EstateGuru - zkušenosti


web: www.estateguru.co
Odpovědět
Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Joshua » 17 říj 2019, 09:34

Tak spuštění SM už je oficiální. Chvilku jim to tedy trvalo, protože spuštění avizovali už skoro měsíc zpět.
Sepsali k tomu i průvodce:

https://blog.estateguru.co/secondary-market-user-guide

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Booboo » 17 říj 2019, 17:34

Joshua píše:
17 říj 2019, 09:34
Tak spuštění SM už je oficiální. Chvilku jim to tedy trvalo, protože spuštění avizovali už skoro měsíc zpět.
Sepsali k tomu i průvodce:

https://blog.estateguru.co/secondary-market-user-guide

Prešiel som si ponuky na SM a bol som prekvapený koľko ich je v defaulte aj 10 mesiacov.
Zatiaľ neplánujem používať SM .
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od doonio » 17 říj 2019, 17:45

Já tam taky neobjevil nic zajímavého a co mě trochu štvalo a myslím že to Estateguru nijak nezmínil, že člověk musí vždy koupit celou hodnotu, nemůže jen nějakou část. Dejme tomu se tam objeví nabídka na 3000€, nemůžu si uzobnout jen třeba 100€, ale musím jen celou část.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Booboo » 17 říj 2019, 17:53

Na SM by boli možno zaujímavé pôžičky splácané ako full bullet pred splatnosťou, to by znamenalo celý úrok za skrátenú dobu držania investície.
Nevyplatené úroky idú kupujúcemu - dobre som to pochoopil :?: ( Keď predávajúci predal investíciu, nemá v budúcnosti žiadne nároky na žiadne konanie)

Preklad translate google:
Všetky výnosy sú rozdelené medzi dve strany na základe ich skutočného trvania investície. Znamená to, že predávajúci má nárok na všetky výplaty úrokov pred predajom svojej pohľadávky, zatiaľ čo kupujúci dostáva všetky výplaty úrokov po kúpe pohľadávky. Predávajúci sa však môže rozhodnúť predávať za drahšiu sadzbu (až do výšky nesplateného úroku), hoci takýto predaj pravdepodobne nebude priťahovať kupujúceho. Ak kupujúci kúpi pôžičku, ktorá je v dlhu, čo znamená, že niektoré pokuty, odškodnenie alebo výplaty úrokov neboli splnené a pohľadávka existuje, potom všetky pohľadávky patria kupujúcemu. Keď predávajúci predal investíciu, nemá v budúcnosti žiadne nároky na žiadne konanie

PS : Asi to tak nebude bude platiť: "Všetky výnosy sú rozdelené medzi dve strany na základe ich skutočného trvania investície"
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1169
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Carhir » 18 říj 2019, 12:18

Booboo píše:
17 říj 2019, 17:34
Prešiel som si ponuky na SM a bol som prekvapený koľko ich je v defaulte aj 10 mesiacov.
pokud si ty nabídky na SM seřadíš tak uvidíš že je jich tam spousta
a) nabídek jednotlivých investorů k jedné půjčce
b) různé fáze jedné půjčky jako stage 1., stage 2...atd

Když toho vezmu v potaz tak vidím že v defaultu na SM je cca 15 různých půjček (kdy jeden emitent jich může vydat více)...což by asi odpovídalo na statistiky - zde uvádějí 3.7% půjček v defaultu, ale předpokládám že to je z celkového počtu od začátku platformy (1038 půjček) -tj cca 38 půjček.

A kolik z toho nakonec bude ztráta kapitálu si povíme tak za rok, dva ;)
Naposledy upravil(a) Carhir dne 18 říj 2019, 12:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1169
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Carhir » 18 říj 2019, 12:22

Booboo píše:
17 říj 2019, 17:53
Na SM by boli možno zaujímavé pôžičky splácané ako full bullet pred splatnosťou, to by znamenalo celý úrok za skrátenú dobu držania investície.
Nevyplatené úroky idú kupujúcemu - dobre som to pochoopil :?: ( Keď predávajúci predal investíciu, nemá v budúcnosti žiadne nároky na žiadne konanie)
...
Tak já to chápu úplně jinak:
This means that that the seller will earn interest for the number of days the investment was in their portfolio and the buyer will start earning returns from the day they purchase the claim.

U full bullet při prodeji na SM dostaneš jako prodávající poměrný úrok dle počtu dní kdy půjčka byla stále ve tvém držení. Jinak by to pro prodávajícího bylo velmi nevýhodné - jednak by nedostal vůbec žádný úrok, druhak by ještě zaplatil 2% fee...

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Booboo » 18 říj 2019, 13:09

Carhir píše:
18 říj 2019, 12:22
Booboo píše:
17 říj 2019, 17:53
Tak já to chápu úplně jinak:
This means that that the seller will earn interest for the number of days the investment was in their portfolio and the buyer will start earning returns from the day they purchase the claim.

U full bullet při prodeji na SM dostaneš jako prodávající poměrný úrok dle počtu dní kdy půjčka byla stále ve tvém držení. Jinak by to pro prodávajícího bylo velmi nevýhodné - jednak by nedostal vůbec žádný úrok, druhak by ještě zaplatil 2% fee...
Áno prehodnotil som to: Pokiaľ nie je pôžička v dlhu - prodleni, tak sa úrok prerozdelí podľa pomeru doby držania.

A v prípade že je pôžička v prodleni tak platí: všetky pohľadávky patria kupujúcemu.
Ak kupujúci kúpi pôžičku, ktorá je v dlhu, čo znamená, že niektoré pokuty, odškodnenie alebo výplaty úrokov neboli splnené a pohľadávka existuje, potom všetky pohľadávky patria kupujúcemu. Keď predávajúci predal investíciu, nemá v budúcnosti žiadne nároky na žiadne konanie.

Samozrejme že tieto pôžičky (v prodlení) nesú väčšie riziko ;)
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Booboo » 18 říj 2019, 16:13

Ešte raz som prešiel SM a je pravda že Default úvery sa opakujú tak nie je také zlé ako to vyzeralo na prvý pohľad. :)

Čo sa týka ocenenia na SM je zbytočne špekulovať komu koľko pôjde - priamo pri jednotlivých úveroch je to rozpočítané a presne vie koľko dostane predávajúci a koľko kupujúci.
Opera Snímka obrazovky_2019-10-18_161134_estateguru.co.png
Opera Snímka obrazovky_2019-10-18_161134_estateguru.co.png (10.76 KiB) Zobrazeno 8655 x
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Booboo » 21 říj 2019, 09:49

Ráno som pozeral SM a zaujala ma ponuka na predaj pôžičky č. 5353
Predávajúci ponúka pôžičku v prodleni na ktorej boli vyplatené okrem poslednej splátky všetky úroky predávajúcemu za cenu, kde by mu kupujúci zaplatil aj poplatok za SM predaj.
Kupujúci by nákupom nezískal nič a predávajúci sa zbaví meškajúcej investície za ktorú dostal aj úroky.
Pri tejto príležitosti som sa zamyslel že za akú zľavu by som bol ochotný takú pôžičku kúpiť pri aktuálnom % stratových defaultov.
15 mesiacov - vymáhanie 15%
Riziko nesplatenia - 10%
Spolu - 25% tak asi by som mohol akceptovať ponuku max. 75% istiny. :?:
estateguru1.co.png
estateguru1.co.png (5.88 KiB) Zobrazeno 8611 x
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1169
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Carhir » 23 říj 2019, 12:48

Joshua píše:
04 říj 2019, 18:22
Koukal jsem, že dnes do platformy přidali novou funkci - skóre diverzifikace, která hlídá zastoupení úvěrů co se týče několika parametrů.
Tady k tomu píší něco na blogu:
https://blog.estateguru.co/new-feature- ... ion-model/
Ještě k tomu diversification modelu - docela mě překvapuje že tam není i ,,borrower" ! Pro mě je základní diverzifikace v tom že neinvestuji do další půjčky od stejné společnosti.

Na EG je běžné že je několik různých úvěrů od stejné firmy - pokud by se jednalo o různý loan purpose, loan type, loan value atd tak tento model bude ukazovat že jste vcelku v pohodě i když budete podstupovat významné riziko.

Nebo jsem něco přehlédl?

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1718
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od jejinka » 25 říj 2019, 11:50

EstateGuru team is proud to announce the recovery of a defaulted Tiiru refinancing loan. The loan was funded on 06.09.2017 and placed into default status on 30.06.2019 after the borrower was unable to fulfil their obligations.

The recovery occurred as a result of a successful sales of the collateral property. The loan was repaid to all involved investors on 24th of October 2019. As the loan recovery process was lengthy, the loan resulted in a 4.47% return for all investors. Capital loss on EstateGuru platform remains at 0%

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1718
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od jejinka » 25 říj 2019, 11:55

A dotaz. Minimální investice je 50 euro, platí to vždy a všude? Protože nějak se mi podařilo investovat jednu chvíli zbývajících 24 eur. Ale od té doby se mi nedaří nikam investovat 39 euro. Tak z toho nejsem moudrá.

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Booboo » 25 říj 2019, 12:03

jejinka píše:
25 říj 2019, 11:55
A dotaz. Minimální investice je 50 euro, platí to vždy a všude? Protože nějak se mi podařilo investovat jednu chvíli zbývajících 24 eur. Ale od té doby se mi nedaří nikam investovat 39 euro. Tak z toho nejsem moudrá.
Pravidelne investujem po 50 euro a minulý týždeň som bol ako predposledný investujúci a po mne ostalo okolo 30 euro, tak to je asi ten prípad kedy systém pustí investíciu aj nižšiu ako 50 euro. ;)
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1718
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od jejinka » 25 říj 2019, 12:37

Jo! To by mohlo být ono, bylo zainvestováno 99,7% když jsem se k tomu dostala.

Uživatelský avatar
pager
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 424
Registrován: 21 črc 2019, 21:31
Reputace: 395
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od pager » 31 říj 2019, 15:09

Newsletter, ktery nemaji na blogu:
As of today, EstateGuru has financed 1064 loans exceeding the amount of €156M since 2014, of which 450 loans exceeding the amount of €70,5M have been paid back to our investors successfully.

Currently, there are 22 unique projects and 41 defaulted loans (in different loan stages) to the value of €5,6M in EstateGuru's portfolio.

Estonia accounts for most of our loan defaults (as the total portfolio is the largest), followed by Latvia. No loans have currently defaulted in Lithuania, Finland, Spain or Portugal.

(...)

To date, no capital loss has occurred to our investors. Moreover, our current actual average return rate for recovered loans is 11,6%.

Historically, we have recovered 11 loans in total worth €2,6M, of which 10 loans in the amount of €2,4M were recovered in 2019 alone. As you can see, in essence, the vast majority of our recoveries have happened within this year – showing the results of the work of our risk team, legal department and the security agent.

(...)

As the recovery of defaulted loans takes time, it's only natural that our portfolio's default rate is not stable yet, currently fluctuating between 5% and 7% of the outstanding loan portfolio. As of now, it is loans disbursed in 2016-2017, which mostly defaulted in 2018, that we are now recovering one by one. And as there are always some loans that take more time to recover, our default rate maturation takes time. That is because we work out the best unique strategy for each of the defaulted loans, and in some cases, this approach might mean that the recovery takes more time.
Zatim je to pekne, a castecne to prisuzuju prave tomu Estonsku, ktere pro ne je domaci trh, znaji ho, je relativne male, technologicky vyspele. A jako nejvetsi riziko vidim situaci, kdy si EG uvedomi, ze je to proste mala zeme, kde je jenom jedno vetsi mesto - tudiz budou expandovat vice do zemi, kde to neznaji a tam se s necim hodne spali. Uz jenom to Spanelsko muze byt pro developery riziko, obzvlaste v regionech zamerenych na turismus.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Joshua » 31 říj 2019, 20:10

JJ, zajímavý newsletter. Ještě si dovolím k tomu přiložit tabulku.
Přílohy
eg-statistiky.png
eg-statistiky.png (19.43 KiB) Zobrazeno 8372 x

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1169
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Carhir » 02 pro 2019, 15:09

Vyzkoušel jsem SM - v pátek jsem umístil půjčku kterou jsem už nechtěl držet (jednalo se o development loan která platila první splátku ve zpoždění skoro o měsíc). A už dnes dopoledne byla prodána. Připomínám že jsem si tam přidal menší premium aby mi onen jeden úrok + tato přirážka pokryla ten 2% selling fee.

Takže za mě spokojenost...

jasanek
Příspěvky: 3
Registrován: 12 lis 2019, 11:42
Reputace: 3
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od jasanek » 23 pro 2019, 14:16

Na EstateGuru jsem od května 2019, měl jsem jednu investici v prodlení 30 dní ale vyléčila se, nicméně jsem zvědavý, až doběhne první rok, zda to nepopadá, zatím je to pěkný.
Snímek obrazovky 2019-12-23 v 14.14.49.png
Snímek obrazovky 2019-12-23 v 14.14.49.png (27 KiB) Zobrazeno 7775 x

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Booboo » 31 pro 2019, 14:05

Malá rekapitulácia po 15 mesiacoch investovania na Estateguru
Cekovo - 41 investícii do projektov
Splatených - 13 (Repaid)
Aktívnych - 28 z toho 1 default, 1 late (do 15 dní) a 26 current
Úrok - NET ANNUAL RETURN - 11.00%
Mám tri úvery ktoré pred splatnosťou posunuli o ďalších 6 mesiacov a jeden čaká na refinancovanie.
Celkovo spokojnosť :)
estateguru .png
estateguru .png (5.66 KiB) Zobrazeno 7670 x
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od doonio » 06 led 2020, 17:22

Tak moje rekapitulace po 3letech na Estateguru vypadá následovně (NAR mám 11,98%):
estaGuru.PNG
estaGuru.PNG (7.01 KiB) Zobrazeno 7596 x
Estateguru nějak poslední dobou zvolnil tempo vymáhání defaultů a mám třeba i 2 úvěry, kterí jsou v defaultu už skoro 2roky a když vezmu jeden ten příklad:
defaultEstateguru.PNG
defaultEstateguru.PNG (80.68 KiB) Zobrazeno 7596 x
Člověk by si řekl, to vypadá bezpečně, nízké LTV, dům byl oceněn na 320k €, dlužník si půjčil "JEN" 160k €. Šup, něco do toho zainvestuje. Dlužník poté nezplácí a úvěr jde do defaultu.
První aukce - nic, jedeme níž, druhá aukce, zase nic..a tak dojdeme až k zatím poslední aukci z konce 2019, kde byla vyvolávací cena 170k €. Jako WTF???
Tak buďto odhadce, je jen "odhadce na papíře" a o cenách nemovitostí nemá ani páru, nebo že by za 2 roky šly ty ceny nemovitostí tak rapidně dolů?
Jestli se to vůbec jednou prodá, budu rád, když dostanu 100% mé jistiny, o úrocích si můžu nechat zdát - to sežeoru různé poplatky na advokáty, exekutory,apod...
Bohužel člověk, který se neorijentuje v realitách (no i ten který se orientuje, ale z Česka se těžko hodnotí dům někde v Lotyšsku) jen těžko odhadne zda dané LTV odpovídá realitě.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti