21:26

zbynhu píše:
Když jsem začínal (v podstatě jednorázové umístění prostředků na trh), tak to bylo (celkem dost) přes 1/3 , ale teď po čase, kdy proběhly BB prvotního většího objemu prostředků a zbylé prostředky se defakto již jen celkem rovnoměrně reinvestují, poměr klesl někam k 1/5 - 1/4. Potěšující. Na druhou stranu, pokud by platilo že zpoždění=default bez vymožení částky, znamenalo by to dvouletý chod systému na pokrytí ztrát :o/.
Zpoždění = default, to by byl asi ten nejhorší, zcela nepravděpodobný scénář. Musel bys navíc uvažovat, že spousta půjček spadne do prodlení i z těch current.
Řídíš nějak aktivně počet zpožděních splátek (tedy asi odprodej, resp. ředění na sekundáru)? Zaujal mě nízký podíl 31-60. Já to mám přibližně v poměru 2:4:3:3, ale myslím, že toto se celkem i mění.
Bral jsem to jen jako takovou rychlou hypotetickou úvahu, přičemž jsem nastřelil že případně splacené zpožděné půjčky by pokryly nově vzniklé zpožděné/defaultní půjčky. Ale je to prostě jen takový nástřel, aby se to řešilo, tak by musel přestat platit BB a to by předpokládám nastalo po markatním zhoršení platební morálky. Takže z tohohle pohledu si nemyslím, že by to byl nevyhnutelně nejhorší scénář. Navíc je asi lepší být připraven na horší varianty, než jimi být překvapen.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz, ...
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Investaukce.cz , Mintos.com

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

MOGO 12%, první výkup

Příspěvek od LuckyLuke » 20 dub 2018, 07:12

Tak dnes jsem měl 1. výkup MOGO půjčky za 12% a splatnost nad 60M. 100 euro doma a AI vše zainvestoval do Banknote 14% 12M. :D

zbynhu
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 20 dub 2018, 08:32

Jan píše: Řídíš nějak aktivně počet zpožděních splátek (tedy asi odprodej, resp. ředění na sekundáru)? Zaujal mě nízký podíl 31-60. Já to mám přibližně v poměru 2:4:3:3, ale myslím, že toto se celkem i mění.
Přikládám to spíše souhře náhod. Na sekundáru v poslední době aktivní téměř nejsem a abych řešil pravidelně odprodeje zpožďujících se půjček, to bych se opět začal Mintosu věnovat víc, než chci...
Subjektivní pocit mám takový, že u půjček s krátkou splatností (1M) dochází k prodlení a následně BB daleko častěji. U půjček s delší splatností se tyto půjčky protřídí a zůstávají ty zdravé - procento v prodlení pak klesá. Početně to ale ověřené nemám.

moravekj
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od moravekj » 20 dub 2018, 11:41

zbynhu píše:
Mam podobne vysledky. Ale mam cerstve portfolio, cca 4-5 mesice.
rozlozeni stavu.JPG
rozlozeni stavu.JPG (19.55 KiB) Zobrazeno 935 x

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Půjčky 14% v eurech

Příspěvek od LuckyLuke » 22 dub 2018, 17:32

Tyto půjčky jsou nyní k mání na PM. Je z čeho vybírat. Autoinvest mi už investoval 666 euro do Banknote.

Mogo 14%, 11M .... 237ks
Banknote 14%, 0-20M ....664ks
Mozipo 14,1%, 46-58M ....72ks

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - investoři

Příspěvek od Jan » 22 dub 2018, 17:57

To zbynhu:
OK.
Já asi v krátkodobých půjčkách zas tak nejedu, abych měl nějaký pocit :o). To pročištění dlouhodobých půjček je defakto to samé, co jsem psal o založení portfolia.
Jinak to mám spíše jako moravekj, že podíl 0-30 dní je zhruba stejný jako 31-60 dní.
A jestli to není příliš osobní - jak se věnuješ a jak by si se věnovat chtěl/nechtěl?

To moravekj:
Stáří portfolia máme podobné/téměř shodné.

Tak update - teď mám rozložení podobnější tomu zbynhuovu. Takže asi nemá cenu to moc řešit, je to příliš dynamické.
Mám zkušenosti s:

zbynhu
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 23 dub 2018, 08:11

Jan píše:To zbynhu:
A jestli to není příliš osobní - jak se věnuješ a jak by si se věnovat chtěl/nechtěl?
Aktuálně se Mintosu věnuji každý den cca 10 minut - zběžné prohlédnutí vykoupených půjček, drobná přenastavení AI, mrknu, co mi AI nakoupil... Jednou za 3-4 týdny si pak v excelu naházím portfolio do kontingenčních tabulek a shlédnu to jako celek.
10 minut sice není nějak extra hodně, ale když si to pak sečteš... Navíc bych rád odboural takové to sledování na denní bázi. Prostě to nechat běžet, jednou za týden mrknout, zda se vše rozinvestuje a dále neřešit.

Pro porovnání - kolik času věnují Mintosu (či obecně p2p platformám) ostatní diskutující?

anybodyelse
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od anybodyelse » 23 dub 2018, 08:27

ja mintous venuji cca 2 vteriny pri mazani emailu, ktery mi kazdy den chodi. Vzdy jen mrknu jaky je tam aktualni vynos v % a EUR a tim to konci.
cas od casu ( 2-3 mesicne ) se prihlasim. Podivam se na stav uctu, do jakych pujcek AI naposledy investoval. Jestli tomu dam mesicne 10 minut, tak je to moc.

Saraph
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 136
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 23 dub 2018, 10:15

zbynhu píše:
Aktuálně se Mintosu věnuji každý den cca 10 minut - zběžné prohlédnutí vykoupených půjček, drobná přenastavení AI, mrknu, co mi AI nakoupil... Jednou za 3-4 týdny si pak v excelu naházím portfolio do kontingenčních tabulek a shlédnu to jako celek.
10 minut sice není nějak extra hodně, ale když si to pak sečteš... Navíc bych rád odboural takové to sledování na denní bázi. Prostě to nechat běžet, jednou za týden mrknout, zda se vše rozinvestuje a dále neřešit.

Pro porovnání - kolik času věnují Mintosu (či obecně p2p platformám) ostatní diskutující?
Taky tak nějak, ale to hlavně proto, že teď vykupuji spíše ze sekundárního trhu. Pokud se na primárním trhu objeví třeba 15 % od dobrého poskytovatele, tak to házím tam. Zas nějak extra mě to krátké denní přihlášení netrápí.

vyvar z ovaru
Silver pen
Silver pen
Reputace: 94
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 23 dub 2018, 10:42

Tak 1 minutu. Jen si prepisu aktualni zustatek do excelu a mrknu zhruba na rozdeleni pujcek v AI.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Re: Půjčky 14% v eurech

Příspěvek od Jan » 23 dub 2018, 11:26

LuckyLuke píše:Tyto půjčky jsou nyní k mání na PM. Je z čeho vybírat. Autoinvest mi už investoval 666 euro do Banknote.

Mogo 14%, 11M .... 237ks
Banknote 14%, 0-20M ....664ks
Mozipo 14,1%, 46-58M ....72ks
No, Banknote za 14% je pěkná novinka, Mogo za 14% je takový zažitý "standard", ale přes víkend vymizely rozumně dlouhé vysokoúročené půjčky - ať už Mozipa nebo Varksy, prostě cokoliv nad 14%. Trošku mě to zaráží. A netěší. Ale jinak to nyní považuji spíše za příznivé období.

Mimochodem, skoro to vypadá, jako by se těch 14% stalo novým standardem, poskytovatelů je docela dost: Banknote, ExpressCredit, Lendo, Mogo, Sebo, Varks, případně to Mozipo.
Už dříve jsem měl za základ trojici Banknote-Mogo-Mozipo (co se objemu týče, tak to mám Mogo (nyní omezuji), Mozipo, a nakonec Banknote (tam nyní přikupuji)). Pokusně jsem ve velmi malém objemu nakoupil Seba a Varksy, Lenda jsem jel jen v CB. A k ExpressCreditu jsem e nějak nedostal.
Mám zkušenosti s:

moravekj
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od moravekj » 23 dub 2018, 19:03

OK.
Já asi v krátkodobých půjčkách zas tak nejedu, abych měl nějaký pocit :o). To pročištění dlouhodobých půjček je defakto to samé, co jsem psal o založení portfolia.
Jinak to mám spíše jako moravekj, že podíl 0-30 dní je zhruba stejný jako 31-60 dní.

To moravekj:
Stáří portfolia máme podobné/téměř shodné.

Tak update - teď mám rozložení podobnější tomu zbynhuovu. Takže asi nemá cenu to moc řešit, je to příliš dynamické.
Hodne se to meni, skoro denne se neco odkoupi a zase nakoupi pres AI. Rekl bych ze tech 80% aktual nejak prumerovat by dalo asi vypovidajici cislo. Na to jake pujcky to vlastne jsou tak je to cislo az moc dobre. Casem ocekavam snizeni. 2019/2020. Aktualne cca 350 participaci po cca 10€ :-) a diky vykupu se to cisti. Neivestuji moc rucne. Jen ze zacatku na mintosu.

Venuji se mintosu
A, pri planovani zmeny AI cca hodina
B, kazdy den prepisuji celkove cislo

Jinak tam chodim hlavne kdyz nekde cekam a stejne neni co delat :-) nekdy se tam nepodivam i tyden.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - novinky

Příspěvek od Jan » 24 dub 2018, 13:55

V "My investments" přibyl náhled na rozložení portfolia podle různých kritérií (úrok, zbývající doba splatnosti, dále pak druh půjčky, stát, poskytovatel, BBG, zpoždění). V podstatě to, co si většina dodělávala v Excelu. Zatím v absolutních číslech.
Pěkné. Zvlášť vzhledem k tomu, že jsem jim to psal v té jejich anketě.
Mám zkušenosti s:

blablon
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od blablon » 25 dub 2018, 11:41

to je hodne pekne ty grafy tam ted. Prostor pro zlepseni te prezentace tam samozrejme je, ale jako zbezny nahled to plne dostacuje,
velky palec nahoru.

Joshua
Administrátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 58
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 25 dub 2018, 12:17

Jo, ty grafy jsou moc fajn. Tohle plně postačuje - zvlášť když člověk vidí do diverzifikace loan originatorů a nemusí si to složitě počítat.

Tohle má moc hezky udělané Bondora, jak moc ten portál nemusím. Mají samostatnou stránku plnou grafů. Ale už se vidím, že jak na Mintos v poslední době moc nechodím, tak bych tam zase trávil hromady času, kdyby něco podobného zavedli :) .

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 25 dub 2018, 12:22

blablon píše:to je hodne pekne ty grafy tam ted. Prostor pro zlepseni te prezentace tam samozrejme je, ale jako zbezny nahled to plne dostacuje,
velky palec nahoru.
Taky se mi to líbí. Jakýkoliv přehled/statistika portfolia mi tam silně chyběla. Z kteréhožto hlediska je pro mě spíš překvapující, že to přidávali až teď. Protože dělat to ručně byla celkem otrava. A detailní analýzu (třeba splatnosti půjček od jednoho poskytovatele) jsem vůbec nedělal, protože to nebylo reálné. A hrubou statistiku jsem si dělal jen dvakrát. Teď je to na pár kliků pro všechny poskytovatele.
Těším se, že by to mohli brzo doladit:
- přidat údaje nejenom v konkrétní měně, ale i v %
- škálovatelnost os (pokud jede člověk krátkodobé půjčky, je mu kategorie 0-6M celkem na prd)
- export - třeba do excelu
- přidat údaj průměrného výnosu/průměrné splatnosti do denního přehledového mailu
- taky jsem nepostřehl, podle čeho jsou váženy ty průměry - jestli podle počtu pohledávek nebo podle objemu pohledávek

Možná jim napíšu... Ale to se už asi měsíc "chystám", protože mi nesedí ten vstupní 1% bonus :o/.
Mám zkušenosti s:

Saraph
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 136
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - novinky

Příspěvek od Saraph » 25 dub 2018, 12:41

Jan píše:V "My investments" přibyl náhled na rozložení portfolia podle různých kritérií (úrok, zbývající doba splatnosti, dále pak druh půjčky, stát, poskytovatel, BBG, zpoždění). V podstatě to, co si většina dodělávala v Excelu. Zatím v absolutních číslech.
Pěkné. Zvlášť vzhledem k tomu, že jsem jim to psal v té jejich anketě.
Parádní věcička. Trochu mě motivuje shodit ještě více Moga. Mám jej trapně hodně.

Bubák
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bubák » 25 dub 2018, 14:55

Jan píše: - taky jsem nepostřehl, podle čeho jsou váženy ty průměry - jestli podle počtu pohledávek nebo podle objemu pohledávek
Je to podle objemu. Používal jsem na váženou úrokovou míru podle Outstanding principal Excel a sedí to. Akorát mi nesedí spaltnosti, dělají v tom bordel zpožděné (u mě nebo u Mintosu - těžko říct), ale je to odchylka jen max 1 měsíc, takže nezájem :)

moravekj
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od moravekj » 25 dub 2018, 23:15

Dobry den vespolek, zaregistrovali jste ze pry uz revolut zavedl nabijeni kartou vedenou v czk ?

https://www.czechcrunch.cz/2018/04/revo ... -korunach/

Osobne ho pouzivam k vyberu z mintosu, ale pro nabijeni jsem ho nepouzival. moc drahe. tak snad konecne? o chlup lepsi kurz nez mintos?

H.

//Ano, už se to řešilo tu: viewtopic.php?f=49&t=135&start=20#p4600 Joshua

diky prehledl jsem to tam :D

Odpovědět