Zonky - zkušenosti investorů


web: www.zonky.cz
Odpovědět

Je důležitý úvěrový příběh na Zonky?

Ano
84
39%
Ne
132
61%
 
Celkem hlasů: 216

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Flyboy » 18 říj 2018, 10:14

LuckyLuke píše:
18 říj 2018, 08:44
Dnes a včera jsem koukal na nabídky půjček. Množí se žadatelé, kteří žádají i o 3. půjčku na Zonky a to dostanou nízký rating (A*, A++). Nevím jestli je to dobré znamení či špatné. Brát si jen samé půjčky. Půjčku na splacení předchozí půjčky. Půjčku na motorku, na studium, na operaci psa, na dětský pokojíček, na opravu bytu, ... Jsem rád, že jsem na druhé straně a půjčuji.
no pokud si někdo zažádá o 3tí půjčku u stejné instituce jako půjčku na splacení předchozí půjčky a dostane rating A* tak to je něco špatně :D

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 179
Registrován: 15 říj 2018, 20:16
Reputace: 92
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Jonatan » 18 říj 2018, 11:34

Flyboy píše:
18 říj 2018, 10:14
LuckyLuke píše:
18 říj 2018, 08:44
Dnes a včera jsem koukal na nabídky půjček. Množí se žadatelé, kteří žádají i o 3. půjčku na Zonky a to dostanou nízký rating (A*, A++). Nevím jestli je to dobré znamení či špatné. Brát si jen samé půjčky. Půjčku na splacení předchozí půjčky. Půjčku na motorku, na studium, na operaci psa, na dětský pokojíček, na opravu bytu, ... Jsem rád, že jsem na druhé straně a půjčuji.
no pokud si někdo zažádá o 3tí půjčku u stejné instituce jako půjčku na splacení předchozí půjčky a dostane rating A* tak to je něco špatně :D
Rating by mel odrazet jeho globalni schopnost splacet. Pokud jsou ty predchozi pujcky relativne male, jsou splacene bez problemu, a ma stale dostatecne prijmy na splaceni dalsi pujcky, dokazu si predstavit, ze dostane celkem dobry rating. To, jestli ma pujcku u Zonky, nebo nekde jinde, by melo by celkem jedno. [Jestli se konkretne bavime o cloveku, co si vcera chtel pujcit treti pujcku na vybaveni domacnosti a zasnuby, tak ta pujcka byla 40k, coz neni zase tak moc - pokud i ty predchozi pujcky byly podobne velke, pak neni moc rozdil oproti nemu a cloveku, ktery si jednou pujci 120k.]

Jina vec je, jestli je dobre a udrzitelne zit neustale z pujcek. Jako investori budeme asi mit tendenci rict, ze ne...

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Stani » 18 říj 2018, 11:40

Já se těm 2. 3. 4. Půjčkám vyhýbám. Zonky mi neumožňuje jednoduše nahlédnout na ty předchozí, které jsou aktivní a v jakém jsou stavu, takže je to pro mě nic neříkající informace a spíše negativní. Jiné by bylo, kdyby se jednalo o informaci o dokončených půjčkách. Tak to tam ale nefunguje. Viz příběhy, kde se žadatel zmiňuje, že je to jeho druhá poptávka na zonky, že předchozí splatil a přitom nemá žádný "úspěšný" odznáček, že je to 2. půjčka.

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Flyboy » 18 říj 2018, 11:42

Jonatan píše:
18 říj 2018, 11:34
Flyboy píše:
18 říj 2018, 10:14
LuckyLuke píše:
18 říj 2018, 08:44
Dnes a včera jsem koukal na nabídky půjček. Množí se žadatelé, kteří žádají i o 3. půjčku na Zonky a to dostanou nízký rating (A*, A++). Nevím jestli je to dobré znamení či špatné. Brát si jen samé půjčky. Půjčku na splacení předchozí půjčky. Půjčku na motorku, na studium, na operaci psa, na dětský pokojíček, na opravu bytu, ... Jsem rád, že jsem na druhé straně a půjčuji.
no pokud si někdo zažádá o 3tí půjčku u stejné instituce jako půjčku na splacení předchozí půjčky a dostane rating A* tak to je něco špatně :D
Rating by mel odrazet jeho globalni schopnost splacet. Pokud jsou ty predchozi pujcky relativne male, jsou splacene bez problemu, a ma stale dostatecne prijmy na splaceni dalsi pujcky, dokazu si predstavit, ze dostane celkem dobry rating. To, jestli ma pujcku u Zonky, nebo nekde jinde, by melo by celkem jedno. [Jestli se konkretne bavime o cloveku, co si vcera chtel pujcit treti pujcku na vybaveni domacnosti a zasnuby, tak ta pujcka byla 40k, coz neni zase tak moc - pokud i ty predchozi pujcky byly podobne velke, pak neni moc rozdil oproti nemu a cloveku, ktery si jednou pujci 120k.]

Jina vec je, jestli je dobre a udrzitelne zit neustale z pujcek. Jako investori budeme asi mit tendenci rict, ze ne...
Žít na dluh není dobré asi pro nikoho. Se říká že s jídlem roste chuť. Hodně lidí co si neustále půjčují pak žijí od výplaty k výplatě a pak je jen otázka času, kdy onemocní nebo přijdou o práci a jdou do insolvence.

FrantisekKardaus
Příspěvky: 10
Registrován: 16 zář 2018, 09:39
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od FrantisekKardaus » 18 říj 2018, 18:40

Tak já bych pochopil, že někdo rekonstruuje zděděný dům, půjčí si na rekonstukci a během ní mu vyplavou nějaké vícepráce. Pak to asi dává smysl. Ale pokud si vzpomene, že si sice koupil telku na úvěr, ale ještě by chtěl na dovolenou, už je to na pováženou... Škoda, že Zonky jednoznačně neukazují, jak se ta první půjčka splácela - a jestli je splacená.

Spirit
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 25
Registrován: 25 čer 2018, 10:35
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Spirit » 18 říj 2018, 19:59

Stitek "druha pujcka na Zonky" se objevuje jen tehdy, pokud jde o soucasnou pujcu. U tech splacenych to tam proste neni videt, ze uz si na Zonky pujcoval .. Snad se nepletu, pokud mozno jeste to nekdo potvrdte. Ale myslim ze uz jsem videl cloveka co si pujcoval podruhe a stitek tam nemel.

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Airbus » 18 říj 2018, 20:49

Spirit píše:
18 říj 2018, 19:59
Stitek "druha pujcka na Zonky" se objevuje jen tehdy, pokud jde o soucasnou pujcu. U tech splacenych to tam proste neni videt, ze uz si na Zonky pujcoval .. Snad se nepletu, pokud mozno jeste to nekdo potvrdte. Ale myslim ze uz jsem videl cloveka co si pujcoval podruhe a stitek tam nemel.
Jj, je to tak. Loni jsem si bral dvě a letos taky dvě a to byly už ty první splacený. U poslední už jsem se vyprdnul i na investory a napsal jednu větu :D

MireKK
Příspěvky: 9
Registrován: 01 lis 2018, 18:43
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od MireKK » 01 lis 2018, 18:47

Asi nechapu poplatky na zonky.
Investuji asi rok a muj vysledek.

Prijmy z uroku 4973
Poplatky 1073

Nemel byt poplatek max kolem 5%? V mem pripade je to vic nez 20%. Co mi unika?

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Stani » 01 lis 2018, 19:30

Poplatek se počítá denně z aktuálně investovaných peněz a strhává se jednou měsíčně. V případě, že je nějaká investice více než 36 dní po splatnosti, vám poplatek neúčtujeme. Poplatek vám začneme opět účtovat v okamžiku, kdy klient znovu začne splácet své závazky.

Petr investoval prvního dne v měsíci na Zonky 9 400 Kč do ratingu A++ (1 % p. a.). Roční poplatek za naše služby by byl 94 Kč. Poplatek se ale účtuje měsíčně a tedy v našem případě si v lednu strhneme 94/12 Kč, tedy 7,83 Kč. Tento výpočet je orientační. Poplatek vždy vypočítáváme na denní bázi.


----



Moc se ti nelíbí poměr mezi výnosem a vysokými poplatky? Do čeho investuješ? Kolik máš aktivních půjček na vložených peněz?

Vložíš do Zonky 100 000 Kč - Můžeš z toho generovat 500 aktivních investic po 200 Kč - Poplatek za investovaných 100 000 Kč bude za jeden měsíc 82 Kč. Pokud investuješ jen do A++.

Po roce a plném reinvestování všeho z těch samých 100 000 Kč (+zisk z úroků) generuješ (naprosto střílím) 650 aktivních investic díky reinvestování úroku a úmoru z denně se vracejících splátek. Poplatek je však stále okolo těch 82 Kč.

Tohle mě na Zonky baví, že to fakt nabaluje jak sněhová koule, i přes klesající podíl úroku a zvyšujícího se podílu úmoru u jednotlivých splátek. Když tak mě opravte.

MireKK
Příspěvky: 9
Registrován: 01 lis 2018, 18:43
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od MireKK » 01 lis 2018, 20:37

Na pocatku jsem vicemene investoval hlavne do D coz byla chyba. Hlavne v poslednich mesicich se zacalo objevovat hodne D investic kde dluznik neuhradi ani prvni splatku. Takze zhruba pred 2 mesici jsem zmnenil strategii a kupuji pouze vsechny ratingy A typu. B a horsi neberu.
Taky ted davam uz jen 200kc do kazde z investic.
Bastesti jsem v Zonky zatim neutopil hodne penez takze to neni tak hrozne. Ale poplatky me opravdu prekvapily. Podle Stonky muzu ocekavat realny zisk kolem 2% takze opravdu zadna hitparada
1C8FE395-37C4-4B58-9DEF-A0CC14F1DD25.jpeg
1C8FE395-37C4-4B58-9DEF-A0CC14F1DD25.jpeg (176.67 KiB) Zobrazeno 6937 x

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 179
Registrován: 15 říj 2018, 20:16
Reputace: 92
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Jonatan » 01 lis 2018, 21:36

Stani píše:
01 lis 2018, 19:30

Po roce a plném reinvestování všeho z těch samých 100 000 Kč (+zisk z úroků) generuješ (naprosto střílím) 650 aktivních investic díky reinvestování úroku a úmoru z denně se vracejících splátek. Poplatek je však stále okolo těch 82 Kč.
Pokud budeš reinvestovat i úroky, bude poplatek vyšší, protože se zvýší aktuálně investovaná částka (v přehledu to Zonky vede jako "zůstatková částka"). Pokud budeš mít za rok čistý úrokový výnos řekněme 3000 Kč a ty reinvestuješ, tak se měsíční poplatek zvýší o 2.50 Kč (3000x0.01/12), tj. celkem zaplatíš za měsíc 84.50. (Předpokládám všechny investice budou opět do A++ s poplatkem 1 % ročně).
Stani píše:
01 lis 2018, 19:30

Tohle mě na Zonky baví, že to fakt nabaluje jak sněhová koule, i přes klesající podíl úroku a zvyšujícího se podílu úmoru u jednotlivých splátek. Když tak mě opravte.

Je pravda, že celková investovaná částka roste, protože v ní evidují investice v nominální hodnotě (tj. pokud půjčíš 1000 Kč, a 500 z toho se ti vrátí, bude celková investovaná částka pořád 1000, dokud nedojde k plnému splacení celé půjčky. Pokud těch 500 reinvestuješ, tak se celková investovaná částka zvedne na 1500, ale aktuální investovaná částka ("zůstatková částka") bude pořád 1000. Celková investovaná částka v reálu podle mě moc neznamená, protože úroky a třeba i sleva z poplatků pro investory se počítají z aktuálně investovaných peněz ("zůstatková částka"). A ta bude pořád stejná (bude se zvyšovat jenom pokud budeš reinvestovat úroky, nebo si do Zonky převedeš víc peněz zvenku).

Dejte vědět, pokud se pletu :)

RomanSvoboda
Příspěvky: 11
Registrován: 24 zář 2018, 19:42
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od RomanSvoboda » 02 lis 2018, 14:26

MireKK píše:
01 lis 2018, 18:47
Asi nechapu poplatky na zonky.
Investuji asi rok a muj vysledek.

Prijmy z uroku 4973
Poplatky 1073

Nemel byt poplatek max kolem 5%? V mem pripade je to vic nez 20%. Co mi unika?
Myslíte 20% z čeho? Poplatky se přece nepočítají z příjmů z úroku, ale z investované částky, a to na denní bázi.

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4491
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1582
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od LuckyLuke » 02 lis 2018, 15:41

MireKK píše:
01 lis 2018, 20:37
Na pocatku jsem vicemene investoval hlavne do D coz byla chyba. Hlavne v poslednich mesicich se zacalo objevovat hodne D investic kde dluznik neuhradi ani prvni splatku. Takze zhruba pred 2 mesici jsem zmnenil strategii a kupuji pouze vsechny ratingy A typu. B a horsi neberu.
Taky ted davam uz jen 200kc do kazde z investic.
Bastesti jsem v Zonky zatim neutopil hodne penez takze to neni tak hrozne. Ale poplatky me opravdu prekvapily. Podle Stonky muzu ocekavat realny zisk kolem 2% takze opravdu zadna hitparada

1C8FE395-37C4-4B58-9DEF-A0CC14F1DD25.jpeg
Můžu se zeptat z čeho je ten přehledný snímek. To je asi z aplikace Zonky pro Android?
Půjčky D tvoří 48%. To je velký hazard, já mám jen v ratingu D pouhou 1 půjčku za 2 roky a ku podivu je splácená, rating C mám velmi málo investic a mám je ztrátové z 50%. Rating B mám také je minimum investic. Nejvíce defaultních půjček mám v ratingu A, kde jsem měl nejvíce investic.

Dobré ke statistice je používat Stonky statistiku. Ta ukáže přesně, jak na tom investor je. Především Dashboard a Riskboard - Loss Risk, Loss Risk Adjusted Rate of Return.

Nějaký investoři zde psali, že jsou dokonce ve ztrátě. Některé výsledky je možné i předvídat. Nakoupím za 1% a pak prodám za 1,5%. Dále je důležité sledovat potencionální ztráty - já mám po 2 letech předpokládanou ztrátu investic 10.000 Kč. A to se snažím investovat jen 200Kč / 1 půjčku. Když vidím nějaké investory co investují 5000Kč do ratingu C a např. důchodce. To je mohou rovnou vyhodit z okna.

Posledních 1/2 roku mi ztrátové investice nepřibývají, investuji maximálně do ratingu A, nejvíce investic mám do A++.
Nyní mi špatné investice ukrajují 1/3 zisk z úroků. Na stránkách Zonky - Dashboard (Moje investice) se neukazují půjčky ve zpoždění. Proto mohou být výsledky ještě horší než si investor myslí.

Nyní mi upravuje procentuální zastoupení mojich investic Robozonky. Vlevo mám požadovaný stav, vpravo je vývoj v čase.
Robozonky.jpg
Robozonky.jpg (114.41 KiB) Zobrazeno 6887 x
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

MireKK
Příspěvky: 9
Registrován: 01 lis 2018, 18:43
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od MireKK » 02 lis 2018, 21:33

Ten screenshot je ze Zonky apky pro iphone.
Jasne Stonky statistika je rozhodne lepsi.
Asi to sem uplne nepatri ale zacal jsem ted radeji investovat na Mintosu, beru jen kratkodobe investice s buyback guarantee. Otazka tedy je az dojde na lamani chleba jestli nejaka garance bude :)

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4491
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1582
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od LuckyLuke » 02 lis 2018, 21:42

Já začal na Zonky, pak jsem začal investovat na Mintosu, cca 2 x částku větší než na Zonky. Letos jsem na Mintos již nic neposlal. Volné Kč mám úročené jen 0,5%, tak jsem něco poslal zase na Zonky. Ale nestíhám investovat ručně.
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 765
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 258
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od romancik » 05 lis 2018, 11:40

Když jsem začínal, myslel jsem, že se poplatky počítají z došlých úroků (podíl ze zaplacených plateb odpovídající částce dle tabulky). Ne, že je počítán "dopředu". Nějak mi to přišlo zpravedlivější. Ten poměr poplatků a úroků mi taky přijde o dost větší, než by měl být. Bohužel jsem nedokázal dát dokupy tabulky tak, abych pro to množství investic si spočítal, kolik by ty úroky měly celkově dělat. Zvlášť při předčasných splaceních atp.

Zkusil jsem si to vypočítat přes procenta půjčovaných ratingů a vyšlo mi menší suma. A to jsem to počítal při současném rozložení portfolia, kdy mám více rizikových půjček (tj. s většími poplatky)!

Konečně jsem se taky dokopal ke zprovoznění Stonky, kde jsem si potvrdil to, co jsem už pár měsíců tušil.

Při nastavení >30-ti denní půčjky jako ztrátové mi vyšel pesimistický scénář se ziskem asi 0,5% (ročním). A protože tu myslím někdo říkal, že na workshopu zaznělo (alespoň myslím), že u půjčky co je v prodlení déle jak 10 dní musíme počítat také se ztrátou, zkusil jsem dát tuto variantu, a vyšlo mi, že při černém scénáři jsem už několik stovek v mínusu (zhodnocení -0,5%), při realistickém odhadu vydělávám 1,3% při optimistickém 6,7 (to kdyby se vše splatilo, což je blbost).
Začínám si říkat, jestli opravdu není lepší investovat i v CZK na Mintosu. Tam ten úrok je alespoň kolem 5% i při nákupu na SM.

A nějaké výhry za superinvestory asi můžeme také zapomenout. Kdyby raději tu částku spravedlivě rozdělili jako odměnu...

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 179
Registrován: 15 říj 2018, 20:16
Reputace: 92
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Jonatan » 05 lis 2018, 13:59

romancik píše:
05 lis 2018, 11:40

Začínám si říkat, jestli opravdu není lepší investovat i v CZK na Mintosu. Tam ten úrok je alespoň kolem 5% i při nákupu na SM.
Na Zonky jsem od ledna a mám podle Stonky realistický výnos kolem 5 %. Neinvestuji do ratingů horších než B a zesplatněné mám celkem 3 půjčky (aktivních přes 600). Takže asi závisí na tom, jak si kdo namixuje portfolio.

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Stani » 05 lis 2018, 16:30

Jonatan píše:
05 lis 2018, 13:59
romancik píše:
05 lis 2018, 11:40

Začínám si říkat, jestli opravdu není lepší investovat i v CZK na Mintosu. Tam ten úrok je alespoň kolem 5% i při nákupu na SM.
Na Zonky jsem od ledna a mám podle Stonky realistický výnos kolem 5 %. Neinvestuji do ratingů horších než B a zesplatněné mám celkem 3 půjčky (aktivních přes 600). Takže asi závisí na tom, jak si kdo namixuje portfolio.
Já si naivně myslel, že odchytávat absolutně vše, ještě za tehdejší 1% je výhra v loterii (neuteklo mi žádné D, C, B, A). Nakonec žádná sláva. Teď bych nešel do ničeho pod A++. Mám tam momentálně přes 700 půjček a ani jedno opoždění v jediné platbě. (od března 2018 změna taktiky) na zonky od ledna 2017.
Naposledy upravil(a) Stani dne 05 lis 2018, 17:45, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4491
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1582
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od LuckyLuke » 05 lis 2018, 17:06

Já budu za pár dní na Zonky přesně 2 roky. Dám pak výsledky - výnos, zesplatněné půjčky. Není to žádný šlágr, předpokládám zisk kolem 6-6,5%, spíše 6%. Sleduji poměrně pozorně vývoj na Stonky statistice. Chtěl jsem si na Zonky "vydělat" na nové PC. A to se mi povede...
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

karelpolacek
Příspěvky: 8
Registrován: 05 bře 2018, 21:55
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od karelpolacek » 12 lis 2018, 16:08

Ví někdo co znamená v přehledu investic stav odstoupení ? Díky za hint.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti