symcredit.com

.
K diskusím: Bankerat; Banking-online.cz; Pujcmefirme.cz; Snapo; Symcredit; Žltý melon
JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 70
Kontaktovat uživatele:

Re: symcredit.com

Příspěvek od JPT » 13 zář 2019, 09:46

Carhir píše:
13 zář 2019, 08:52
JPT píše:
11 zář 2019, 23:29
...

Možnost předčasně splatit bude podle mě ve FAQ a nebo v infu o možnosti si půjčit. Nevím teď jak to myslíš s tím nazdar ? Určitě to nebude tak, že budou mít půjčené peníze zadarmo. Každý měsíc chodí úrok (1/12 z uvedeného % p.a. ze zbývající jistiny). Prostě jako normální půjčka lidem. Nejsou to dluhopisy. A jestli splatí dřív tak nevadí. Vrácenou jistinu půjčím jiné firmě.

...
Myslel jsem to tak že předčasné splacení ze strany emitenta je z mého pohledu výrazné riziko pro investora. Je rozhodně rozdíl zda půjčíš jedné firmě (po důkladné analýze) za x% a minimální doba trvání této investice je třeba 3 roky ve srovnání s tím kdy ti to tato firma předčasně splatí třeba po půl roce a pak to musíš umístit znova (a znova a znova). Jednak s tím máš více práce, jednak riskuješ že následně nebude vhodná příležitost (a peníze ti budou ležetet ladem) a také podstupuješ více rizika (v prvním případě ti stačí aby se podnikatelsky dařilo jedné firmě, u druhého případu se za stejnou dobu musí vše vyjít u 4 (5, 6...) společností)

Tak určitě je lepší půjčit kvalitní firmě, která bude splácet dlouho, ale tak já se v tom nevyznám tak, abych si mohl dělat důkladné analýzy a ani tam nepřihazuju po statisících a stejně se každý měsíc nějaké peníze vracejí, které pak investuju dál, takže jestli nějaká firma splatí dřív, tak to mi zas tak nevadí. A lepší je podle mě půjčit víc firmám než jedné a spolehnout se, že tato je opravdu kvalitní a neudělal někdo v hodnocení chybu.

Carhir
Silver pen
Silver pen
Reputace: 150
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 13 zář 2019, 13:20

JPT píše:
13 zář 2019, 09:46
Tak určitě je lepší půjčit kvalitní firmě, která bude splácet dlouho, ale tak já se v tom nevyznám tak, abych si mohl dělat důkladné analýzy a ani tam nepřihazuju po statisících a stejně se každý měsíc nějaké peníze vracejí, které pak investuju dál, takže jestli nějaká firma splatí dřív, tak to mi zas tak nevadí. A lepší je podle mě půjčit víc firmám než jedné a spolehnout se, že tato je opravdu kvalitní a neudělal někdo v hodnocení chybu.
Myslím že mi stále nerozumíš co myslím tím že půjčovat více firmám za sebou s kratším horiznontem přináší větší riziko. Zkusme to takto: představ si že ze 100 firem poptávajících dluhopisy jsou 3 které jsou podvodné a peníze chtějí zpronevěřit (a nedá se to bohužel nijak poznat). Kdy myslíš že je větší šance že se ti dostanou do portfolia? Když budeš mít délku jedné investice 3 roky nebo při 6ti měsících - tj. budeš těch firem muset ,,okusit" 6x více?

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 261
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 13 zář 2019, 13:45

Úvaha je to jistě správná, ovšem za předpokladu, že investor chce své peníze točit nepřetržitě a je také trošku závislák na jedné platformě. Někdy je třeba lepší vrabec v hrsti, tj. při předčasném splacení investice. Pak si investor může počkat a vybere si z nejrůznějších atraktivních investičních příležitostí, třeba i kdekoli jinde a i do úplně jiných aktiv. ;)

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 13 zář 2019, 23:58

Carhir píše:
13 zář 2019, 13:20

Myslím že mi stále nerozumíš co myslím tím že půjčovat více firmám za sebou s kratším horiznontem přináší větší riziko. Zkusme to takto: představ si že ze 100 firem poptávajících dluhopisy jsou 3 které jsou podvodné a peníze chtějí zpronevěřit (a nedá se to bohužel nijak poznat). Kdy myslíš že je větší šance že se ti dostanou do portfolia? Když budeš mít délku jedné investice 3 roky nebo při 6ti měsících - tj. budeš těch firem muset ,,okusit" 6x více?
Jo tak si to myslel. Tak to mě nenapadlo. Tak asi si zkušenější. Já jsem začal teprv před cca před 3mi lety s podílovýma fondama a předtim jsem byl konzervativní "jak sviňa" :-). No jo, ale co s tím nadělám, když to tam tak funguje a já už tam jsem ? Nechce se mi registrovat do hodně dalších firem a ani nevím o žádné dobré v CZK. To co mám mi zatim stačí. Pokud ti to vadí, že to tam tak funguje, tak se tam teda neregistruj. Ale tak nic neni dokonalé...

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 158
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 16 zář 2019, 08:28

Tak jo, pár otázek/odpovědí, které jsem na Symcredit vznesl:

Co se týče (ne)zveřejňování účetních závěrek, tak Symcredit čeká na to, jak dopadne připravovaná novela zákona o obchodních korporacích (je trochu úsměvné, že už čekají 5 let...)

Co se týká předčasného splacení, tak příjemce může půjčku předčasně splatit kdykoliv a bez penále.

Prohlášení o ručení, která jsou uvedena na webu (skoro u každé půjčky) nejsou bohužel dostupná před zainvestováním, až v případě, že člověk zainvestuje, poté k nim máte přístup.
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 16 zář 2019, 17:10

doonio píše:
16 zář 2019, 08:28
Prohlášení o ručení, která jsou uvedena na webu (skoro u každé půjčky) nejsou bohužel dostupná před zainvestováním, až v případě, že člověk zainvestuje, poté k nim máte přístup.
To teda nevím jaká prohlášení. Já tam nic nemám. Ledaže bych musel žádat o nějaký přístup na nějakou část webu, kam se normálně nedá vstoupit a je to nějak skryté.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 235
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 18 zář 2019, 13:49

doonio píše:

Co se týče (ne)zveřejňování účetních závěrek, tak Symcredit čeká na to, jak dopadne připravovaná novela zákona o obchodních korporacích (je trochu úsměvné, že už čekají 5 let...)
Spíše než úsměvné mi to přijde jako dobrá výmluva, zvlášť, pokud to trvá už 5 let...
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

Carhir
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 20 zář 2019, 20:19

GOGO7 píše:
13 zář 2019, 13:45
Úvaha je to jistě správná, ovšem za předpokladu, že investor chce své peníze točit nepřetržitě a je také trošku závislák na jedné platformě. Někdy je třeba lepší vrabec v hrsti, tj. při předčasném splacení investice. Pak si investor může počkat a vybere si z nejrůznějších atraktivních investičních příležitostí, třeba i kdekoli jinde a i do úplně jiných aktiv. ;)
zde budu zdvořile oponovat GOGO7 - myšlenka je následující: Mám ve svém portfoliu vymezené prostředky na dluhopisy kterých chci mít v portfoliu určité zastoupení. A jak asi víš moje kritéria jsou poměrně přísná a když už jimi nějaká firma projde tak to pro mě (možná naivně) znamená že je kvalitní a chci aby se peníze u ní úročily alespoň 2 až tři roky. A ne dostat peníze za pár měsíců protože někde sehnali levné financování. Budeš muset znovu vybírat, peníze ti budou zatím ležet na účtě, kvůli jejich rychlému zainvestování budeš mít nutkání svoje kritéria snižovat, další práce atd.

V tomto mi přijde férový z hlediska ochrany investorů Fundlift - jestli se nemýlím tak tak je standartně nejbližší možná doba předčasného splacení 2 roky. Kdyby to takhle bylo všude tak bych byl velmi rád...

Carhir
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 20 zář 2019, 20:23

doonio píše:

Co se týká předčasného splacení, tak příjemce může půjčku předčasně splatit kdykoliv a bez penále.

Tak odpověď ohledně závěrek je pro mě show stopper :o - tímto končím s úvahou o zřízení účtu na této platformě.

Ohledně ,,splacení kdykoliv" už jsem se vyjadřoval - velmi velmi nevýhodné pro investora.

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 21 zář 2019, 07:29

Carhir píše:
20 zář 2019, 20:23

Ohledně ,,splacení kdykoliv" už jsem se vyjadřoval - velmi velmi nevýhodné pro investora.
Tak nevýhodné asi pro investora jako ty, který si ty firmy prověřuje sám a bere to jako práci. Pro "investora" jako já, který se spolehne a věří té platformě to přijde vpohodě. Jsou to tam půjčky ne dluhopisy, tak mi nějak přijde normální splatit půjčku dřív bez sankcí i když je to firma a ne běžný člověk. U dluhopisů, když mají nějakou splatnost, tak ta by se měla asi dodržet. Ale do dluhopisů jsem zatim nezkoušel investovat, tak jsem se o to nějak nezajímal.

Carhir
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 21 zář 2019, 16:29

je úplně jedno zda to je ,,půjčka" nebo dluhopis - obojí znamená že půjčuješ firmě peníze a ona ti je někdy v budoucnu (možná) vrátí i s úroky. To že firma může kdykoliv splatit je velká výhoda navíc pro firmu. To už se rovnou jako investor můžu ptát - a co já, můžu si i já peníze kdykoliv vybrat?

To že platforma nezaznamenala default vůbec nic neznamená. Vzpomínám si že jsem se na ni díval někdy dva roky zpátky a přijde mi že dost firem co tam vidíš dnes tam už byly tehdy. Což znamená jedinou věc - tyto společnosti rolují ten úvěr přes symcredit už delší dobu, prostě stále jedou na dluh (a nikde jinde jim rozumněji nepůjčí). Tento stav ale může velmi rychle skončit.

Pokud si společnosti do kterých investuješ neprověřuješ (a je jedno zda se tomu říká ,,půjčka" nebo ,,dluhopisy") tak jsi žhavý kandidát na to přijít o vložené prostředky. Moje doporučení - s tímto druhem investic co nejdříve přestaň.

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 21 zář 2019, 21:03

Tak já neinvestuju do všeho co vidím a taky neinvestuju jen u Symcreditu, ale snažím se to nějak rozložit i jinam. To že neměla dafault určitě něco znamená, protože tu byly platformy co v té době, ve které funguje Symcredit už mezitím skončilly.
V sekci dluhopisů se tu diskutuje o tom, že někde vyvěšují dluhopisy a nijak to neprověřujou a zříkají se odpovědnosti, že jsou jen inzertní portál, ale Symcredit ty firmy prověřuje, tak si myslím, že je prověřuje asi dobře, když nebyl default. Určitě by tam mohli mít místo cca 30ti půjček třeba 500 za tu dobu co fungují, ale jedou podle mě na kvalitu místo na kvantitu.

JerryPeek
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: symcredit com

Příspěvek od JerryPeek » 15 říj 2019, 11:44

Možná otázka začátečníka... U SymCreditu jsem si všimnul že je aktualne inzerováno několik P2P úvěru na jednu firmu. To tedy ovlivňuje celkové riziko stejně jako výška jednotlivého suma úvěru, ne? Samostatně 1; 0,75; a 2,0 přece znamená že firma si celkem řekla o 3,75. A pokud by něco nedopadlo tak asi všechno, ne?

Carhir
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 15 říj 2019, 11:53

Ahoj JerryPeek,
vítej na fóru. Uvažuješ správně - pokud emitent (společnost co úvěry vydala) krachne tak všechny její půjčky jdou do kytek (přesněji řečeno se z nich stávají pohledávky a je otázka co např. v insolvenčním řízení z nich dostaneš). Je proto dobré (mimo jiné) uvažovat jaké bude celkové zadlužení společnosti pokud načerpá všechny úvěry co jsou v nabídce.

Pokud vydávají více úvěrů tak je zde nějaký důvod - např. rozdílná doba splatnosti apod.

JerryPeek
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JerryPeek » 15 říj 2019, 12:26

Jasný, díky. Ptal jsem se z pohledu potenciální dosažitelnosti/ vymahatelnosti. Když mi přijde pozvánka na valnou hromadu fondu do Monaka nebo Bruselu, je jasný že tam nejedu a hlasování o sloučení fondu se nezúčastním. Ale tam se s tím tak nějak počítá v procentech. Investice do P2P počítám s tím, že i ta varianta účasti na procesu vymáhání nebo likvidace může být reálná. Samozřejmě podle výše angažovanosti, že :D

Odpovědět