Lendy / Saving Stream


K diskusím: Afranga; Bondora; Bulkestate; Esketit; EvoEstate; Fundingsecure; Grupeer; Lendy/Saving Stream; Moncera; Peerberry; Robo.cash; Swaper; Twino; Viainvest; Viventor;
Odpovědět
Melisko
Příspěvky: 4
Registrován: 31 bře 2017, 00:24
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Melisko » 09 led 2019, 22:18

ahojte, tiez som namoceny v lendy dokonca viac akoby som chcel. Niektore poziciky mam v defaulte viac ako 500 dni. Da sa robit nieco ine ako cakat kedy mi pozicky splatia ci uz cele alebo aspon nejaku ich cast?
V tax statement nie su zohladnene defaultne pozicky. Bude to teda dokonca este tak ze budem musiet zaplatit dan zo zisku ktory vlastne ani nebol? alebo sa da niekde vyklikat kolko ma tie defaultne pozicky stali?

mullah
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 31
Registrován: 04 srp 2016, 00:42
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od mullah » 09 led 2019, 22:26

Melisko píše:
09 led 2019, 22:18
ahojte, tiez som namoceny v lendy dokonca viac akoby som chcel. Niektore poziciky mam v defaulte viac ako 500 dni. Da sa robit nieco ine ako cakat kedy mi pozicky splatia ci uz cele alebo aspon nejaku ich cast?
V tax statement nie su zohladnene defaultne pozicky. Bude to teda dokonca este tak ze budem musiet zaplatit dan zo zisku ktory vlastne ani nebol? alebo sa da niekde vyklikat kolko ma tie defaultne pozicky stali?
Bohuzial ano. Musi sa zaplatit dan a zdravotne poistenie zo vsetkych vyplatenych urokov, straty sa nemozu odpocitavat :(

hobbit
Příspěvky: 6
Registrován: 09 led 2019, 23:47
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od hobbit » 10 led 2019, 00:32

lukipeer píše:
05 říj 2018, 15:50
V tom mailu přišel pouze link s přístupem pouze pro ty, kteří do uvedené půjčky investovali, a s informacemi označené jako přísně důvěrné...
Co mě zaujalo, tak je hlasování na konci té zprávy, jestli souhlasím s tou náhradou škody nebo uděluji souhlas Lendy v pokračování ve vymáhání pohledávky. Na první pohled absurdní anketa, přece nebudu souhlasit s tím, abych přišel nejen o celou investovanou částku a ještě zaplatil náhradu škody přibližně ve stejné výši. Napadlo mě, jestli se tím Lendy nejistí, kdyby to náhodou nevyšlo, aby to pak mohli hodit na investory. Raději jsem proto nehlasoval pro žádnou variantu.
Ne, problém je, že Lendy má smlouvy udělané tak, že je tam přímý vztah mezi dlužníkem a investorem. Lendy funguje jen jakýsi administrátor s poměrně omezenými pravomocemi. Proto tato anketa mu dává právo jednat jménem dlužníků určitým způsobem - protože smluvní dokumenty mu takové právo výslovně nedávají.

hobbit
Příspěvky: 6
Registrován: 09 led 2019, 23:47
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od hobbit » 10 led 2019, 00:37

doonio píše:
19 bře 2018, 14:56
Joshua píše:U jednoho z mých úvěrů, který je téměř 500 dní po splatnosti (PBL094) v nedávné době probíhalo hlasování investorů. Uvěr byl 3,25 mil liber, přičemž zástava tvořila částku 5 mil liber a LTV 65%. Investoři v anketě rozhodli o uskutečnění prodeje za 2 mil liber - viz obrázek.

Z toho mám docela smíšené pocity. Když začnu kladně, mám radost, že se věci trochu hýbou a investoři mají své slovo. Jinak je tu frustrace z toho, že na Lendy není problém narazit na úvěry, jejichž jistina je i 2,5x nadhodnocena. Nezaregistroval jsem, zda už v minulosti nějaká hlasování proběhla, nebo je toto první případ, proto to sem dávám.

Za sebe si škrtám první default na lendy, ztráta 40%.
To si dělají prdel? Toho kreténa, který jim dělal "valuation" na 5mil. GBP bych pověsil za gule do průvanu... jak je možný že se během skoro 2 let tak snížila cena zástavy, když tady nebyla žádná krize, naopak ceny za poslední 2 roky zvlášť v Londýně docela rostly. My v CZ s tím asi nic nezmůžeme, ale pokud bych byl Anglán a měl v tom úvěru XXXX tisíc GBP, tak bych to asi nějak řešil. Přece není možný, že dojde nějaký Franta, koukne na to a řekne, chlapi, to je za 5 melounů. Ty s klidem v srdci (je tam přece LTV 65%) investuješ a po 500 dnech se dozvíš toto, WTF???
To je problém, že u valuací je ta kouzelná větička "if there is a willing buyer". Zejména u multimiliónových nemovitostí existuje velmi omezený okruh potenciálních investorů a proto se úplně běžně může stát, že co se prodalo jednou za 13 miliónů, tak nyní už ani za 5 miliónů nemůže najít kupce. Jinak ale Lendy už podalo i nějaká trestní oznámení na některé valuace. Ukazuje se, že hodně věcí dělali nezkušeně a amatérsky a nyní to odnáší investoři. Je to ale super škola pro všechny, co si myslí, že jim někdo dá 10+% a ještě nějaké zajištění a že to je celé super bezpečné. Není, v prostředí nulových sazeb takovéto výnosy jsou extrémně nadprůměrné a to z důvodu, že nesou nadprůměrné riziko. Snad to některým otevře oči.

hobbit
Příspěvky: 6
Registrován: 09 led 2019, 23:47
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od hobbit » 10 led 2019, 00:42

Jinak pro všechny, prosákly už informace, že se Lendy snaží prodat celé portfolio. Čekal bych, že zejména u těch věcí po splatnosti bude prodejní hodnota někde v oblasti 30% nesplacené jistiny. Doporučuji si postupně odepisovat pohledávky, protože i ve velmi optimistickém scénáři počítám, že uvidíme maximálně 50% z jistin v prodlení nad 200 dní. Mně se podařilo většinu financí stáhnout už v momentě, kdy to začínalo vypadat špatně, ale stále v tom ještě docela lítám. Při těch 50% skončím někde na nulovém výnosu za celou dobu, což zas nebude tak strašná tragédie. Budiž to poučením, že je potřeba být neustále ve střehu a v případě náznaku problémů exitovat jak nejrychleji to jde.

Melisko
Příspěvky: 4
Registrován: 31 bře 2017, 00:24
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Melisko » 11 led 2019, 22:43

Ono by to bolo mozno aj dobre ak by to niekto skuseny s vymahanim kupil ako celok a nas vyplatil nejakou castou. Mali by sme to aspon rychlo za sebou...
Ma zmysel v tomto momente predavat pozicky kupi to niekto asi nie vsak?
Da sa teda nejako vyfiltrovat ci pozicka bola splatena cela alebo len cast ja to nikde nevidim. Neviem teda ako zistim ako natom vobec som.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Saraph » 12 led 2019, 21:20

Melisko píše:
11 led 2019, 22:43
Ma zmysel v tomto momente predavat pozicky kupi to niekto asi nie vsak?
Asi 2 z mého portfolia šly prodat (jedné myslím zbývalo cca. 90 dní a druhé 150), ale po několika dnech jsem si všiml, že jsem se ve frontě posunul úplně nepatrně a tak nějak si statisticky dopočítal (napamatuju si teď přesná čísla), že kdybych v té frontě na prodej zůstal, stejně bych do řádného konce půjčky nepřišel s prodejem na řadu. Samozřejmě čím méně dní do konce pak zbývá, tím se šance na prodej ještě zhorší. Prodej jsem tedy zase zrušil.

Navíc Lendy je špatné v tom, že pokud půjčku prodáváš, vzdáváš se jakéhokoli zhodnocení za dobu, kterou v té frontě strávila. Ne tedy, že by toto prakticky někoho zajímalo v této fázi, ale stále je to přidaná nevýhoda.

lukipeer
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 118
Registrován: 21 říj 2016, 10:30
Reputace: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od lukipeer » 11 úno 2019, 15:52

Tak nám byla prodána další zajišťovací nemovitost (půjčka PBL068), tentokrát za 22% původního odhadu a za 1/3 hodnoty půjčky!!! Samozřejmě s komentářem, že to není konec vymáhání ale začátek. Tomu snad ale nevěří nikdo...

Mirinda78
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 122
Registrován: 02 srp 2016, 18:17
Reputace: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Mirinda78 » 11 úno 2019, 19:47

lukipeer píše:
11 úno 2019, 15:52
Tak nám byla prodána další zajišťovací nemovitost (půjčka PBL068), tentokrát za 22% původního odhadu a za 1/3 hodnoty půjčky!!! Samozřejmě s komentářem, že to není konec vymáhání ale začátek. Tomu snad ale nevěří nikdo...
Mazec, asi budu muset přehodnotit návratnost z půjček průměrně na 1/3. Ještě že jsem na Lendy investoval málo. Tohle P2P je škola života a velké poučení do budoucna !

hobbit
Příspěvky: 6
Registrován: 09 led 2019, 23:47
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od hobbit » 13 dub 2019, 22:15

Však jsem psal, ať počítáte s návratností 30-50% u těch co jsou aktuálně v prodlení. A těch 50% to je vrcholně optimistický odhad. Projděte si ty věci, podívejte se, kolik je tam odhadní hodnota a projděte si realitní stránky v oblasti. Ty ceny jsou absolutně mimo. Ty odhady jsou 3-5x přestřelené. Jediné, co by nás mohlo hřát je, že ty zástavy jsou přímo na investory, takže i ve velmi pravděpodobném případě krachu Lendy bysme stále těch cca 30% jistin mohli vidět. Já jsem už na 1/5 původní investice a zbytek záleží už jen na průběhu vymáhání. Mimochodem na ten dotaz, zda má cenu prodávat, co tam teď člověk má. ANO, ano, ano! Zapomeňte na nějaký úrok, ten na 99% neuvidíte. Mně se právě prodejem (i když jsem byl daleko ve frontě) podařilo snížit mou expozici o dalších 30%. Všechny ty prodaný věci jsou teď v problémech a návratnost je velmi nejistá. Ostatně tento seznam všech úvěrů na Lendy mluví sám za sebe:
So current list...

DFL001 - Exeter - DEFAULT
DFL002 - Exeter - DEFAULT
DFL003 - Huddersfield B - SUSPENDED
DFL004 - Wolves - DEFAULT
DFL005 - Arboretum - SUSPENDED - 20% repaid
DFL006 - Cardiff - SUSPENDED
DFL007 - Crewe - SUSPENDED
DFL010 - Fishery - SUSPENDED - final throes of refinance
DFL012 - Liverpool - DEFAULT
DFL013 - Bradford - DEFAULT
DFL014 - Drumnadrochit - SUSPENDED - final throes of refinance
DFL015 - Herefordshire - DEFAULT
DFL016 - Essex - LEGALS
DFL017 - London - LEGALS
DFL019 - Pickering - SUSPENDED
DFL020 - Glasgow - SUSPENDED
DFL021 - Bridlington - LIVE, 15 days overdue
DFL022 - Huddersfield A - SUSPENDED
DFL024 - Warrington - SUSPENDED - 40% repaid
DFL029 - Derby - LIVE, 69 days to go
DFL031 - Norwich - SUSPENDED
DFL032 - Southampton - LIVE, 87 days to go
DFL033 - Edinburgh - SUSPENDED
DFL034 - Falmouth - LIVE, 70 days to go
DFL032 - Falmouth Hotel - LIVE, 212 days to go

PBL027 - Fleetwood - DEFAULT
PBL031 - Pontyclun - DEFAULT
PBL037 - Glos Barns - DEFAULT
PBL038 - Glos Farm - DEFAULT
PBL039 - Glos Guesthouse - DEFAULT
PBL064 - Somerset office - DEFAULT
PBL065 - Shrops dev - LEGALS - 70% repaid
PBL068 - Newmarket farm - LEGALS - 31% repaid
PBL069 - Glos Chapel - DEFAULT
PBL070 - Glos Convent - DEFAULT
PBL071 - Glos Lodge - DEFAULT
PBL081 - Leatherhead - LEGALS - 66% repaid
PBL084 - Scottish estate - DEFAULT
PBL095 - Scottish gravel - DEFAULT
PBL101 - Anonymised "Land Loan" - DEFAULT
PBL102 - Anonymised "Land Loan" - DEFAULT
PBL103 - Hastings - DEFAULT
PBL106 - Fife ind est - DEFAULT
PBL137 - Dunfermline - DEFAULT
PBL155 - Welsh castle - LEGALS - 39% repaid
PBL156 - Hull - DEFAULT
PBL157 - Boatyard Chalet - DEFAULT
PBL158 - Boatyard - DEFAULT
PBL163 - Phase 1 Cornwall - DEFAULT - 40% repaid
PBL164 - Phase 2 Cornwall - DEFAULT
PBL166 - Scottish estate - DEFAULT
PBL167 - Yorkshire cottages - LEGALS - 65% repaid
PBL177 - Norfolk lodge & flats - DEFAULT
PBL178 - Suffolk - DEFAULT
PBL179 - Norfolk - LEGALS - 17% repaid
PBL193 - Rotherham - SUSPENDED
PBL196 - Sidcup - LIVE, 69 days to go
PBL197 - Sidcup 2nd Charge - LIVE, 69 days to go
PBL199 - Cardiff - SUSPENDED
PBL200 - Bootle - LIVE, 41 days to go
PBL201 - Cardiff 2nd Charge - SUSPENDED

So I make that...
DFLs - 2 Legals, 6 Default, 12 Suspended, 5 Live
PBLs - 6 Legals, 24 Default, 3 Suspended, 3 Live

If anybody's got any errata, shout by PM, and I'll correct it.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od doonio » 13 dub 2019, 22:53

No není na to pěkný pohled...a je docela smutný kam až to došlo. Já jsem byl z toho SS na začátku nadšen (moje první P2P zkušenost), krásně chodil 1% úrok a vše vypadalo jako dobře fungující stroj na peníze. Ale jsem rád, že jsem od tama v roce 2018 začal pomale mizet, i tak mě tam stále teď visí pár set GBP v defaultu, hořká to zkušenost. Daň z úroků jsem samozřejmě odvedl, ale ty Defaultní půjčky, s nima si můžu tak vytapetovat byt...

Na druhou stranu mě utěšuje fakt, že jsem tam měl jen stovky GBP...co ti chudáci Anglání, kteří tam nasypali třeba i 10 000 GBP do jednoho úvěru (viděl jsem takový jedince, jak chtěli podat nějakou žalobu k FCA regulátorovi na P2P independent fóru)
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Joshua » 18 dub 2019, 16:00

doonio píše:
13 dub 2019, 22:53
No není na to pěkný pohled...a je docela smutný kam až to došlo. Já jsem byl z toho SS na začátku nadšen (moje první P2P zkušenost), krásně chodil 1% úrok a vše vypadalo jako dobře fungující stroj na peníze. Ale jsem rád, že jsem od tama v roce 2018 začal pomale mizet, i tak mě tam stále teď visí pár set GBP v defaultu, hořká to zkušenost. Daň z úroků jsem samozřejmě odvedl, ale ty Defaultní půjčky, s nima si můžu tak vytapetovat byt...

Na druhou stranu mě utěšuje fakt, že jsem tam měl jen stovky GBP...co ti chudáci Anglání, kteří tam nasypali třeba i 10 000 GBP do jednoho úvěru (viděl jsem takový jedince, jak chtěli podat nějakou žalobu k FCA regulátorovi na P2P independent fóru)
Je to tak, některé z těch příběhů jsou pěkně depresivní. Pár lidí v tom nechalo celoživotní úspory.
https://uk.trustpilot.com/review/www.lendy.co.uk

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od GOGO7 » 18 dub 2019, 16:44

Ovšem kdo vloží všechny své životní úspory do něčeho takového není určitě duševně v pořádku ;)

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Flyboy » 01 kvě 2019, 11:52

GOGO7 píše:
18 dub 2019, 16:44
Ovšem kdo vloží všechny své životní úspory do něčeho takového není určitě duševně v pořádku ;)
S tím se nedá než souhlasit. Jen bych připsal, že kdokoliv kdo investuje celoživotní úspory do jedné věci a je jedno o jakoukoliv se jedná není duševně v pořádku :D

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od doonio » 15 kvě 2019, 20:28

Dnes došel velice úsměvný email, a to že všechny dubnové úroky byly dnes převedeny na investorské účty, ano čtete správně - dubnové. Tohle si pamatuji, když ještě fungoval SavingStream v pořádku že probíháalo vždy k 1. daného měsíce.

Bych na tu platformu i pozapoměl, kdyby ten email nedošel, jelikož tam není žádná aktivita ve vymáhání a nic moc nového se neděje - hořká to zkušenost. Nejdelší úvěr už mám víc jak 2 roky v defaultu :-D To jsou amatéři!!!!
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Mirinda78
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 122
Registrován: 02 srp 2016, 18:17
Reputace: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Mirinda78 » 24 kvě 2019, 18:51

Na P2P independent fóru se rozjela akce kvůli odmítnutí podmínek ze dne 11.7.2018, které zhoršují naše postavení nejen vůči Lendy. Pokud se chcete dozvědět více, mrkněte se tam.
Každopádně dnes jsem poslal na Lendy e-mail v následujícím znění podle jejich rady:

Dear Sirs

This is to provide notice that I refuse to be bound by the terms and conditions arbitrarily proposed by yourselves on 11/07/18. I have been attempting to sell loans to end my relationship with Lendy since before this time and by extension decline your change to terms.

By continuing to hold my funds you accept that the revised terms to not apply to myself. Alternatively (and preferably), please return my investments and permit termination of our contract/account.

I consider the changes to terms to be considerably unlawful and unfair.


V příloze jsem poslal oboustranně ofocenou občanku k potvrzení totožnosti.
Myslím , že nebude na škodu, pokud se připojí i někteří z Vás.

Mirinda78
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 122
Registrován: 02 srp 2016, 18:17
Reputace: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Mirinda78 » 24 kvě 2019, 21:03

Mirinda78 píše:
24 kvě 2019, 18:51
Na P2P independent fóru se rozjela akce kvůli odmítnutí podmínek ze dne 11.7.2018, které zhoršují naše postavení nejen vůči Lendy. Pokud se chcete dozvědět více, mrkněte se tam.
Každopádně dnes jsem poslal na Lendy e-mail v následujícím znění podle jejich rady:

Dear Sirs

This is to provide notice that I refuse to be bound by the terms and conditions arbitrarily proposed by yourselves on 11/07/18. I have been attempting to sell loans to end my relationship with Lendy since before this time and by extension decline your change to terms.

By continuing to hold my funds you accept that the revised terms to not apply to myself. Alternatively (and preferably), please return my investments and permit termination of our contract/account.

I consider the changes to terms to be considerably unlawful and unfair.


V příloze jsem poslal oboustranně ofocenou občanku k potvrzení totožnosti.
Myslím , že nebude na škodu, pokud se připojí i někteří z Vás.
Tak tohle už bude asi zbytečné, Lendy je v administraci https://www.fca.org.uk/news/statements/ ... nistration

Nikituska
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 576
Registrován: 03 říj 2018, 19:18
Reputace: 328
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Nikituska » 28 kvě 2019, 15:20

Myslíte, že je naděje alespoň na pár desítek procent zpět? Dosazení správci by mohli pohledávky prodat a alespoň něco tím získat zpět - na co jiného by tam jinak byli...?

tomaso1980
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 711
Registrován: 24 bře 2018, 17:37
Reputace: 206
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - zkušenosti investorů

Příspěvek od tomaso1980 » 30 kvě 2019, 19:23

ahoj,

můžete prosím chytrej prosím někdo shrnout, co se stalo s Lendy? Já tam teda ani korunu neměl, takže nevím o co jde. Může se něco podobného stát na Mintos?

Dík

Nikituska
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 576
Registrován: 03 říj 2018, 19:18
Reputace: 328
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Nikituska » 30 kvě 2019, 21:13

Ucelene ofiko info prakticky neni, tak dam jen svuj pohled:

Meli moc defaultu a jelikoz se zastavily penezni toky (nebylo z ceho brat provize), dosly prachy na provoz, mzdy, vymahani...

Mintosu se to (nejspis) stat jen tak nenuze, protoze je jenom trziste, takze proverovani dluzniku a vymahaci proces neresi. Prakticky jen vytvoril system, nastavil pravidla a ted zije z provizi. Samozrejme muze nastat default i u nej, ale primarne poskytovatele, coz je vzhledem k jejich poctu na Mintosu jen maly dopad na cashflow..

Jasne, Lendy taky melo riziko diverzifikovane na vic nemovistosti (u Mintosu poskytovatelu), jenze Lendy je/byla banda nadsenych amateru, zato na Mintosu jsou profesionalni nebankovky...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů