EstateGuru - zkušenosti

web: www.estateguru.co
Odpovědět
Jackob.Fish
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Jackob.Fish » 02 zář 2020, 15:55

Moc děkuji,
tak už tam taky investuji. Vypadá to na 1-2 nové projekty na primary marketu.

Teď tady studuji sec. market.
Myslíte že se vyplatí zaměřit se na sec. market? Z Mintos mám smíšené zkušenosti, ale tam to funguje jinak.
Tad nevím jestli si selling price určuje sám prodávající, nebo platforma (možná podle uplynulého času * Interest).
Mám se případně zaměřit pouze na Expected return (AROI %)?

Podíval jsem se například na #2739
Initial period: 18 month
Reamining: 6 months
Loan amount: 126.00
Interest: 20.79 (total) - 1/2 už vyplacena

Prodává za: €128.47
Initial investment: 126.00
Očekávaný interest (můj výpočet): 10.395 za 6 měsíců = 20.79 p.a. = 20,79/128,47 = 16,18% (ale AROI píšou pouze 11.01%)

Děkuji za postřehy

Jackob.Fish
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jackob.Fish » 23 zář 2020, 07:34

Hello,
tak na sec. market se mi nikdo nechytil.

Zkusím další dotaz:
  • Jaký se vám daří držet Diversification level?
Já mám aktuálně:
  • Amount: 62/100
  • Number: 72/100
Děkuji :-)

Gixian
Silver pen
Silver pen
Reputace: 345
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 23 zář 2020, 13:54

Jackob.Fish píše:
02 zář 2020, 15:55
Myslíte že se vyplatí zaměřit se na sec. market? Z Mintos mám smíšené zkušenosti, ale tam to funguje jinak.
Tad nevím jestli si selling price určuje sám prodávající, nebo platforma (možná podle uplynulého času * Interest).
Mám se případně zaměřit pouze na Expected return (AROI %)?
Ja myslim, ze ten sekundar tam ted slouzi hlavne podvodnikum, kteri chteji odrbat jine.

Nevim presne jak se to AROI pocita, ale resim to obvykle podle ni.
A tam je dost jasne videt, ze nic normalniho se na sekundaru koupit neda:
  • Velka cast prodavaneho je jiz v prodleni. (Tj. na primaru koupim mensi riziko.)
  • Co v prodleni neni, ma temer vzdy urok 9 a mene procent. (Tj. na primaru koupim lepsi urok.)
  • Pokud to ma nahodou normalne vypadajici urok, je to vzdy mene nez ma ta pujcka originalne (jakoze pujcka byla na pohled rizikova, takze ji vystavili za 13% p.a., a typek mi ji proda s 10% p.a.). (Tj. lepsi je koupit si to same na primaru.)
  • A vubec nejhorsi typ - pujcka neni zpozdena, a ma krasny urok, casto to kupujicimu ukaze i lepsi AROI nez ma prodavajici - past je ale v tom, ze pujcka ma posledni mesic nebo 2 do konce. Neboli nekdo si ji celou vysedel, schrabnul uroky, a jakmile se blizi nejrizikovejsi cast pujcky tj. splaceni jistiny, tak preprodava ji dal. (Neboli prodavajici si necha 90% uroku a kupujici dostane 100% rizika.)
Ono se na to da jit i pres takovej "rule of thumb" - 2% z kazdeho secondary market obchodu schrabne portal - takze uz z principu ten secondary market nemuze fungovat nejak "oboustrane vyhodne". Je to spis takovej "panic button" pro pripad nahleho konce sveta (divam se na tebe, Covide!), kdy clovek panikari a chce likviditu i za cenu toho ze jde do ztraty.

PS: Co se tyce uvadeneho prikladu pujcky, nemas tam zapocitane ty 2.47 eura, ktere platis jako premii prodavajicimu. Takze tvuj urok neni 10.395 ale 7.925. Stale to ale vychazi trochu lip nez uvadenych 11%.
Naposledy upravil(a) Gixian dne 23 zář 2020, 13:59, celkem upraveno 2 x.

Gixian
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 23 zář 2020, 13:57

Jackob.Fish píše:
23 zář 2020, 07:34
Zkusím další dotaz:
  • Jaký se vám daří držet Diversification level?
Nevim nakolik toto brat vazne, kdyz clovek nezna vzorce kteryma to pocitaji, ale odpovim>
Mam oboje 73 (do cca 90% pujcek mam zainvestovanou stejnou castku, asi proto mi to vychazi stejne pro "number" i "amount" pujcek).
Ctyri z peti rohu toho pentagonu mam hodne "pokrocile", jen "property value" mi vyrazne zaostava.

P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Reputace: 409
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 23 zář 2020, 14:18

Ta 2 % za prodej na sekundáru jsou zlo. Nicméně jsem to nějak zkousnul, protože stejně na platformě skončím v zisku a prostě jsem se rozhodl, že peníze chci dát jinam. Před pár měsíci jsem rozprodal část portfolia, zejména pokud šlo o developerské projekty. Netroufal jsem si tipnout, jak mohou dopadnout v té situaci. Tento týden jsem rozprodal i zbytek, protože jsem se rozhodl, že to úplně exitnu a naleju to do akcií / krypta. Takže se tam určitě daly koupit i slušné půjčky na sekundáru. Byť uznávám, že v jednom případě jsem si taky všiml, že tam je už jen měsíc do konce :lol: Ale pro kupujícího pořád byl nějaký úrok / zisk. S ohledem na poměr čas/výnos dokonce docela slušný. Jen, jak říkáš, s vyšším rizikem toho, že nedojde ke splacení.
CZ akcie: ČEZ | Moneta | KB| Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3.DE | BABA | KO | VZ | T | BAC | ABBV | CVS | IBE1.DE | VOD | HK.9888 | ATVI | FLOW | SSSS | SBSW | PRX.AS | SOFI

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ.DE | Portu

doonio
Gold pen
Gold pen
Reputace: 394
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 23 zář 2020, 14:45

P2P_Ronie píše:
23 zář 2020, 14:18
...
Takže to na P2P taky balíš kompletně a vše přesouváš do jiných aktiv?
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Reputace: 409
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 23 zář 2020, 15:01

doonio píše:
23 zář 2020, 14:45
P2P_Ronie píše:
...
Dá se říct, že pro tuhle chvíli ano :) Na většině platforem mě něco rozčiluje, ačkoli se mi jinak líbí (typicky Zonky a třeba jejich poplatková politika). EstateGuru považuju za jednu z nejlepších platforem, ale v téhle nejisté době se bojím developerských půjček. Pak ty nejzajímavější projekty jsou často rychle pryč přes AI (který zase pro mě není relevantní s ohledem na vyšší částky) a celkově je to docela jednostranně zaměřené. A já nejsem odborník na estonský nemovitostní trh :)

Radši se pokusím více teď budovat to akciové portfolio, aby se navýšil objem přijímaných dividend a já je rovnou mohl smysluplně otáčet na nové nákupy (tzn. aby třeba na Fio nepřišla dividenda od O2 jen 3 tis. Kč, ale aspoň 10 tis. Kč, kde se už nějak láme "výhodnost" toho minimálního poplatku).

Nevylučuju v budoucnu třeba návrat právě na EstateGuru, nebo třeba na český Upvest, nebo přijde něco úplně jiného :)
CZ akcie: ČEZ | Moneta | KB| Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3.DE | BABA | KO | VZ | T | BAC | ABBV | CVS | IBE1.DE | VOD | HK.9888 | ATVI | FLOW | SSSS | SBSW | PRX.AS | SOFI

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ.DE | Portu

Booboo
Gold pen
Gold pen
Reputace: 127
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 23 zář 2020, 17:38

Ja som predával pôžičky pár mesiacov pred splatnosťou a v prípade že je úver v omeškaní (napr. pri 3 mesačných splátkach) som si nechal úrok za 6 mesiacov a zostávajúcich 6 mesiacov bral kupujúci. Poplatok som dal na polovice.
Teda kupujúci kúpil pôžičku 2 mesiace pred splatnosťou síce v prodleni ale úrok bral za 6 mesiacov.
Za 2 mesiace 6 mesačný úrok - predal som ich bez problémov do 1 týždňa.
Akcie - FCX, GSK, SLRC, T, EPD, ENG, IBE, SBRA, OHI, IBM, INTC, ORAN, WBA, TTE, IRM, ČEZ, KOMB, VIG, FTE,
ETF - QDVE, L0CK, FInax o.c.p. (SXR8, SPY4, ZPRR, IS3N, XSX6, XXSC, FRCK, XHYA, XBLC, DBZB)
P2P - Mintos,

doonio
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 04 říj 2020, 20:17

doonio píše:
P2P_Ronie píše:
...
Mám ten pocit pomale i s Estateguru, platforma jako samotná se mi líbí, komunikace z jejich strany rovněž. Jen poslední dobou je to bída s těmi projekty, a už není takový výběr jak před léty, naopak riziko je čím dál tím větší. Přitom úroky jsou rok od roku nižší a ten poměr Risk/reward neúnosně roste - aspoň pro mě.
Zase mě EG tento týden překvapilo, kdy po 3 letech co jeden úvěr (Tuigo street development loan) spadl do default, byl kolaterál konečně prodán, ale vlivem různých poplatků (VAT, bankruptcy committee costs, fee for the bankruptcy administrator , 15% of the return of sales, EstateGuru’s security agent’s fee ,...) jsem se ani nedostal na počáteční hodnotu mé investice. Asi jsem nevděčný investor, měl bych být rád, že jsem dostal svých 90% z původní investice (o nějakých úrocích + poplatcích za 3 leté spoždění si můžu nechat jen zdát), ale tak nějak v hloubi mé P2P duše jsem myslel, že ten proces prodeje, když dlužník nesplácí bude rychlejší a to množství poplatků bude nižší.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 04 říj 2020, 22:18

doonio píše:
04 říj 2020, 20:17
doonio píše:
P2P_Ronie píše:
...
Mám ten pocit pomale i s Estateguru, ...
Asi to cekem odpovídá současné situaci... Investor nese (téměř?) veškerá rizika a platfoma nakonec vydělá i na pro investora prodělečném projektu :o/.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Gixian
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 30 lis 2020, 13:51

Přišla mi notifikace o provedené dražbě, tak jsem si říkal, že se podělím:

#0471 Bridge loan (Estonia)
Investováno: 05.08.2019
Splatnost: 15.08.2020
Označeno jako default: 26.08.2020
Vydraženo a vyplaceno investorům: 19.11.2020

Kód: Vybrat vše

Funds from the sales: €297,595
Enforcement costs (bailiff agent; security agent; bankruptcy manager fees): €360
EstateGuru service fee: €17,967.66
Additional coverage of costs (notary fees etc): €2994.19
Transferred to EstateGuru investors: €276,273.15
Average return for the investor: 12.5%
Takže od defaultu do vyplacení neobvykle krátká doba necelých 3 měsíců. Možná to šlo rychleji, protože zástava byl pozemek a né budova, možná to bylo štěstí, ale rozhodně nečekám, že to jde takhle rychle pokaždé.

Investice trvala cca 15,5 měsíců, a podle toho co mi tvrdí UI na EstateGuru, jsem na investovaných €250 obdržel €27,5 úroku (oficiálních 11% jak měla půjčka od začátku deklarováno) a €12,06 penále. Takže 15,8% celkem, neboli nějakých 12% p.a. (tj. opravdu víc, než původní úrok dané investice).

Gixian
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 30 lis 2020, 14:05

Jinak mám ještě dva další defaulty (tj. zatím celkem tři z 63 aktivních půjček - 5% portfólia).
V obou případech 7+ měsíců od splatnosti, a moc se to zatím nepohlo.

#1771 Business loan (Estonia)
Investováno: 27.06.2019
Splatnost: 27.03.2020
Splatnost 2: 26.04.2020 (prodlouženo o měsíc bez sankcí)
Splatnost 3: 23.12.2020 (prodlouženo o 7,5 měsíce se sankcí navýšení úroku o 3%)
Označeno jako default: 01.10.2020
Vydraženo a vyplaceno investorům: ???

Poslední update je 50 dní starý a tvrdí se v něm, že EstateGuru je v KAŽDODENNÍM kontaktu s dlužníkem a řeší, co s tím. Bych chtěl vidět ty každodenní kontakty... :|

#0805 Bridge loan (Estonia)
Investováno: 11.04.2019
Splatnost: 24.04.2020
Označeno jako default: 22.09.2020 (v mezičase chodili zprávy, že je to v řešení, ale EG odmítalo stanovit nějaké závazné deadliny do kdy se to musí pohnout)
Vydraženo a vyplaceno investorům: ???

Zde se po dvou měsících od vyhlášení defaultu (24.11.2020) aspoň objevila zpráva o tom, že případ byl předán exekutorovi. Proč takhle pozdě, na co čekali po předchozím půlroce neúspěšného doufání, že se to "vyřeší samo", to fakt nevím.

doonio
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 20 pro 2020, 20:36

nevím jestli tady někdo má "Ozolu st bridge loan", ale včera po 3 letech ten úvěr konečně skončil prodejem nemovitosti, která byla na začátku naceněna na €325 000, prodala se €179 000. Od toho odečteme Enforcement costs (bailiff agent; security agent; bankruptcy manager fees) ve výši €19,000. tzn. celkem bylo k rozdělení pro investory €160 000. Trochu náhoda, že úvěr na EG byl rovněž na €160 000, tudíž jsme dostali zpět 100% investované částky. Bohužel na naběhlé úroky v průběhu úvěry, ani na různé "penalties, fees, ..." už nezbylo a jak píše Estateguru asi ani nezbude:

We are hereby informing you of the recovery of the defaulted Ozolu bridge loan. The loan was funded in November 2017 and directed into default in February 2019 after the borrower was unable to fulfill the obligations arising from the loan contracts. The loan is recovered as a result of the successful sales of the collateral property. However, as a result of a lengthy and complicated recovery process (both the borrower and the grantor were hostile throughout the process) the loan resulted in a 0% return for the investors. EstateGuru’s debt management partner will continue to claim the outstanding amounts on the account of personal guarantees, however the probability of additional recovery is low. The allocation of all recovered funds is presented below

A ponaučení? Ani LTV, které bylo 55% Vám nic nezaručí. Ani žádné garance člena představenstva (i zde bylo "Member of the Board of the Borrower is providing a personal guarantee in full amount"). Konec hlášení ;)

UPDATE:
Po konfrontaci podpory EG, že se mi tohle ani trochu nelíbí a ať se trochu snaží, došla odpověď:
Personal guarantee would definitely not be a collateral by itself, as it is much more difficult to enforce and the person can make it very difficult by writing their assets over to someone else, for an example. Also, once the person announces personal bankruptcy, there is nothing to claim. This will however make their future business endeavours more complicated. Therefore, it is a significant additional element of discipline which in many cases has helped us to also bring back the funds from the collateral sales.
As for the valuation of Ozolu, the initial valuation was realistic as was our assessment, however the borrowers do have legal means to make it extremely difficult to sell the collateral (starting from making it impossible for the viewers to enter the premise etc) which is also why the price was as it was at the end of the process. Given the complexity of the situation, we accepted the proposal on behalf of the investors

Ač jejich argumenty chápu a rozumím, tak já myslel, že všechny tyto případy mají nějak podchyceny ve smlouvě, jakože vlastník nemovitosti nespolupracuje, nechce dovolit vstup potencionálním kupcům. Tohle vše by mělo být přeci podchyceno nějak ve smlouvě, když se použije ta nemovitost jako kolaterál úvěru? Stejné naděje jsem vkládal do těch proklamovaných "personnal guarantee", čekal jsem že když někdo podepíše takovouto "směnku", tak pokud dlužník nesplácí, jdou tvrdě po svých právech právě u toho kdo podepsal nějakou tu garanci, ale zase chyba lávky, aneb papír snese všechno!

Jackob.Fish
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jackob.Fish » 21 pro 2020, 17:37

Já osobně jsem ted v EstateGuru za docela dost. A tohle "Riziko stracené příležitosti" kdy prakticky nedostanu jen úroky je pro mě stále dost pozitivní.

Snad to vydrží ještě pár let.

entik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 77
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od entik » 21 pro 2020, 22:07

Ač jejich argumenty chápu a rozumím, tak já myslel, že všechny tyto případy mají nějak podchyceny ve smlouvě, jakože vlastník nemovitosti nespolupracuje, nechce dovolit vstup potencionálním kupcům. Tohle vše by mělo být přeci podchyceno nějak ve smlouvě, když se použije ta nemovitost jako kolaterál úvěru? Stejné naděje jsem vkládal do těch proklamovaných "personnal guarantee", čekal jsem že když někdo podepíše takovouto "směnku", tak pokud dlužník nesplácí, jdou tvrdě po svých právech právě u toho kdo podepsal nějakou tu garanci, ale zase chyba lávky, aneb papír snese všechno!
Myslim, že pokud se úvěr dostal až do této fáze, všechno co bylo ve smlouvě už dlužník porušil (= nesplácel, nespolupracoval na řešení situace, ...). Proč by ho měla trápit nějaká další formulace té stejné smlouvy. Další věc je, že dokud je vlastník nemovitosti, má právo nemovitost plně využívat.

Stejná situace je například u hypotéky na barák. Tuhle jsme se byl podívat na jedné prohlídce k exekuční dražbě domu, jehož majitel přestal splácet hypo a nereagoval. Majitel nespolupracoval ani při prohlídce, dovnitř nás nepustil. Pokud bysme šli dovnitř přes jeho odpor, bylo by to vloupání plus měl na pozemku obrovskýho čokla. Tak jsme to omrkli jen z hranice pozemku a barák se prodal za půlku obvyklé ceny, protože nikdo nevěděl, jak to vypada vevnitř.

doonio
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 22 pro 2020, 10:07

entik píše:
21 pro 2020, 22:07
Myslim, že pokud se úvěr dostal až do této fáze, všechno co bylo ve smlouvě už dlužník porušil (= nesplácel, nespolupracoval na řešení situace, ...). Proč by ho měla trápit nějaká další formulace té stejné smlouvy. Další věc je, že dokud je vlastník nemovitosti, má právo nemovitost plně využívat.
Takhle jsem to nemyslel, samozřejmě že dlužníka to zajímat nebude, ale myslel jsem to tak, že když je na nemovitost nějaké věcné břemeno z hypotéky, úvěru,... tak kdo je tam zapsán jakože v katastru pod tím břemenem má skoro stejná prává jako vlastník (pokud soud rozhodne, dlužník nesplácel a půjde to do dražby, tak aby ta oprávněná osoba z věcného břemena mohla s tím majetkem nakládat - tzn. mohla si tam vodit potencionální zájemce, apod.) Ale chápu tvůj argument, že když tam dlužník stále bydlí, tak ti to ani trochu neulehčí. Asi jsem měl až moc růžový brýle tady s těmi nemovitostmi v zástavě a čekal jsem, že banka/Estateguru má větší práva, pokud dlužník nesplácí.

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 695
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 04 led 2021, 18:13

Dnes přišel email, že EstateGuru otevírá AI pro částky i od 50 EUR.
Je to ale jen omezená akce do 14. února. Osobně moc nerozumím, proč kolem toho tolik nadělají.. resp. chápu zvýhodnění větších investorů, ale toho se dá dosáhnout i jinak než blokací parametrů. Tím spíš v době, která P2P moc nepřeje.

Více v odkazu:
https://estateguru.co/campaigns/start-t ... -unlocked/
Líbí se vám tu? Podpořte rozvoj fóra :geek:

Jackob.Fish
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jackob.Fish » 19 led 2021, 10:50

Hello,
jak vidítě EstateGuru? Já přemýšlím že bych navýšil svoji už tak vysokou (skoro 9%) část portfolia.

Nejde mi nějak extra o maximalizaci zisku, ale spíše o stabilitu.

Děkuji

mithrannin
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 138
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mithrannin » 19 led 2021, 12:33

Estateguru je vlastně jediná platforma z P2P sektoru, kde jsem zůstal s nějakou rozumnou expozicí. Nějaké vymáhání mi tam teď u dvou projektů probíhá, ale celkově hodnotím pořád relativně pozitivně.

Co se podílu portfolia týká, 9% už mi přijde jako moc - byť solidní platforma, tak pořád jde o P2P sektor a to riziko ztráty v případě nějakého tunelu (a že jich za poslední rok nebylo málo) je stále reálné. Obecně to držím někde na úrovni 2-4%, s tím že nad pět bych jít spíš nechtěl.

Gixian
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 20 led 2021, 13:06

Osobne bych rekl, ze pozitivita fungovani EstateGuru, tak jak je tu na foru prezentovana, je znacne prehnana - aspon v porovnani s tim, jak se tu hodnoti cinnost jinych platforem.

Estate neustale prodluzuje pujcky, nekdy o 2 mesice, nekdy o 9. Osobne si myslim ze vetsina zdejsich EG investoru toto vubec nevnima. Jinak si neumim vysvetlit, ze v Mintos sekci perfekcionisti stale resi, kolikrat byla pujcka prodlouzena o 60 dni, jestli je to stale v limitu, nebo jestli to nekdo uz neprehani... Na estatu je opravdu velke mnozsti extensions, a nikdy jsem nevidel, ze by to tu nekdo resil - prodlouzene pujcky jsou v prehledech videt jako radne splacene, a vsichni jsou happy...

Dale je na estatu prekvapive velke mnozstvi "vytloukani klinu klinem" - neboli firem, ktere si berou pujcku s tim, ze ni sanuji predchozi pujcku z EG na stejny projekt. Opet, zatimco v Mintos sekci lidi nadavaji na "ponzi schema" a vysvetluji vsem okolo, ze sve penize z loan originatora XY dostanou teprve, az nejaci jini duverivi blazni koupi jeho nove zalistovane pujcky, nejak jsem nezaznamenal, ze by kdokoliv zde upozornoval na to, ze na EG je to uplne normalni.

Proste subjektivne mam pocit, ze kdyz na EG nekdo nema na zaplaceni, dostane extension nebo vylistuje novy uver na to same, a jede se dal - diky neustalemu previsu poptavky nad nabidkou toto probiha uplne plynule, a nemam pocit, ze by se nad tim nekdo vubec pozastavil. Do defaultu se tak dostanou jen uplni amateri, kteri asi lidem z EG v dobe splatnosti nezvedaji telefon, misto aby ho zvedli a rekli "jo, hodte tam prodluzku, a pak to prelistujeme nanovo..." - nebo nevim. :?

I pres vyse uvedene ale rikam, ze mi EG prijde jako fajn platforma (rozhdone ne dokonala, ale vazne celkem fajn), a to predevsim diky tem hmatatelnym collateralum - ikdyz mensi cast odhadnich cen na EG mi prijde silne zvlastni (ruzne odhady delane neznamyma odhadcema, kde par pozemku kdesi v estonskem lese stoji pomalu jak stejna vymera v centru prahy), porad mate jistotu, ze v pripade defaultu existuje neco, co se proda, a vy cast penez uvidite zpatky. (Coz, jak vidime u nikdy nekoncicich recovery na mintosu, je rozhdone nadstandard.)
(Byt i na tom drazeni se da najit negativum, ze EG vetsinou urychlene prodava veci, kde citi, ze drazba pokryje 80-100% jistiny, zatimco u veci kde by investori meli bolestivejsi ztraty to nechavaji proste vyhnivat roky do ztracena a nikam se nehrnou. Nakolik je toto "zametani problemu pod koberec" delano v zajmu investora, a nakolik v zajmu PR "bezstratoveho" estatu, je pak vec k jine diskuzi.)

EG je v ramci p2p fajn, ale jak psal mithrannin predemnou - asi bych tam nechtel mit nejakou prehnanou cast osobniho majetku.
(Konkretneji: Ja mam na EG ted neco jako 7% investicniho majetku, dokazal bych si predstavit prdnout tam v extremu dvojnasobek, ale vys nez na tech 15% bych urcite nesel.)

Odpovědět