Cashflow

Vše co se jinam nevešlo. Jiné druhy investic a témata nesouvisející s P2P.
Nebo jen tak, neformálně.
Odpovědět
Joshua
Administrátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 55
Kontaktovat uživatele:

Cashflow

Příspěvek od Joshua » 27 čer 2018, 13:14

Napadlo mě téma, o kterém se tady zatím moc nemluvilo a je poměrně subjektivní. Jakým způsobem řešíte cashflow? Tedy kolik si můžete dovolit investovat a kdy?

Jsem OSVČ, o pravidelném měsíčním příjmu si mohu nechat jenom zdát a tak jsem tohle zpočátku poměrně dost řešil. Fakturuji třeba jednou za 2-3 měsíce a sejde se mi více prostředků, které mám nutkání někam dát. Upřímně, občas se mi stávalo, že jsem to přepálil a o 2 měsíce později před další fakturací žil s minimem na účtu. Dnes, cca po 3 letech investování už trochu vím, co si můžu a nemůžu dovolit a tak tohle byly celkem cenné lekce.

Za sebe to mám to tak, že na spořáku se mi válí železná rezerva na 4 měsíce (5 už je moc, 3 už je málo). A když očekávám pozitivní cashflow další měsíc, tak si vyhradím částku, kterou investuji. Celkem mi s tím pomáhá tato appka ve free verzi. Ale skvěle funguje i jakokoliv banální excel.

Spolu s tím člověk celkem dost oseká i další zbytečné životní náklady. Jak to máte vy? Preferujete pravidelné měsíční vklady, nebo nepravidelné v delších intervalech? Díky za tipy.

anybodyelse
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Re: Cashflow

Příspěvek od anybodyelse » 27 čer 2018, 13:45

Ja mam u banky nekolik uctu ( Hlavni, rezerva, investice )
pokud mi na konci mesice zbyva neco na hlavnim uctu, presouvam cast do rezerv a zbytek na investice. Jakmile se na uctu pro investice nahromadi vetsi castka, tak ji poslu nekam na zainvestovani ( Broker, P2P )

moji vyhodou je, ze mam pravidelny mesicni prijem, takze nejaky necekany vypadek nehrozi.

Saraph
Moderátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 135
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 27 čer 2018, 21:44

Taky mám pravidelný měsíční příjem. Na účtě si nechávám nějaké minimum, o kterém si myslím, že mi pokryje případné nečekané výdaje a ostatní rovnou posílám na investice. Třeba u brokera je pro mě výhodnější dělat transakce s trochu vyššími částkami, proto není třeba vkládat na investice úplně každý měsíc.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 95
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 28 čer 2018, 20:38

Jak už kluci psali, jako zaměstnanci to máme jednodušší - příjmy i výdaje (= inkasa) máme shodně na měsíční bázi, takže se to páruje lépe, než když Ty máš výdaje na měsíční bázi a příjmy na 2-3M bázi.

Jak jsem psal, co se příjmů týče, tak jsou pravidelné, co se výdajů týče, tak momentálně žiju hodně spartánsky takže vytvářím dost přebytkový rozpočet... Popravdě poslední dobou si spíš říkám, že bych se měl naučit se užívat si (dokud to ještě jde). Respektive ono by stačilo jen začít vést život nikoliv spartánský, ale aspoň normální.

Za daného stavu bych jako ideální vnímal vytvoření trvalého příkazu (na měsíční bázi) na částku o něco menší než kolik je měsíční přebytek a jednou za čas to případně zkorigovat, aby se peníze zbytečně neválely na účtu. Nicméně přechod na Mintos jsem dokončil v únoru/březnu, pak byly daně, pak jsem se motal na účtu, takže jsem převody dělal růčo, takže vlastně tohle je první měsíc "ostrého" provozu (a taky první měsíc, kdy jsem na účet nelezl).

Největší část prostředků mám na Mintosu (EUR, CZK), pak mám stavebko na 150 kCZK (to by mohlo být odhaduji tak někde v půli), nějaké větší zbytky deviz mám u Roklenu (myslel jsem, že tam s nimi budu dál nakládat, ale nějak z toho sešlo), menší zbytky na různých účtech (taky vesměs devizy) a pidi zbytky (hlavně minimální zůstatky) na různých zombie účtech.

Myslím, že to budu mít obdobně jako Ty, možná trochu kratší - tak <3M (ale to je zas tím pravidelným příjmem). Ale jak jsem psal, teď jsem přecházel z jedné platformy na druhou, takže to je spíš provizorium a zatím jsem nad tím moc nepřemýšlel. Dovedu si představit i nižší provozní kapitál (1-2M). Na běžné výdaje (a případné neplánované výdaje normální výše) to dostačuje, kdyby byl nějaký problém, tak sice jsem peníze z Mintosu ještě nevybíral, ale CZK trh je celkem likvidní, takže předpokládám, že by to byla otázka týdne (resp. odhaduju, že za týden by se dalo asi vše rozprodat na SM za pair cenu, když se tam normálně jede vše s bonusem). Takže z tohohle pohledu by se Mintos dal vnímat jako 14D-1M termínovaný vklad.

Výše uvedené platí pro CZK, pro ostatní měny by to bylo složitější, kvůli poplatku za převod, který je většinou degresivní a vyplatí se tak mít větší sumu. Zatím nic takového neplánuju, pokud bych se k tomu chystal, tak bych to asi vyřešil výběrem z CZK Mintosu a převodem (což je v podstatě v tuto chvíli asi jediná možnost, jak získat nějaký větší obnos).
Jinak jak tu porůznu píšu, tak aktivity na Mintosu považuju za dočasné (nebo aspoň v té míře, v jaké je teď provádím), takže trvalý příkaz asi zakládat nebudu a předpokládám, že to budu řešit ručně na 2-3M bázi s tím, že mi podle toho asi bude oscilovat i výše provozního kapitálu.

Tolik asi celkem obsažně k mému ne/řízení cashflow.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz, ...
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Investaukce.cz , Mintos.com

AFFILAK.cz
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AFFILAK.cz » 29 čer 2018, 19:15

Joshua píše:
27 čer 2018, 13:14
Celkem mi s tím pomáhá tato appka ve free verzi. Ale skvěle funguje i jakokoliv banální excel.
První nástroj byl diář, kam jsem žlutě zvýraznil očekávané příjmy, protože byly dost rozházené v čase.

Pak jsem přešel na Excel tabulku kvůli potřebě větší systematičnosti a hlavně kvůli výhledu do budoucna. Chtěl jsem, aby mi to počítalo, jaký budu mít zůstatek. To se dalo udělat vzorcem, ale štvalo mě neustále vyrábět nový měsíc (kvůli počtu dní v měsíci) a neustále znova dávat stejné transakce, když šlo o pravidelné transakce.

Pozdější přechod na Google tabulky způsobil ještě další problém, protože tam tak dobře nefungovalo formátování (chtěl jsem průsery červeně a pohodičku zeleně). No a z téhle frustrace vznikla ta appka Bankonaut, kterou doporučujete - já ji vymyslel, spolu s programátorem realizoval a spolu ji provozujeme.

Jinak obecně pomáhá nejen podnikatelům, kteří mají dost nepravidelné transakce. Většina lidí, i těch s měsíčním příjmem, má totiž nějakou transakci mimo měsíční rámec. Typicky Vánoční dárky, přeplatky/nedoplatky energií, daně atd. Nikdo si ale z hlavy u bankomatu nespočítá Vánoční dárky děleno dvanácti = > dvanáctinu musím na účtě odečíst, pak přičíst dvanáctinu odhadu přeplatku energií, abych věděl, kolik tam na ten měsíc mám... Proto vznikl Bankonaut, aby to lidi viděli hezky před sebou, kolik budou mít v který den v budoucnu, pokud se jejich odhady nezmění.

Takže abych to shrnul - udělal jsem si na to appku, kterou nabízím i ostatním, i když to vůbec není můj obor činnosti :D

eNaia
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eNaia » 03 črc 2018, 14:06

Koukala jsem na moznosti ruznych aplikaci a zadna se mi nezamlouvala, takze jsem stale u google sheets :-)
Prakticky tam resim denni vydaje, sporeni a investice. Jako zamestnanec moc neresim prijmovou stranku, protoze je celkem nudna a monotonni :lol:

Mam dva listy na vydaje (jeden list pekne polozka po polozce, kategorie a subkategorie vydaje, mesic a rok, jeden pak na pivotku po kategoriich a nejake odhady do konce mesice).
Mam nejake pohyby na sporicim uctu, po mesicich ulozky, vybery a uroky a dane z uroku, vuci kterym si naivisticky pridavam vetsi vydaje, abych vedela, co bych byla byvala usetrila nebyt nove kuchyne, dovolene apod. a potvrdila si, ze prece ty prachy nemizi jenom tak :D
Mam list nazvany nabubrele 'investice', kde mam po mesicich zustatky tech dlouhodobejsich a mene likvidnich investic, penzijka, p2p apod. jenom s jednoduchym grafem... a to je asi tak vse.

Edit: To znamena, ze pravidelne zadne investice neresim, spis jsem s nejakou castkou zacala a kdyz mam pocit, ze to za neco stoji, tak pridavam, ale je to dost ad hoc. Jak ted kontinualne resime spis zarizovani bytu, radeji drzim vetsi rezervu na sporicim.

Jooo vlastne jeste mam vlastni excel na hypoteku :-D ale ted ho postupne predelavam do pythonu, protoze jsem stoural a zajimaji mne hodnoty a grafiky, ktere v normalnich hypo kalkulackach nejsou. Treba nejake porovnani vuci investicim (a la 'kdy si nasetrim na doplaceni'), vuci ruznym moznostem splaceni casti jistiny pri konci fixace (do budoucna i behem fixace) apod.

vyvar z ovaru
Silver pen
Silver pen
Reputace: 89
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 09 črc 2018, 15:16

Na evidenci prijmu (prave jsem opravil preklep z "prujmu" - ty zatim neeviduju :lol: ) a vydaju pouzivam www.eucty.cz - mam tam zanesene vsechny svoje ucty, je tam automatizace na pravidelne prikazy, upozorneni napr. na dalnicni znamky, povinne ruceni, hypoteky apod. Je tam tech funkci vic, ale vyuzivam jen ty zakladni. Komplet je to zdarma, prehledne a jednoduche.

Jinak financne to delam tak, ze na sporicim uctu u Airbank mam 3-4 mesicni rezervu a jinak mam urcenou sumu, kterou musim vzdy na konci mesice mit na uctu a vsechno navic obratem posilam na investice.

Odpovědět