EstateGuru - zkušenosti

web: www.estateguru.co
Odpovědět
Drmla
Silver pen
Silver pen
Reputace: 144
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Drmla » 10 úno 2021, 09:59

Dnes mi naúčtovali poplatek za výběr 1€. Koukám na to jako z jara, prý to předem oznamovali už 3/4 roku. To mi teda uniklo nebo jsem to zapomněl.

Tomaso007
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomaso007 » 10 úno 2021, 10:30

Drmla píše:
10 úno 2021, 09:59
Dnes mi naúčtovali poplatek za výběr 1€. Koukám na to jako z jara, prý to předem oznamovali už 3/4 roku. To mi teda uniklo nebo jsem to zapomněl.
Ano psali to, ale už ani nevím kdy.
Degiro, FioBroker, Revolut
Zonky, Mintos, EstateGuru
Investiční mince, Crypto

P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Reputace: 351
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 10 úno 2021, 10:53

jojo, to uz je snad rok zpet..je tam nejaka vychcavka, ze zadas vyber, oni se te zeptaji, kdyz to tam nechas, tak mas vyhodu, napr. +1% na urocich na tri mesice nebo tak neco...
České akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola

Zahraniční akcie: INTC | R6C3.DE (Shell na Xetra) | BABA | T | BAC | SPCE | MSFT | ABBV | KO | CVS | VOD | MO | VCEL | ATVI

REITs: MPW | O

ETF: IQQQ.DE (voda) | Portu

Drmla
Silver pen
Silver pen
Reputace: 144
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 10 úno 2021, 11:21

Jo jo, něco takového mi tam vyskočilo. Já bych raději hlášku, že výběr bude stát euro. To bych se na výběr 50 eur vykašlal... Naposled jsem vybíral loni na jaře a to ještě nic neúčtovali.

entik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od entik » 10 úno 2021, 14:12

Taky mě to docela překvapilo. Říkal jsem si, že výběr zadávám o víkendu, tak že možná proto. Ale vypadá to, že to je featura nafurt :) Ta akce na mě vyskočila taky, ale jen na následujících 24h :D Každopádně to nepůsobí uplně dobře, když se takhle snažej udržet peníze u sebe stůj co stůj.

kokoska
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokoska » 17 úno 2021, 21:39

Jakou na EG volíte strategii? S EG začínám a první co mě překvapilo bylo množství potenciálních investic. Vidím celkem 4 možnosti, to je běžné? Čekal jsem přinejmenším desítky projektů :) To není ani moc co vybírat... Chci investovat cca 4k EUR, co byste doporučili?

entik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od entik » 18 úno 2021, 08:48

Záleží, jak moc se o to chceš starat.

Buď vůbec, tak tam hoď autoinvest na 250EUR (min částka pro AI), vypni stage loans, nastav nějak rozumně ostatní parametry (úrok, délka, ...) a mrkni na to po roce. Pravděpodobně to bude v pohodě.

Pokud se o to chceš starat, tak je podle mě lepší se na každou půjčku podívat - dá se nastavit, že ti přijde upozornění na novou půjčku na tržišti. Pak je potřeba vybrat vhodný typ (bridge/bussines vs development), zhodnotit LTV, co je zástava (co to je zač, lokalita, jestli je nějak rozumně oceněná), jaký je účel půjčky a pokud s tím jseš spokojenej, dát do toho klidně i trochu víc peněz (v tvém plánovaném objemu cca 500-1000EUR). Nějaké základní info je třeba tady

https://explorep2p.com/estate-guru-review/

Co se týká dostupnosti půjček, je to jak píšeš, development loans aktivních pár bývá, fajnovější věci jsou pryč během desítek minut. Tj pokud chceš manualně vybírat, je potřeba být trpělivý, proinvestovat celou částku může nějaký čas trvat.

Gixian
Silver pen
Silver pen
Reputace: 264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 18 úno 2021, 10:56

Ty 4 nabidky co tam jsou ted zaroven otevrene je dost nadstandardni situace. Beznej stav je tak 1-2 nabidky - na estatu je proste brutalni previs investorske poptavky nad nabidkou (jako dnes ostatne je skoro vsude).

Emailove upozorneni na nove projekty sice chodi, ale jak pise uz entik, takove ty "lepsi projekty" (= male projekty rodinnych domu se zastavou v radech milionu korun, dobre zpenezitelne v pripade problemu, a zaroven s rozumnym 10-11% urokem) jsou pryc casto 15 minut po tom co email prijde, takze musis reagovat fakt hodne rychle.

Co tam naopak byva dele jsou takove ty divne projekty typu nejake prumyslove haly/sklady nekde uprostred lesa ve finsku (coz se mi strasne spatne posuzuje, jestli ten projekt / zastava ma nejakej smysl nebo ne, pac finsko je hodne svebytna a draha zeme), nebo takove ty ulety jako hrad kdesi v nemecku ocenenej na vic nez ctvrt miliardy korun (coz bych fakt nechtel byt u toho, az se toto bude drazit jako zastava za nesplacenej uver). Nebo projekty celkem normalni (bytovka na okraji mesta), ale s hodne podezrelym collateralem (jako zastava pozemkem nekde na okraji estonskeho mesta, kde kdyz si rozpocitas tu cenu, vychazi to neco jako 50 tisic korun za metr hliny).

Takze presne jak rikal entik - je to o tom, jestli to chces mit vymazlene, diverzifikovane a zainvestovane jen v projektech, ktere ti prijdou duveryhodne (pak se priprav na to, ze budes muset byt fakt HODNE trpelivej), a nebo tam proste das autoinvest a budes se muset modlit aby ti nenabral moc projektu ala to co zminuju vyse.

Gixian
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 19 úno 2021, 10:44

Mimochodem, jak jste na tom s fungovanim vasi EG portfolii?

Ja po case nahlednul do stavu uctu a zjistil ze uz ma 7 aktivnich (= zatim nedoresenych) defaultu, a ze momentalne mam tim padem "in recovery" (kdyz pouziju Mintosi nazvoslovi) 1.5x tolik, nez co je muj veskery historicky zisk na platforme. :cry:

Booboo
Gold pen
Gold pen
Reputace: 124
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 19 úno 2021, 15:35

Gixian píše:
19 úno 2021, 10:44
Mimochodem, jak jste na tom s fungovanim vasi EG portfolii?

Ja po case nahlednul do stavu uctu a zjistil ze uz ma 7 aktivnich (= zatim nedoresenych) defaultu, a ze momentalne mam tim padem "in recovery" (kdyz pouziju Mintosi nazvoslovi) 1.5x tolik, nez co je muj veskery historicky zisk na platforme. :cry:
Ja som znovu po 8 mesiacoch použil SM - predávam ešte pred defaultom.
Momentálne som bez omeškaní ale zhodnotenie klesá - poplatok za SM + čakanie na príležitosť ;)

Nepáči sa mi že lepšie menšie úvery idú cez AI a z toho čo ostane sa ťažko vyberá a collateral sú rozpadajúce sa budovy niektoré už použité aj na iných platformách. :|

dirk regido
@dirkregido
Und schon bereue ich, bei
@Estate_Guru
eingestiegen zu sein. Mein Autoinvest hat ein marodes
@crowdestor
Projekt eingesammelt, was jetzt wohl refinanziert werden soll. Aber klar, erste Runde bei Estateguru.
Preložené z jazyka nemčina spoločnosťou
A už to ľutujem
@Estate_Guru
dostať sa dovnútra. Moja automatická investícia je chorľavá
@crowdestor
Projekt zhromaždil to, čo by sa teraz malo refinancovať. Ale samozrejme, prvé kolo v Estateguru.
Et3an_4XIAUSe-j.jpg
Et3an_4XIAUSe-j.jpg (93.44 KiB) Zobrazeno 291 x
SNY, GSK, IBM, K, CSCO, T, ORAN, WBA, TOT, IRM, VTR, GEO, VST, ČEZ, O2, KOMB, VIG, AVAST, P2P - EstateGuru,

p.star
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od p.star » 19 úno 2021, 23:49

AI na Estateguru nepoužívám. Půjčky si vybírám sama (víceméně podle toho jak popisuje entik výše).
Emailové upozornění na nové projekty mám nastavené, ale často ani email nepřijde, jak rychle je půjčka proinvestována. Přijde mi, že od začátku roku mám docela problém zainvestovat volné prostředky, přijde mi, že tam zůstávají spíš projekty, do kterých se mi moc investovat nechce... (přesně jak popisuje Gixian výše)
Co se týče "úspěšnosti" portfolia, na EG jsem teprve rok, něco mám v delay - pokud hupsne do defaultu, tak jsem "na nule" :/ (mám vystaveno na SM, tak uvidím, zda se zadaří prodat)

kokoska
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokoska » 27 úno 2021, 17:40

Děkuji za rady entikovi s gixianem. Kolik tak máte výnos v dlouhobým horizontu? Když tak přemýšlím, že 4000e rozdělím po 200e na 20 půjček, pak i jedna dvě nesplacený sníží dost radikálně výnos. A upřímně, nejsem expert na nemovitosti, takže možná nedokážu sestavit dokonalý portfolio a s některými půjckami problém může být :) Koukal jsem na SM a projektů v defaultu je tam celkem dost.

EvuleBambule
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od EvuleBambule » 28 úno 2021, 00:26

Když už se tady zmiňují ty defaulty, jaké máte zkušenosti s proplácením/vymáháním takových půjček? Mně teď jedna spadla do defaultu, tak ať vím, co mě čeká.

Gixian
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 28 úno 2021, 09:51

EvuleBambule píše:
28 úno 2021, 00:26
Když už se tady zmiňují ty defaulty, jaké máte zkušenosti s proplácením/vymáháním takových půjček? Mně teď jedna spadla do defaultu, tak ať vím, co mě čeká.
Na mě to zatím působí tak 50 na 50 - buď je do roka hotovo a člověk dostane veškerý vklad plus nějaký úrok (někdy dokonce i víc, než by podle deklarovaného úroku dostat měl), a nebo se to vleče donekonečna, a třeba ani po třech letech se nic neděje.

Rekord jsem měl půjčku krytou pozemkem (okraj města, odhadnuto na rozumně malou cenu, nic přepáleného), tam byl nucený prodej proveden tak rychle, že tři měsíce po defaultu jsem už měl připsáno vše i s úrokem.

Nadruhou stranu se Estate rád chlubí tím, že u něj lidi neprodělávají ani při defaultech, což podle mě vede právě k tomu, že část defaultů se neuvěřitelně vleče - prostě než vydražit tak, že by se lidem vrátilo třeba jen 60% jistiny, nechají to vyhnívat roky a "čekají na zázrak" - pro ně je vlastně lepší, když tam investorovi ty peníze visí, než aby se někde rozneslo, že ty nucené dražby někdy nefungují, odhady jsou místy přemrštěné a investoři přichází o kapitál.

Odpovědět