Zonky - zkušenosti investorů

.
web: www.zonky.cz
Odpovědět

Je důležitý úvěrový příběh na Zonky?

Ano
67
38%
Ne
108
62%

Celkem hlasů: 175

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 210
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - zkušenosti investorů

Příspěvek od LuckyLuke » 22 kvě 2019, 18:14

sabai píše:
22 kvě 2019, 09:26
LuckyLuke píše:
21 kvě 2019, 17:42
jejinka píše:
20 kvě 2019, 20:48
Minimálně to není jediný případ,, už jsem to zahlédla taky a byl to někdo jiný.
Tak to je dobře. Až tu někdo nahodí screenshot s 5. půjčkou - ohodnotím jeho příspěvek 3 body. ;)
Treba tady :-)
Co se mi vůbec nelíbí je, že je to totálně neprůhledné. Proč tam neukážou, na co byly předchozí půjčky. Kolik si celkem již vypůjčil. Že tam není vidět platební morálka a tak dále...
Je až s podivem, že mu dají 5.půjčku a ještě na tak malý úrok 5,99%.

Alatriste
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alatriste » 23 kvě 2019, 13:11

Základní podmínkou, aby někdo dostal další půjčku od Zonky je, že řádně splácí všechny svoje předchozí půjčky.

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jonatan » 10 čer 2019, 14:26

Alatriste píše:
23 kvě 2019, 13:11
Základní podmínkou, aby někdo dostal další půjčku od Zonky je, že řádně splácí všechny svoje předchozí půjčky.
To je sice pravda, ale mě jako investora taky zajímá, jestli už jsem do některé z předchozích půjček investoval, protože pokud ten člověk jednou přestane splácet, pak s největší pravděpodobností půjdou všechny jeho půjčky do koše. Pak taky můžu zjistit, že místo 200 Kč v jedné půjčce mám u daného člověka 1000 v pěti půjčkách.

Navíc, pokud si někdo sériově půjčuje stylem "pátá půjčka na Zonky", pak vážně pochybuji, že se jednou do problémů nedostane. Jednu, dvě půjčky na mimořádné výdaje chápu, to se může stát každému, ale pět souběžně běžících půjček? (Plus ty, které může mít jinde, a které Zonky nezapočítává.)

Tady je další takový "expert" - pátá půjčka na Zonky, a úrok 4,99.
sc.png
sc.png (182.28 KiB) Zobrazeno 898 x

Janis8
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janis8 » 18 čer 2019, 21:44

Ano, je to věc, která se musí dotáhnout. Bylo by fajn mít
štítky s legendou, abych jako investorka věděla, jestli jsem tam už investovala. Myslím, že to bylo na nějakém workshopu dokonce naznačené, že to
je v plánu, tak uvidíme.
U samotného člověka je otázka, jak si bere půjčky. Jestli si vezme víc malých nebo jednu velkou. Zatím, co jsem viděla, risk celkem odpovídá, takže za mě ok

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stani » 19 čer 2019, 17:23

Taky máte přehled na úvodní stránce zmražený ke včerejšímu dni 8:00 ráno?

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jonatan » 19 čer 2019, 20:38

Stani píše:
19 čer 2019, 17:23
Taky máte přehled na úvodní stránce zmražený ke včerejšímu dni 8:00 ráno?
Jo taky. V mobilní aplikaci to přeskakuje mezi aktualizovanými a starými údaji. Může to souviset s úpravami systému a novým rozhraním, o kterých se zmiňovali na oficiálním Zonky fóru, ale to je jen můj dohad.

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jonatan » 03 črc 2019, 13:06

Zajímalo mě, jaký je příspěvek složeného úročení k výnosnosti, tak jsem to zkusil spočítat pro dvě různá portfolia, konzervativní s průměrným výnosem 5 a progresivní s průměrným výnosem 8 % p.a. (při měsíčním připisování úroků).
compound-simple-interest.png
compound-simple-interest.png (27.88 KiB) Zobrazeno 446 x
Můžete si to představit jako dva investory, první vybírá všechny úroky, které mu každý měsíc na Zonky přijdou, a druhý investor naopak všechny úroky reinvestuje. Pokud mají oba stejná portfolia s průměrným základním výnosem 5 % p.a., bude mít první investor na konci prvního roku výnos 5 % p.a., zatímco ten, co reinvestuje, bude mít díky efektu složeného úročení výnos o 0.12 p.b. vyšší. Na konci pátého roku bude rozdíl 0.67 p.b. a na konci patnáctého roku 2.42 p.b. (tj. vybírající investor bude mít stále průměrný výnos 5 % p.a., zatímco reinvestující investor bude mít výnos 7.42 % p.a., za jinak stejných podmínek, tj. pokud mají identickou strukturu portfolia z hlediska risku, zesplatněných půjček atd.).

U progresivního portfolia je ten rozdíl podstatně vyšší, díky vyššímu zhodnocení. Tam bude mít po prvním roce vybírající investor výnos 8 % p.a., zatímco reinvestující investor 8.3 % p.a. Po pěti letech to bude 8 % p.a. vs. 9.8 % a po 15 letech 8 % p.a. vs. 15.38 % p.a. (opět při stejné struktuře portfolia atd.)

V praxi bude rozdíl o trochu nižší, protože po připsání úroků do peněženky chvíli trvá, než se je podaří reinvestovat (zatímco tenhle příklad počítá s tím, že se úroky začínají úročit hned po jejich připsání na účet).
Naposledy upravil(a) Jonatan dne 04 črc 2019, 21:54, celkem upraveno 2 x.

FraK
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FraK » 04 črc 2019, 21:35

Jasne. Princip slozeneho uroceni.

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 08 črc 2019, 17:30

Zdravím, poslední týden pozoruji nárůst zpoždění plateb. Vysvětluji si to, že jsou lidé na dovolené, je léto, mají výdaje, nechce se jim platit nebo jen prostě zapomenou zaplatit.
ZONKY.jpg
ZONKY.jpg (625.05 KiB) Zobrazeno 276 x

jejinka
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 08 črc 2019, 23:03

Spíše svátek v týdnu, to vždycky vyskočí. Další týden se to srovná.

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jonatan » 09 črc 2019, 13:23

LuckyLuke píše:
08 črc 2019, 17:30
Zdravím, poslední týden pozoruji nárůst zpoždění plateb. Vysvětluji si to, že jsou lidé na dovolené, je léto, mají výdaje, nechce se jim platit nebo jen prostě zapomenou zaplatit.

ZONKY.jpg
Po zkušenostech z loňska jsou nejhorší období na splácení červenec-srpen, prosinec a období kolem Velikonoc. Z části asi kvůli svátkům, z části kvůli extra výdajům. Obvykle se to srovná, ale třeba letošní Velikonoce byly z nějakého důvodu dost tragické a pošlo mi během nich celkem dost i historicky dobře splácených půjček. I podíl předčasně splácených půjček během těchto období dost klesá.

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 12 črc 2019, 16:57

Tak dnes jsem měl opět 3 x vrácené platby z důvodu chyby na straně klientovy banky.

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 12 črc 2019, 18:32

LuckyLuke píše:
08 črc 2019, 17:30
je to tak, že skutečně hromada lidí nemá trvalý příkaz a platí každou splátku extra! pokud si uděláš detailní analýzu ve splátkách, tak zjištíš, kdo to tak má - platí vždy v jiný den. Těchto půjček jsem se zbavil, protože u nich hrozí právě prodlení několik dní = jsou půjčky neprodejné...to mě pěkně štvalo, takže jsem se jich zbavil...

Odpovědět