ZONKY - sekundární trh


web: www.zonky.cz
Odpovědět
Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4490
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1581
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od LuckyLuke » 29 zář 2017, 11:33

Airbus píše:Problematrické půjčky ...
Nedalo mi to a sečetl jsem investice v problematických půjčkách (ve 4 obrázcích).
Celkem 79.400 Kč. Z toho bych nespal.
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Crainer
Příspěvky: 21
Registrován: 26 úno 2017, 17:15
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od Crainer » 29 zář 2017, 12:57

LuckyLuke píše:
Airbus píše:Problematrické půjčky ...
Nedalo mi to a sečetl jsem investice v problematických půjčkách (ve 4 obrázcích).
Celkem 79.400 Kč. Z toho bych nespal.
Podle parametrů bude mít zainvestováno něco přes milion. Ono dejme tomu čas - v problematických je spousta těch, co splácí pozdě, ale splácí, takže není nic odepsané. Znám jednoho, co na to šel ze začátku úplně blbě...dával 200-400 na půjčku po několika měsíc zjistil, že mu to vynáší a začal dávat 1000-3000 na půjčku no a ty mu poslední dobou kolabují a hravě smázly dosavadní zisky (může se to zlepšit, ale u něho problém, že někteří nezaplatili ani 1 splátku a dost to smrdí úvěrovým podvodem). Uvidíme. Ono na podzim je to slabší a bliží se Vánoce, takže ohromný tlak na peněženky, takže čekám zpožděné splátky no a pak v březnu daně a v dubnu doplatky energií, ale také i přeplatky, které zvýší předčasné splátky...

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od Airbus » 29 zář 2017, 14:02

já to občas spočítám, ale to nemá smysl.. 26.9. v uterý jsem měl 57ks a 72200kč, ted co jsem posílal je to 38kusů a sečetl si to na 79.400 :D
Nejde z toho dělat žádné závěry, investuju chvíli dal jsem to tam za starého sazebníku. Zase mám uroky tenhle měsíc přes 12.000kč, takže po roce mohu teprve hodnotit...
Přílohy
Snímek obrazovky 2017-09-29 v 14.08.54.png
Snímek obrazovky 2017-09-29 v 14.08.54.png (16.18 KiB) Zobrazeno 10263 x

petr6666
Příspěvky: 13
Registrován: 10 srp 2017, 15:21
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od petr6666 » 29 zář 2017, 16:24

Crainer píše:Pánové, tak já to také doplním. Za mě osobně spokojenost. V těch problematických mám lazy payers
... dle obrákzků - Výnos 4 - 5.1% ?

Proti tomu: Inflace 2.5% (a bude stoupat). Daň 15%. Zpracování účetnictví. Strávený čas.

Není to už lepší dát do fondů a nemít s tím starosti?

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4490
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1581
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od LuckyLuke » 29 zář 2017, 16:33

Jak mi lidé splácí 29.9.2017.jpg
Jak mi lidé splácí 29.9.2017.jpg (106.81 KiB) Zobrazeno 10250 x
Můj celkový čistý zisk v ZONKY = 13.740 Kč + 273 Kč (po splatnosti)
Počet peněz v problematických půjčkách = 8.400 Kč
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Crainer
Příspěvky: 21
Registrován: 26 úno 2017, 17:15
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od Crainer » 29 zář 2017, 18:15

petr6666 píše:
Crainer píše:Pánové, tak já to také doplním. Za mě osobně spokojenost. V těch problematických mám lazy payers
... dle obrákzků - Výnos 4 - 5.1% ?

Proti tomu: Inflace 2.5% (a bude stoupat). Daň 15%. Zpracování účetnictví. Strávený čas.

Není to už lepší dát do fondů a nemít s tím starosti?
Pokud bude stoupat inflace, tak ČNB zvedne sazby a Zonky zvýší úroky, protože úroky zvednou i banky. 15 % dan z 5,1 je 4,335 %. Účetnictví? Jde pouze o pár součtů a odečtů. Není to žádné podvojné účetnictví. Strávený čas? Těch pár nejvíce 15 minut za den mě fakt nijak neovlivní a co se týče fondů, tak tam nejste pánem, ale spoléháte na jejich manažery. Tady si namícháte portfolio dle svého. U půjčkách máte bud že bude splácet anebo nebude u fondů milion věcí, co ivlivní konečný výnos. U Fondů je důležitý TER tj. celková nákladovost fondu a fondy v ČR nejsou zrovna levné. Platíte za úpis, obhospodařování atd. a nemáte nic jisté. Tady sice také nemáte jistý výnos, ale jste jak jsem psal pánem...lepší než fondy klasického typu jsou ETF fondy- nějaké americké. Tam je TER malé, akorát riskujete kreditní riziko, které lze zajistit, ale to stojí další peníze a musíte do toho dát opravdu hodně. To je další věc. U Zonky je počáteční investice 200 korun, do fondu musíte dát řádově mnohem více, aby to mělo nějaký efekt.

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od Airbus » 29 zář 2017, 18:35

No jo ale když máš půjčku za 3,99% s 1% poplatkem a stoupne inflace, tak budeš pořád investovat za 2,99% minus daň, to máš 2,5% :o

Crainer
Příspěvky: 21
Registrován: 26 úno 2017, 17:15
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od Crainer » 29 zář 2017, 18:40

Airbus píše:No jo ale když máš půjčku za 3,99% s 1% poplatkem a stoupne inflace, tak budeš pořád investovat za 2,99% minus daň, to máš 2,5% :o
Máte staré informace. Poplatky za 3,99 a 4,99 se snížily...je to 0,20 a 0,50. Zonky zvyšovala poplatky u těch vyšších ratingů, u těch nejlepších je snížila

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od Airbus » 29 zář 2017, 18:47

Crainer píše:
Airbus píše:No jo ale když máš půjčku za 3,99% s 1% poplatkem a stoupne inflace, tak budeš pořád investovat za 2,99% minus daň, to máš 2,5% :o
Máte staré informace. Poplatky za 3,99 a 4,99 se snížily...je to 0,20 a 0,50. Zonky zvyšovala poplatky u těch vyšších ratingů, u těch nejlepších je snížila
Tak to ví snad každý.... Ale co tam kdo investoval do 30.8. tak všechny půjčky 3,99% na X let má pak za 2,5%, třeba i v roce 2023.

petr6666
Příspěvky: 13
Registrován: 10 srp 2017, 15:21
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od petr6666 » 03 říj 2017, 08:10

Crainer píše: Pokud bude stoupat inflace, tak ČNB zvedne sazby a Zonky zvýší úroky, protože úroky zvednou i banky. ....
To ano, ale to se nepromítne na již investované peníze.

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4490
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1581
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od LuckyLuke » 03 črc 2018, 09:50

Již jsem delší dobu neviděl ani jednu půjčku na SM. I přes reklamu a mobilní aplikace to vypadá, že zájem o Zonky klesá. Tady na foru také nikdo nic nepíše. Od zvednutí poplatků se to jen zhoršuje. Akce superinvestor, sleva z poplatků dle počtu investic také nikoho nevytrhne. Se mi povedlo již 80K poslat ze Zonky pryč.
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od JPT » 03 črc 2018, 10:19

I když se prej zlepšily ty podmínky s jinou částkou, tak ale pořád tam ta jiná částka je a pořád podle jejich uvážení a to se mi pořád nějak nelíbí a taky to jak říkají, že nejsou jako banky a přitom udělali to samé jak banky - zavedli takové poplatky, aby si investor vydělal na všem zhruba stejně (banky taky dají každému málo na úrocích ať vydělávají sebevíc) tak jsem tam přestal investovat.
Sice jsem přemýšlel, že bych tam dal a nechal nějakou částku např. 50tisíc a tu nezvyšoval (oproti původnímu plánu, že budu pravidelně investovat dlouhodobě), ale rozmyslel jsem si to a už jen vybírám.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4490
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1581
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od LuckyLuke » 04 črc 2018, 20:40

Také už jen vybírám, daří se mi měsíčně vybrat tak 8-10.000 Kč.
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od Airbus » 04 črc 2018, 21:55

LuckyLuke píše:
03 črc 2018, 09:50
Již jsem delší dobu neviděl ani jednu půjčku na SM. I přes reklamu a mobilní aplikace to vypadá, že zájem o Zonky klesá. Tady na foru také nikdo nic nepíše. Od zvednutí poplatků se to jen zhoršuje. Akce superinvestor, sleva z poplatků dle počtu investic také nikoho nevytrhne. Se mi povedlo již 80K poslat ze Zonky pryč.
Nesmysl, na sekundaru jsou kazdy den pujcky, ale je o to velký zájem. + když má někdo robota tak to vyzobe pokud tu pujcku jiz nemá.

Bylo par mesicu kdy jsem jen reinvestoval jen pres SM.

A prave dukaz ze na SM vlastne neustale nic neni (dlouho se neohreje) svedci o tom ze zajem o Zonky prave je.

Horsi by bylo kdyz by si chtel prodat a bylo tam toho spousta.

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4490
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1581
Kontaktovat uživatele:

ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od LuckyLuke » 24 srp 2018, 19:03

No a pak že nejsou zajímavé půjčky na sekundárním tržišti. Investovat do důchodce 10.000 Kč, rating C to chce odvahu. :lol: :lol: :lol:
Zonky - důchodce.jpg
Zonky - důchodce.jpg (73.52 KiB) Zobrazeno 8909 x
Zonky - důchodce - primární tržiště.jpg
Zonky - důchodce - primární tržiště.jpg (70.05 KiB) Zobrazeno 8909 x
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 179
Registrován: 15 říj 2018, 20:16
Reputace: 92
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od Jonatan » 02 pro 2018, 16:52

Vyznáte se někdo ve výpočtech úroků tak, abyste dokázali říct nakolik je výhodné KUPOVAT (nikoli prodávat, to je o něčem jiném) půjčky na sekundárním trhu?

Zdá se mi, že hodně půjček na sekundárním trhu má splaceno jen jednu nebo dvě splátky. Když se podívám na podíl úroků ve splátce (třeba Zonkoid to má docela přehledně u každé půjčky), tak podíl úroku na splátce se postupně snižuje, např. u investice 200 Kč do ratingu A na 34 měsíců je splátka cca 6,90 Kč za měsíc, a podíl úroku v první splátce je 1,83 Kč (26 %), ale např. po deseti splátkách už je to jen 1,40 (20 %). Podle toho se zdá, že nakupovat na sekundáru nemá smysl, protože po pár prvních splátkách původní investor slízne smetanu, a prodá něco, co už moc úroku do konce splatnosti nevynese, protože podíl úroku na splátce v čase klesá.

Na druhou stranu, když to počítám jako podíl úroku na zbytkové hodnotě půjčky, tak u první splátky u té samé půjčky je úrok 1,83 Kč cca 0,94 % (z 193.6 Kč, což je zbytková hodnota půjčky po první splátce), ale po desáté splátce je to 1,03 %. Takže podíl úroku ve splátce na zbytkové hodnotě půjčky se naopak zvyšuje.

Tak nevím, jestli je nákup na sekundáru nakonec výhodnější ve srovnání s investicí do nové půjčky (když neberu v úvahu riziko, tedy že půjčky na sekundáru už mají za sebou dobrou historii splácení a jsou tedy méně rizikové než ty na primárním trhu, u nichž je to vždycky velká neznámá).

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4490
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1581
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od LuckyLuke » 02 pro 2018, 18:25

Jonatan píše:
02 pro 2018, 16:52
Vyznáte se někdo ve výpočtech úroků tak, abyste dokázali říct nakolik je výhodné KUPOVAT půjčky na sekundárním trhu?
- kupovat může být výhodné, protože víme historii, že dobře splácí
- musí se ale koupit celá půjčka (např. 1000 Kč, 2000 Kč), což je zase nevýhodné (moc peněz v 1 půjčce)
- já většinou kupuji jen 200 Kč (zde není volba)
- Splátkový kalendář půjčky / investice je vidět i na Zotify.cz
- je to jedno jestli se koupí po 1-2 splátkách nebo po 20 splátkách, měl by se vždy úročit stejně zbytek jistiny
- půjček na SM je málo, nejsou skoro ani vidět, sám jsem nic nekoupil
- také jsem nikdy nic neprodal, abych nemusel platit poplatky za prodej
- proto se o tyto půjčky ani nezajímám
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od JPT » 02 pro 2018, 18:42

Jestli se na Zonky počítá poplatek jen z jistiny, tak je asi jedno, kdy se to koupí, ale na Melounu se to počítá z celé splátky a tam je při pokaždé stejné splátce úrok čímdál nižší, tak se to vyplatí koupit někde na začátku a pak už ne.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od Airbus » 03 pro 2018, 07:57

K čemu takový výpočty nesmyslný? Investor dostane 5%,10% kdykoliv z jeho investované částky a je jedno jestli to má do konce 84měsícu nebo 1měsíc. Já osobně mám přes 1000 půjček ze sekundaru.

FrantisekKardaus
Příspěvky: 10
Registrován: 16 zář 2018, 09:39
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: ZONKY - sekundární trh

Příspěvek od FrantisekKardaus » 06 pro 2018, 14:10

Výhoda nákupu půjček na ST je podle mě ten, že se neplatí poplatek za zakoupení půjčky (tenhle poplatek zaplatil už ten první věřitel na primárním tržišti). Nebo se mýlím?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů