Lendy / Saving Stream


K diskusím: Afranga; Bondora; Bulkestate; Esketit; EvoEstate; Fundingsecure; Grupeer; Lendy/Saving Stream; Moncera; Peerberry; Robo.cash; Swaper; Twino; Viainvest; Viventor;
Odpovědět
Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od doonio » 19 bře 2018, 14:56

Joshua píše:U jednoho z mých úvěrů, který je téměř 500 dní po splatnosti (PBL094) v nedávné době probíhalo hlasování investorů. Uvěr byl 3,25 mil liber, přičemž zástava tvořila částku 5 mil liber a LTV 65%. Investoři v anketě rozhodli o uskutečnění prodeje za 2 mil liber - viz obrázek.

Z toho mám docela smíšené pocity. Když začnu kladně, mám radost, že se věci trochu hýbou a investoři mají své slovo. Jinak je tu frustrace z toho, že na Lendy není problém narazit na úvěry, jejichž jistina je i 2,5x nadhodnocena. Nezaregistroval jsem, zda už v minulosti nějaká hlasování proběhla, nebo je toto první případ, proto to sem dávám.

Za sebe si škrtám první default na lendy, ztráta 40%.
To si dělají prdel? Toho kreténa, který jim dělal "valuation" na 5mil. GBP bych pověsil za gule do průvanu... jak je možný že se během skoro 2 let tak snížila cena zástavy, když tady nebyla žádná krize, naopak ceny za poslední 2 roky zvlášť v Londýně docela rostly. My v CZ s tím asi nic nezmůžeme, ale pokud bych byl Anglán a měl v tom úvěru XXXX tisíc GBP, tak bych to asi nějak řešil. Přece není možný, že dojde nějaký Franta, koukne na to a řekne, chlapi, to je za 5 melounů. Ty s klidem v srdci (je tam přece LTV 65%) investuješ a po 500 dnech se dozvíš toto, WTF???

Btw...zrovna dnes mi přišel mail CASHBACK nabídkou od Lendy, asi jim pomale docházejí finance od investorů. Jdu hodit na tržiště ještě i to málo co nemám v DEFAULTU a balím odsud kufry.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Joshua » 19 bře 2018, 15:59

doonio píše: To si dělají prdel? Toho kreténa, který jim dělal "valuation" na 5mil. GBP bych pověsil za gule do průvanu... jak je možný že se během skoro 2 let tak snížila cena zástavy, když tady nebyla žádná krize, naopak ceny za poslední 2 roky zvlášť v Londýně docela rostly. My v CZ s tím asi nic nezmůžeme, ale pokud bych byl Anglán a měl v tom úvěru XXXX tisíc GBP, tak bych to asi nějak řešil. Přece není možný, že dojde nějaký Franta, koukne na to a řekne, chlapi, to je za 5 melounů. Ty s klidem v srdci (je tam přece LTV 65%) investuješ a po 500 dnech se dozvíš toto, WTF???

Btw...zrovna dnes mi přišel mail CASHBACK nabídkou od Lendy, asi jim pomale docházejí finance od investorů. Jdu hodit na tržiště ještě i to málo co nemám v DEFAULTU a balím odsud kufry.
Tak já v tom úvěru měl 125 liber, pokud by se mi podařilo získat i veškeré úroky končím po 500 dnech na 100 librách. Proto to beru poměrně sportovně a 25 liber beru jako školné, abych si dával příště na jistinu pozor (viz: http://explorep2p.com/p2p-loans-to-avoid/) a šel s LTV ještě raději o kus níž. Přesto mi to nedá a tyhle věci sdílím, možná se mezi diskutujícími najde i někdo, kdo jede v docela jiných číslech než já a tuhle informaci o to spíše ocení.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Saraph » 20 bře 2018, 21:43

Ani jsem si nevšiml nějakého hlasování. Upozorňovali na to v mailu? Probíhá to ještě? Pokud ano, kde to můžu najít?

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Joshua » 20 bře 2018, 21:58

Saraph píše:Ani jsem si nevšiml nějakého hlasování. Upozorňovali na to v mailu? Probíhá to ještě? Pokud ano, kde to můžu najít?
Pravděpodobně upozorňovali pouze držitele té participace. Jinak hlasování už bylo ukončeno.
// Je to v detailu konkrétní půjčky, jedna ze záložek.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Saraph » 20 bře 2018, 22:02

Joshua píše:
Saraph píše:Ani jsem si nevšiml nějakého hlasování. Upozorňovali na to v mailu? Probíhá to ještě? Pokud ano, kde to můžu najít?
Pravděpodobně upozorňovali pouze držitele té participace. Jinak hlasování už bylo ukončeno.
To by dávalo smysl. Teď už tam zas tolik různých půjček nemám.

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2609
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2249
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od zbynhu » 23 bře 2018, 10:25

Na platformě sice nejsem, ale proběhlé hlasování, jak vyřešit nesplácenou půjčku, mě zaujalo.

Součet všech možností hlasování dává cca 52%, znamená to tedy, že 48% investorů se nevyjádřilo?
Zároveň s tím souvisí otázka - jakou váhu měl hlas investora? Všechny hlasy stejnou váhu nebo poměrově dle vložených prostředků?
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Joshua » 23 bře 2018, 10:31

zbynhu píše:Na platformě sice nejsem, ale proběhlé hlasování, jak vyřešit nesplácenou půjčku, mě zaujalo.

Součet všech možností hlasování dává cca 52%, znamená to tedy, že 48% investorů se nevyjádřilo?
Zároveň s tím souvisí otázka - jakou váhu měl hlas investora? Všechny hlasy stejnou váhu nebo poměrově dle vložených prostředků?
Také to tak chápu, protože patřím do 48% co se nevyjádřila. Veškeré emaily Lendy jsem si přesměroval do spamu, protože toho chodí fakt dost a objevil jsem to náhodou. Hlasování také proběhlo poměrně dost rychle (na to jak Lendy obyčejně všechno trvá déle) 16.3. jsem obdržel email a 19.3. v 9 hodin ráno už bylo po všem.

Druhá otázka je zajímavá, ale bohužel nemám ponětí.

Bubák
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 38
Registrován: 06 pro 2017, 10:10
Reputace: 23
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Bubák » 09 dub 2018, 15:07

Osobně mi Lendy nepříjde tak divoké, ale je fakt, že jsem tam od léta 2017, takže na splácení teprve dojde - snad :)

Zavedl jsem taktiku, že do uplně všech loanů investuju minimálně £1 ať vidím, co se se všemi loany děje. Do těch lepších (LTV do 30 %) pak sypu zbytek... Celkem pěkné LTV i splatnosti se objevují v pipeline, až mi to příjde podezřele hezké :)

Jakou taktiku máte vy?

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od doonio » 09 dub 2018, 17:43

Bubák píše:Jakou taktiku máte vy?
Já měl taktiku, že jsem kupoval co největší úrok za co nejnižší LTV a pokud možmo mimo Londýn. Od nového roku jsem dal většinu úvěru (co není v DEFAULTU)na sekundár a čekám a čekám (co jsem dal na prodej v únoru, stojí stále ve frontě, a to je do splatnosti ještě 150dnů)
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Joshua » 09 dub 2018, 18:41

Bubák píše:Celkem pěkné LTV i splatnosti se objevují v pipeline, až mi to příjde podezřele hezké :)
No osobně si myslím, že trochu bojují s důvěrou, proto je z čeho vybírat. A pak je také otázka, jak moc té valuaci věřit. Jinak také postupně odcházím, visí mi tam ještě nějakých 800 liber.

Bubák
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 38
Registrován: 06 pro 2017, 10:10
Reputace: 23
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Bubák » 09 dub 2018, 20:15

Joshua píše:...A pak je také otázka, jak moc té valuaci věřit...
Mno právě... Proto se snažím brát jen do LTV 30 %.

Seknout se o 10 %, to je asi OK.
Seknout se o 33 %, to je na pováženou
Seknout se o 50 %, to je už je průser
Seknout se o 67 %, to by měla být černá labuť
Seknout se o 70 - 75 %, uff, shořte v pekle, ale aspoň budu na nule :|

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od doonio » 17 črc 2018, 20:19

Jsou to ale kreténí korunovaní, všechno co šlo jsem prodal a visí mě tam pár DEFAULTŮ, zrovna dnes mi přišla nabídka si odvolit co dělat dál s úvěrem PBL167 - Beckhouse Farm, Pickering Cottages, kde byla výše úvěru 2,6mil liber a nemovitost byla oceněna na 4,34 mil. liber, tzn. LTV vcelku běžných 60% a teď se podržte ty možnosti:
A/Prodat nemovitost za aktuální nabídku třetí strany za 1,9 mil. liber
B/ Nedělat nic, sedět na prdeli a čekat, že se někdo smiluje

Dovolím si menší komentář k možnosti A. Jak je kur** možný, že to někdo ocení na víc jak 4mega, Lendy to všechno odkejve anižby si udělalo třeba víc těch ocenění nemovitosti a pak půl roku po splatnosti přijdou s nabídkou 1,9 mil. liber a ještě v dnešní době, kdy jdou nemovitosti nahoru, není žádná krize/nemovitostní recese,apod. Pověsit za gule do průvanu...

PS: Jede v tom někdo se mnou? :-D
Naposledy upravil(a) doonio dne 18 črc 2018, 08:25, celkem upraveno 1 x.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Joshua » 17 črc 2018, 22:06

V téhle konkrétní nejedu, ale soucítím. Já nedávno hlasoval v jiné anketě a měl bych přijít pouze o část úroků. Co mě štve je, jak tímhle způsobem Lendy zametá svoje problémy pod koberec a řeší přes 600 dnů staré kostlivce ve skříni. Nikde přitom není napsáno, o kolik investoři přišli. Ještě vlastně dopad vlastních chyb zlehčují tím, že o tom nechají jiné demokraticky hlasovat.

V oceňování nemovitostí se nepohybuji, ale ocenit něco na více dvojnásobek skutečné hodnoty a pak to nabízet investorům mi nepřijde v pořádku. Respektive nedovedu pochopit, jak podobně vysoká chyba může vůbec vzniknout. Mě tam bohužel pořád visí cca 900 liber v defaultech.

PS.. ale asi může být i hůř.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od doonio » 18 črc 2018, 08:35

Jj, oni se z toho snaží vyvléct, že dělali co mohli, obvolávají potencionální kupce, jejich právní oddělení to řeší s dlužníkem, apod. Ale v konečným součtu je na tom nejhůř investor, protože z jeho kapsy to půjde. Oni ještě řekli, že od té prodejní částky se odečtou výdaje na prodej/aukci a právní výdaje s tím úvěrem spojené. Btw. 600 dní už je docela hukot.

Jinak ještě druhá rovina, vem si, že ty musíš teďkomc všechny ty úroky zdanit, ale ty defaulty si nemůžeš odečíst, tzn. v konečným součtu to Lendy byla pro mě zajímavá zkušenost, ale peníze jsem nevydělal, ba naopak ztratil a ještě nad tím člověk musí trávit čas. Zrovna Lendy se honosí od minulého týdne titule "FCA approved", ale jejich přístup k nám chlebodárcům není zrovna přívětivý, proto jsem se rozhodl už začátkem roku to tam zbalit a naštěstí moje ztráta bude max. 20% z toho co jsem tam vložil.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Flyboy » 19 črc 2018, 23:08

Také sem na tuto možnost investování narazil a sem rád, že jsem ještě neměl čas se do toho pustit. Myslím, že není problém to, že by nemovitost byla oceněna příliš vysoce. Problém spíš bude v nízké ceně za kterou se pak prodá. Pokud to chápu správně, tak se nemovitost neprodává v žádné dražbě, ale je prodána nějakému zájemci. Tento zájemce může mít klidně nějaké vazby na tuto firmu a firma tak "legálně" okrádat jak žadatele o půjčku tak investory. U nás se také děje úplně běžně, že při nevýhodné půjčce vás lichváři oberou o nemovitost a prodají si to mezi sebou za třetinovou cenu. A to, že čekají dva roky a pak následuje bleskové hlasování bude asi proto, že chtějí aby se toho investoři chtěli zbavit i za nízkou cenu a neměli čas zjišťovat podrobnosti.

Mirinda78
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 122
Registrován: 02 srp 2016, 18:17
Reputace: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Mirinda78 » 20 črc 2018, 11:53

doonio píše:
17 črc 2018, 20:19
Jsou to ale kreténí korunovaní, všechno co šlo jsem prodal a visí mě tam pár DEFAULTŮ, zrovna dnes mi přišla nabídka si odvolit co dělat dál s úvěrem PBL167 - Beckhouse Farm, Pickering Cottages, kde byla výše úvěru 2,6mil liber a nemovitost byla oceněna na 4,34 mil. liber, tzn. LTV vcelku běžných 60% a teď se podržte ty možnosti:
A/Prodat nemovitost za aktuální nabídku třetí strany za 1,9 mil. liber
B/ Nedělat nic, sedět na prdeli a čekat, že se někdo smiluje

Dovolím si menší komentář k možnosti A. Jak je kur** možný, že to někdo ocení na víc jak 4mega, Lendy to všechno odkejve anižby si udělalo třeba víc těch ocenění nemovitosti a pak půl roku po splatnosti přijdou s nabídkou 1,9 mil. liber a ještě v dnešní době, kdy jdou nemovitosti nahoru, není žádná krize/nemovitostní recese,apod. Pověsit za gule do průvanu...

PS: Jede v tom někdo se mnou? :-D
Jedu v tom taky, v 3 defaultech mi visí celkem 900 GBP, což je zhruba 1/3 toho, co jsem investoval. Konkrétně u PBL167 jde o 200 GBP. Nakopal bych je do řiti. Největší sranda je, že jsem používal taktiku prodeje půjčky cca 2 měsíce před její splatností, ale u problémových tří půjček zavedli status "suspended loan", takže jsem je nemohl prodat na sekundárním trhu. Jen jsem s hrůzou sledoval, jak se navyšuje prodlení až na 6 měsíců a více. S Lendy už nechci mít nic společného. Ostatní peníze vyberu, jakmile se pohne kurz GBP.CZK správným směrem. V současnosti to není žádná sláva...

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od doonio » 09 srp 2018, 17:53

Fakt si připadám jak bezmocná ovce, kterou právě ostříhali.

Dnes mi došel email, že proběhlá částečná platba kapitálu z toho úvěru PBL167 co je již víc jak půl roku v DEFAULTU. Co mě zase zrychlilo tep je jak oni vypíšou všechny ty poplatky/výdaje, které tu konečnou sumu pro ivnestory, ještě zase sníží - a proč by nééé, jejich peníze to nejsou. Shrnutí: nemovitost byla oceněna na 4,34 mil. GBP, teďka půl roku po splatnosti byla prodána za 1.9 mil. GBP - moji nasra**** jsem vyjádřil již výše. A dnes od těch 1,9 mil ještě odečetli další výdaje/poplatky spojené s prodejem:
Administrator’s fees (inc VAT) £37,194.61
Agent’s fees (inc VAT) £70,528.23
Legal Costs (inc VAT) £75,392.11

Total Costs (incl VAT) £183,114.95
Z investovaných 1000 GBP dne 12.ledna 2017 se mi vrátilo jako jistina 655 GBP, na úrocích jsem dostal 190 GBP celkem. Tak takhle se pánové investuje na Lendy(SavingStream), když není finanční krize a nemovitost má 51% LTV.
Naposledy upravil(a) doonio dne 09 srp 2018, 18:06, celkem upraveno 1 x.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5473
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1111
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Jan » 09 srp 2018, 17:59

doonio píše:
09 srp 2018, 17:53
Fakt si připadám jak bezmocná ovce, kterou právě ostříhali.

Dnes mi došel email, že proběhlá částečná platba kapitálu z toho úvěru PBL167 co je již víc jak půl roku v DEFAULTU. Co mě zase zrychlilo tep je jak oni vypíšou všechny ty poplatky o které se ta finální částka navrácena investorům sníži. Tzn. nemovitost byla oceněna na 4,34 mil. GBP, teďka půl roku po splatnosti byla prodána za 1.9 mil. GBP - moji nasra**** jsem vyjádřil již výše. A dnes od těch 1,9 mil ještě odečetli další výdaje/poplatky spojené s prodejem:
Administrator’s fees (inc VAT) £37,194.61
Agent’s fees (inc VAT) £70,528.23
Legal Costs (inc VAT) £75,392.11

Total Costs (incl VAT) £183,114.95
Z investovaných 1000 GBP se mi vrátilo 655 GBP (ani celá původní jistina), na úrocích jsem dostal 190 GBP celkem. Tak takhle se pánové investuje na Lendy(SavingStream), když není finanční krize a nemovitost má 51% LTV.
By mě zajímalo, jestli je to neschopnost nebo záměr... :o/
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Joshua » 09 srp 2018, 18:13

doonio: To je síla, drž se. Já už se popravdě se svým zůstatkem skoro rozloučil.

Mimochodem, dneska jsem také koukal na Lendy a chtěl si něco najít ve statistikách. Zdá se mi to, nebo stránka s podrobnějšími statistikami už neexistuje? Jediné co tam nechali je jeden graf s počtem investorů v sekci: https://lendy.co.uk/about

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Lendy - investoři

Příspěvek od Saraph » 18 srp 2018, 14:02

Exit jde pěkně pomalu. Naštěstí mi tam v defaultovaných půjčkách visí jen něco málo přes 1100 liber, takže jestli ve výsledku vyberu o několik tisíc korun míň, tím se tak moc netrápím.
lendy.png
lendy.png (7.64 KiB) Zobrazeno 9724 x
Leden je měsíc, kdy jsem začal vybírat a podle mého excelu se od dubna můj stav účtu v podstatě nezměnil. Těžko říct, jestli se odtamtud dostaneme za rok, dva, nebo dříve všichni zemřeme. :)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů