EstateGuru - zkušenosti

web: www.estateguru.co
Odpovědět
Jackob.Fish
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Re: EstateGuru - zkušenosti

Příspěvek od Jackob.Fish » 02 zář 2020, 15:55

Moc děkuji,
tak už tam taky investuji. Vypadá to na 1-2 nové projekty na primary marketu.

Teď tady studuji sec. market.
Myslíte že se vyplatí zaměřit se na sec. market? Z Mintos mám smíšené zkušenosti, ale tam to funguje jinak.
Tad nevím jestli si selling price určuje sám prodávající, nebo platforma (možná podle uplynulého času * Interest).
Mám se případně zaměřit pouze na Expected return (AROI %)?

Podíval jsem se například na #2739
Initial period: 18 month
Reamining: 6 months
Loan amount: 126.00
Interest: 20.79 (total) - 1/2 už vyplacena

Prodává za: €128.47
Initial investment: 126.00
Očekávaný interest (můj výpočet): 10.395 za 6 měsíců = 20.79 p.a. = 20,79/128,47 = 16,18% (ale AROI píšou pouze 11.01%)

Děkuji za postřehy

Jackob.Fish
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jackob.Fish » 23 zář 2020, 07:34

Hello,
tak na sec. market se mi nikdo nechytil.

Zkusím další dotaz:
  • Jaký se vám daří držet Diversification level?
Já mám aktuálně:
  • Amount: 62/100
  • Number: 72/100
Děkuji :-)

Gixian
Silver pen
Silver pen
Reputace: 151
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 23 zář 2020, 13:54

Jackob.Fish píše:
02 zář 2020, 15:55
Myslíte že se vyplatí zaměřit se na sec. market? Z Mintos mám smíšené zkušenosti, ale tam to funguje jinak.
Tad nevím jestli si selling price určuje sám prodávající, nebo platforma (možná podle uplynulého času * Interest).
Mám se případně zaměřit pouze na Expected return (AROI %)?
Ja myslim, ze ten sekundar tam ted slouzi hlavne podvodnikum, kteri chteji odrbat jine.

Nevim presne jak se to AROI pocita, ale resim to obvykle podle ni.
A tam je dost jasne videt, ze nic normalniho se na sekundaru koupit neda:
  • Velka cast prodavaneho je jiz v prodleni. (Tj. na primaru koupim mensi riziko.)
  • Co v prodleni neni, ma temer vzdy urok 9 a mene procent. (Tj. na primaru koupim lepsi urok.)
  • Pokud to ma nahodou normalne vypadajici urok, je to vzdy mene nez ma ta pujcka originalne (jakoze pujcka byla na pohled rizikova, takze ji vystavili za 13% p.a., a typek mi ji proda s 10% p.a.). (Tj. lepsi je koupit si to same na primaru.)
  • A vubec nejhorsi typ - pujcka neni zpozdena, a ma krasny urok, casto to kupujicimu ukaze i lepsi AROI nez ma prodavajici - past je ale v tom, ze pujcka ma posledni mesic nebo 2 do konce. Neboli nekdo si ji celou vysedel, schrabnul uroky, a jakmile se blizi nejrizikovejsi cast pujcky tj. splaceni jistiny, tak preprodava ji dal. (Neboli prodavajici si necha 90% uroku a kupujici dostane 100% rizika.)
Ono se na to da jit i pres takovej "rule of thumb" - 2% z kazdeho secondary market obchodu schrabne portal - takze uz z principu ten secondary market nemuze fungovat nejak "oboustrane vyhodne". Je to spis takovej "panic button" pro pripad nahleho konce sveta (divam se na tebe, Covide!), kdy clovek panikari a chce likviditu i za cenu toho ze jde do ztraty.

PS: Co se tyce uvadeneho prikladu pujcky, nemas tam zapocitane ty 2.47 eura, ktere platis jako premii prodavajicimu. Takze tvuj urok neni 10.395 ale 7.925. Stale to ale vychazi trochu lip nez uvadenych 11%.
Naposledy upravil(a) Gixian dne 23 zář 2020, 13:59, celkem upraveno 2 x.

Gixian
Silver pen
Silver pen
Reputace: 151
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 23 zář 2020, 13:57

Jackob.Fish píše:
23 zář 2020, 07:34
Zkusím další dotaz:
  • Jaký se vám daří držet Diversification level?
Nevim nakolik toto brat vazne, kdyz clovek nezna vzorce kteryma to pocitaji, ale odpovim>
Mam oboje 73 (do cca 90% pujcek mam zainvestovanou stejnou castku, asi proto mi to vychazi stejne pro "number" i "amount" pujcek).
Ctyri z peti rohu toho pentagonu mam hodne "pokrocile", jen "property value" mi vyrazne zaostava.

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 235
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 23 zář 2020, 14:18

Ta 2 % za prodej na sekundáru jsou zlo. Nicméně jsem to nějak zkousnul, protože stejně na platformě skončím v zisku a prostě jsem se rozhodl, že peníze chci dát jinam. Před pár měsíci jsem rozprodal část portfolia, zejména pokud šlo o developerské projekty. Netroufal jsem si tipnout, jak mohou dopadnout v té situaci. Tento týden jsem rozprodal i zbytek, protože jsem se rozhodl, že to úplně exitnu a naleju to do akcií / krypta. Takže se tam určitě daly koupit i slušné půjčky na sekundáru. Byť uznávám, že v jednom případě jsem si taky všiml, že tam je už jen měsíc do konce :lol: Ale pro kupujícího pořád byl nějaký úrok / zisk. S ohledem na poměr čas/výnos dokonce docela slušný. Jen, jak říkáš, s vyšším rizikem toho, že nedojde ke splacení.

doonio
Gold pen
Gold pen
Reputace: 304
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 23 zář 2020, 14:45

P2P_Ronie píše:
23 zář 2020, 14:18
...
Takže to na P2P taky balíš kompletně a vše přesouváš do jiných aktiv?
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 235
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 23 zář 2020, 15:01

doonio píše:
23 zář 2020, 14:45
P2P_Ronie píše:
...
Dá se říct, že pro tuhle chvíli ano :) Na většině platforem mě něco rozčiluje, ačkoli se mi jinak líbí (typicky Zonky a třeba jejich poplatková politika). EstateGuru považuju za jednu z nejlepších platforem, ale v téhle nejisté době se bojím developerských půjček. Pak ty nejzajímavější projekty jsou často rychle pryč přes AI (který zase pro mě není relevantní s ohledem na vyšší částky) a celkově je to docela jednostranně zaměřené. A já nejsem odborník na estonský nemovitostní trh :)

Radši se pokusím více teď budovat to akciové portfolio, aby se navýšil objem přijímaných dividend a já je rovnou mohl smysluplně otáčet na nové nákupy (tzn. aby třeba na Fio nepřišla dividenda od O2 jen 3 tis. Kč, ale aspoň 10 tis. Kč, kde se už nějak láme "výhodnost" toho minimálního poplatku).

Nevylučuju v budoucnu třeba návrat právě na EstateGuru, nebo třeba na český Upvest, nebo přijde něco úplně jiného :)

Booboo
Gold pen
Gold pen
Reputace: 113
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 23 zář 2020, 17:38

Ja som predával pôžičky pár mesiacov pred splatnosťou a v prípade že je úver v omeškaní (napr. pri 3 mesačných splátkach) som si nechal úrok za 6 mesiacov a zostávajúcich 6 mesiacov bral kupujúci. Poplatok som dal na polovice.
Teda kupujúci kúpil pôžičku 2 mesiace pred splatnosťou síce v prodleni ale úrok bral za 6 mesiacov.
Za 2 mesiace 6 mesačný úrok - predal som ich bez problémov do 1 týždňa.
IBM, INTC, CSCO, T, ORAN, WBA, TOT, NRG, EQNR, IRM, VTR, APLE, GEO, ČEZ, O2, MONETA, KOMB, P2P - EstateGuru,

doonio
Gold pen
Gold pen
Reputace: 304
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 04 říj 2020, 20:17

doonio píše:
P2P_Ronie píše:
...
Mám ten pocit pomale i s Estateguru, platforma jako samotná se mi líbí, komunikace z jejich strany rovněž. Jen poslední dobou je to bída s těmi projekty, a už není takový výběr jak před léty, naopak riziko je čím dál tím větší. Přitom úroky jsou rok od roku nižší a ten poměr Risk/reward neúnosně roste - aspoň pro mě.
Zase mě EG tento týden překvapilo, kdy po 3 letech co jeden úvěr (Tuigo street development loan) spadl do default, byl kolaterál konečně prodán, ale vlivem různých poplatků (VAT, bankruptcy committee costs, fee for the bankruptcy administrator , 15% of the return of sales, EstateGuru’s security agent’s fee ,...) jsem se ani nedostal na počáteční hodnotu mé investice. Asi jsem nevděčný investor, měl bych být rád, že jsem dostal svých 90% z původní investice (o nějakých úrocích + poplatcích za 3 leté spoždění si můžu nechat jen zdát), ale tak nějak v hloubi mé P2P duše jsem myslel, že ten proces prodeje, když dlužník nesplácí bude rychlejší a to množství poplatků bude nižší.
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 408
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 04 říj 2020, 22:18

doonio píše:
04 říj 2020, 20:17
doonio píše:
P2P_Ronie píše:
...
Mám ten pocit pomale i s Estateguru, ...
Asi to cekem odpovídá současné situaci... Investor nese (téměř?) veškerá rizika a platfoma nakonec vydělá i na pro investora prodělečném projektu :o/.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

Odpovědět