P2P - lichva?

Vše co se jinam nevešlo. Jiné druhy investic a témata nesouvisející s P2P.
Nebo jen tak, neformálně.
Odpovědět
mojmir.cyril
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

P2P - lichva?

Příspěvek od mojmir.cyril » 22 lis 2017, 15:26

Dobrý den,

často slyším, že P2P půjčky jsou oboustranně výhodné, jak pro investora, tak pro žadatele o půjčku. Když jsem se však díval na informace o nebankovních společnostech, které půjčovaly přes Mintos, v drtivé většině byla roční procentuální sazba účtovaná dlužníkům uváděna mnohem vyšší než 20%. Běžně se RPSN pohybovalo okolo 100% a v některých případech šlo k 1000% i výš. Pokud jsem tato data pochopil správně, pak se přiznám, že mi z toho běhá mráz po zádech. Znamenalo by to, že investice do P2P půjček je v podstatě podpora lichvy. Zvláštní ale je, že o tom nikde neslyším. Zajímá se například někdo o to, jakým způsobem probíhá vymáhání dluhů v zemích, které nejsou tak úplně příkladem vyspělé země (například v Gruzii či zemích třetího světa)?

Budu velmi rád za vaše odpovědi či poznámky.

Mojmír Cyril Michálek

Joshua
Administrátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P - lichva?

Příspěvek od Joshua » 23 lis 2017, 11:12

Pokusím se za sebe odpovědět, i když téma morálky není u P2P lendingu ani trochu jednoduché. U P2P portálů se lze setkat s dvěma rozdílnými přístupy. Portál je buď více na straně dlužníka nebo investora.

Zonky je za mě typickým portálem, kde dlužník > investor. Je tam mnoho znaků, ale poplatek až 5% pro investory mluví za vše. Mintos, ale i další jsou více na straně investora. Nabízí garance a nulové poplatky. Platí tu že investor > dlužník. To je koneckonců vidět na RPSN. Někde mezi může být třeba Bondster (https://bondster.com/cz/poskytovatele), ale leží tam i určitě spousta dalších.

Teď nechci být krutý nebo alibista, ale v prvé řadě si myslím, že jak investoři tak dlužníci vstupují do vzájemného vztahu za předem definovaných a jasných podmínek a každý podstupuje své spektrum rizik. To, že si někdo za mé peníze může koupit věc, na kterou by za jiných okolností šetřil roky je hodnota. A pokud si tento člověk nemůže z nějakého důvodu půjčit v bance a musí hledat jiné cesty, je tato hodnota o to vyšší. Samozřejmě tím vzrůstá i riziko, které musím sám podstupovat - jsou to jednoduše spojené nádoby.

Myslím, že pokud má někdo morální problém s tím, co dělá může podle toho volit portály či vybrat jen některé poskytovatele. Pravda je bohužel tvrdá a taková, že do investování emoce nepatří a P2P lendingu se to týká obzvlášť. Tipl bych si, že jen málokdo při výběru úvěrů hledí na dlužníka.

Toť můj pohled. Ale rád si přečtu i pohledy ostatních. Bohužel je o tomto faktu napsáno jen málo.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 105
Kontaktovat uživatele:

Re: P2P - lichva?

Příspěvek od Jan » 10 črc 2018, 16:07

Jenom napráším Joshuí článek :o)
https://hoopoo.cz/p2p-pujcky-etika/
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz, ...
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Investaukce.cz , Mintos.com

Odpovědět