Zonky - zkušenosti investorů


web: www.zonky.cz
Odpovědět

Je důležitý úvěrový příběh na Zonky?

Ano
84
39%
Ne
132
61%
 
Celkem hlasů: 216

darcheck
Příspěvky: 5
Registrován: 16 led 2018, 15:09
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od darcheck » 25 led 2018, 10:29

Pokud jsem to správně pochopil, tak mě teda to jak si to prohlášení GFŘ vykládá Zonky moc nesedí. Takto si člověk může uměle posouvat zisk někam do budoucnosti s tím, že to třeba jednou nebude muset vykázat vůbec, či v nižší výši - změna legislativy / inflace / promlčecí lhůta / nízký příjem v následujících letech (osvobozený od daňové povinnosti) atp.

Absurdní fiktivní příklad, kdybychom stejnou logiku aplikovali na akcie:

letos jsem prodal akcie XY, příjem 200 000 Kč (nakoupeny před rokem za 100 000 Kč, zisk tedy 100 000 Kč). Zároveň jsem nakoupil akcie XYZ za 100 000 Kč. Protože se mi letos nechce nic platit finančnímu úřadu tak řeknu, že mám příjem 200 000 Kč a náklady 200 000 Kč. Akcie XYZ můžu následně držet tři roky a na základě daňového testu nemusím danit nic.

Ano, jsem si vědom, že žádný daňový test na participace MOMENTÁLNĚ neexistuje! Nicméně šlo mě o to ukázat absurditu tohoto jednání.

Spíše si myslím, že GFŘ tím myslelo, že můžeme ztrátu z jedné participace (zesplatnění, prodej na sekundáru - kdy celkový příjem byl nižší než výdaje) odečíst od zisků participací jiných.

Nicméně daně nejsou můj obor a pokud to u FÚ někdo obhájí, tak proč ne.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od vyvar z ovaru » 25 led 2018, 10:35

Darcheck: ale ty danis jen prijem a odecitas od nej prostredky vynalozene k jeho zisku (nebo ztrate). Takze ten priklad co popisujes nesedi, s akciemi to tak nejde delat. To znamena, ze kdyz si v 2017 prodal akcie za 200 000 Kc, tak jako vydaj napises to, kolik te stalo porizeni pouze tech akcii, ktere jsi prodal. Pokud by teda bylo porizeni 100 000 Kc, napises 100 000 Kc jako vydaj. Uz ale nemuzes psat zadne vydaje na porizeni dalsich akcii, pokud jsi je v tom roce neprodal.

Co me u toho pripadu Zonky zarazilo, ze do vydaju se kumulativne pocitaji penize, ktere jsem tam jakoby realne nevlozil. Ja na Zonky poslal 2 000 Kc, ale nejake splatky se predcasne splatily, takze jsem reinvestoval a tim se investice navysily na ty 3 014 Kc. Popravde jsem doufal, ze to bude § 8 a ja do danoveho priznani uvedu cisty zisk a do vydaju poplatky.

darcheck
Příspěvky: 5
Registrován: 16 led 2018, 15:09
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od darcheck » 25 led 2018, 10:40

ano, přesně tak - já vím, že toto u akcí nejde :). Mě spíše šlo o to ukázat, že ten výklad od Zonky je absurdní. Víceméně navádí k tomu aby člověk za rok 2017 vzal příjmy z participací a stejnou hodnotu vykázal jako výdaj, tj. vlastně danil 0 zisk.

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Stani » 25 led 2018, 14:17

Z diskuze na facebooku

Tak, a ted vam poradim jako osoba, ktera je vedle toho, ze je zamestnatncem Zonky, tak je i investorem a bude podavat danove priznani: - tj. je to rada soukrome osoby -
nikoliv stanovisko Zonky: Kdyby podkladovy soubor vypadal tak, jako vypada ten vas, tak do prijmu dle paragrafu 10 vyplnim za Zonky prislusnou castku 54 704,02 a do vydaju dam naprosto totez. Rozdil (tj. 88 807,37) jsou vydaje, ktere je zbytecne do priznani uplatnovat letos, protoze vam nic neprinesou (i bez nich mate z danoveho hlediska zisk za rok 0,-) a tak si je schovejte do dalsich let. Dle vyjadreni GFR je pak klidne muzete vyuzit v pripade, ze budou v nekterem roce vase prijmy prevysovat vydaje. Vyuzit je budete moci proto, ze se v tom vyjadreni GFR vyslovne pise, ze to jde, pokud jste ty vydaje neuplatnil v drivejsich letech .
Zonky.png
Zonky.png (4.25 KiB) Zobrazeno 7499 x

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Stani » 25 led 2018, 14:22

Mě je jedno jak to budu danit. Jestli podle toho, co doporučují samotné zonky, nebo naopak tak, jak to dělala většina před rokem. jen až půjdu na kontrolu, tak lépe vypadá ten excel soubur se všemi půjčkami než tenhle miniwidget, který se během let může změnit přepracovat.
zzonkyy.png
zzonkyy.png (18.07 KiB) Zobrazeno 7497 x
Na druhou stranu by to bylo lehčí. Plácnu 15% z 8488 = 1273 finančáku a mám klid.

Ti z Vás, co jsou u zonky delší dubu, co jste si tiskli do účetnictví předtím - jako "důkaz".

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Stani » 25 led 2018, 14:29

Přitom vztah mezi investorem a Zonky má charakter derivátové smlouvy, viz věta z jejich Obchodních podmínek: „Participace je rizikovým investičním produktem, jehož výnos se odvíjí od výnosu z příslušného Úvěru poskytnutého Společností, na kterém Investor participuje. Participace je prostředkem, u kterého dochází k přenosu úvěrového rizika Společnosti ze Smlouvy o úvěru na Investora.“ Participace tu prakticky funguje jako kreditní derivát. Deriváty se zdaňují dle § 10, ne § 8.

Zdroj: https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/

T_o_m
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 183
Registrován: 14 srp 2017, 11:00
Reputace: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od T_o_m » 25 led 2018, 16:48

Stani píše:
Obrázek
Když bude vypadat přehled takhle, tak však nemusím podávat daňové přiznání, když není jiný důvod pro něj, ne?

viz. Zonky k danění
3. Kdy vaše příjmy z Participací podléhají zdanění? Zdanění příjmy podléhají v okamžiku, kdy součet vašich příchozích splátek z půjček bude větší než prostředky, které jste do nich v rámci Participací investovali (počáteční hodnota investice plus investorské poplatky).

T_o_m
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 183
Registrován: 14 srp 2017, 11:00
Reputace: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od T_o_m » 25 led 2018, 16:54

Stani píše:Z diskuze na facebooku

Tak, a ted vam poradim jako osoba, ktera je vedle toho, ze je zamestnatncem Zonky, tak je i investorem a bude podavat danove priznani: - tj. je to rada soukrome osoby -
nikoliv stanovisko Zonky: Kdyby podkladovy soubor vypadal tak, jako vypada ten vas, tak do prijmu dle paragrafu 10 vyplnim za Zonky prislusnou castku 54 704,02 a do vydaju dam naprosto totez. Rozdil (tj. 88 807,37) jsou vydaje, ktere je zbytecne do priznani uplatnovat letos, protoze vam nic neprinesou (i bez nich mate z danoveho hlediska zisk za rok 0,-) a tak si je schovejte do dalsich let. Dle vyjadreni GFR je pak klidne muzete vyuzit v pripade, ze budou v nekterem roce vase prijmy prevysovat vydaje. Vyuzit je budete moci proto, ze se v tom vyjadreni GFR vyslovne pise, ze to jde, pokud jste ty vydaje neuplatnil v drivejsich letech .
O uplatnění v dalších letech jsem ve vyjádření GFR nic nenašel.

Naopak na http://www.jakpodnikat.cz/ostatni-prijmy.php se píše
Uplatnění výdajů
Obecně řečeno si můžeme uplatnit výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení ostatních příjmů.
Pokud jsou však výdaje vyšší než příjem, tuto "ztrátu" si nemůžeme kompenzovat ani v jiném roce, ale ani proti jinému druhu příjmu.

anybodyelse
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 51
Registrován: 14 črc 2016, 15:34
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od anybodyelse » 25 led 2018, 17:09

podle me je tam dulezita tahle veta :

Základem daně (dílčím základem daně) je dle § 10 odst. 4 ZDP příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení, v případě Investora tedy příjem obdržený v daném zdaňovacím období z Participace snížený o částku poskytnutých prostředků na danou Participaci a související poplatek, a to pouze do výše, která ještě nebyla v předchozích zdaňovacích obdobích uplatněna.


Tedy napriklad pokud jsem v 2017 dosahl prijem 10.000 ( zaplacena jistina + urok), mohu si oproti tomu odecist naklady na porizeni techto participaci v predchozich letech + poplatky. A to do maximalni vyse 10.000.

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Stani » 25 led 2018, 23:26

Podrobně a pěkně polopatě. Od Hobbita z Facebook skupiny. Má to i s příklady pro investory, kteří investovali již během roku 2016.
https://navodyprolidi.blogspot.cz/2018/ ... edene.html

darcheck
Příspěvky: 5
Registrován: 16 led 2018, 15:09
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od darcheck » 26 led 2018, 10:46

dle mého je to celé založené na neštastné formulaci GFŘ, viz. komentář u daní na webu Zonky:
Jelikož jednotlivé Participace generují stejný druh příjmu, lze výdaje a příjmy vypočítané podle předchozí věty následně kompenzovat mezi participacemi v rámci jednoho zdaňovacího období.
Tady to dle mého bylo myšleno ve smyslu kompenzace zisku a ztráty u jednoho druhu příjmu.

Porovnejte s §10 (5) ZDP:
Výdaje, které převyšují příjmy podle odstavce 1 písm. b), c), f) a g) v tom zdaňovacím období, kdy poprvé plynou splátky nebo zálohy na prodej věcí, na budoucí prodej nemovité věci nebo na prodej účasti na společnosti s ručením omezeným, komanditní společnosti, podílu na základním kapitálu družstva nebo pohledávky podle § 33a zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, mohou být uplatněny v tomto zdaňovacím období až do výše tohoto příjmu.
.

Podotýkám, že v tomto odstavci se mluví o věci/akcii/pohledávce v jednotném čísle. Stále si myslím, že k jednotlivým participacím je také nutné přistupovat jako k samostatným a u těch, které jsou stále "živé" lze uplatnit maximálně takové výdaje jaké jsme měli z této participace příjmy. Pokud tedy jste tedy u některé participace již v zisku nemůžete tento příjem již kompenzovat nadměrným výdajem u participace jiné. Je možné pouze tento zisk kompenzovat případnou ztrátou u jiné participace. Pokud ovšem lze přistupovat ke všem participacím jako k jedné "věci", pak je interpretace Hobbita zřejmě ok.

Chichi43
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 769
Registrován: 03 bře 2018, 12:05
Reputace: 342
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Chichi43 » 03 bře 2018, 12:08

Asi taky peníze ze zonky postupně stáhnu. Ty úroky nejsou žádná sláva. 6% a není to ničím ručený.

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od zbynhu » 07 bře 2018, 08:50

Home Creditu se výtečně daří:
http://zpravy.e15.cz/byznys/podniky-a-t ... nu-1344192

Bohužel to samé se nedá říct o mých investicích na Zonky.
Z pouhých 35 aktivních investic jich mám 6 po splatnosti, z toho některé již výrazně.
Přílohy
zonky.jpg
zonky.jpg (99.36 KiB) Zobrazeno 7034 x
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Crainer
Příspěvky: 21
Registrován: 26 úno 2017, 17:15
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Crainer » 07 bře 2018, 13:37

Já jsem spokojen. Dvě problematické. Dlužník umřel, ale dědic již splácí a to C je spíše lazy payer. Takže jen tak dál.
Přílohy
Zonky 3.png
Zonky 3.png (21.14 KiB) Zobrazeno 7021 x
Zonky 2.png
Zonky 2.png (9.92 KiB) Zobrazeno 7021 x
Zonky 1.png
Zonky 1.png (28.5 KiB) Zobrazeno 7021 x

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Airbus » 07 bře 2018, 20:16

Crainer píše:Já jsem spokojen. Dvě problematické. Dlužník umřel, ale dědic již splácí a to C je spíše lazy payer. Takže jen tak dál.
Žě ti to Michale za ty 4000kč stojí.. Takovýho času co Zonky sežere..

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 4508
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 1592
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od LuckyLuke » 08 bře 2018, 10:43

Airbus píše:
Crainer píše:Já jsem spokojen. Dvě problematické. Dlužník umřel, ale dědic již splácí a to C je spíše lazy payer. Takže jen tak dál.
Žě ti to Michale za ty 4000kč stojí.. Takovýho času co Zonky sežere..
- souhlasím, já jsem u toho strávil také hodně času
- pro mě nejsou akceptovatelné 2 věci, zvýšení poplatků a žádná garance ničeho
- s dlužníky jednají v rukavičkách a na investory kašlou, nejsou poplatky za pozdní platby či pokuty, mám mnoho neplatičů, dostal jsem poplatek z pokut 12 Kč, což je totální výsměch investorům !!!
- svoje peníze postupně stahuji, nechci prodávat na sekundárním trhu a dávat jim další poplatky
- můj zisk je cca 21.746 Kč a v problematických půjčkách mám 7.800 Kč, což není ani 1/2 zisk ve srovnání s Mintosem
ZONKY 8.3.2018.jpg
ZONKY 8.3.2018.jpg (80.95 KiB) Zobrazeno 6975 x
ZONKY 8.3.2018 přehled2.jpg
ZONKY 8.3.2018 přehled2.jpg (41.92 KiB) Zobrazeno 6975 x
Přílohy
ZONKY 8.3.2018 problematické půjčky.jpg
ZONKY 8.3.2018 problematické půjčky.jpg (143.25 KiB) Zobrazeno 6975 x
Naposledy upravil(a) LuckyLuke dne 08 bře 2018, 21:09, celkem upraveno 1 x.
P2P : (Zonky), Mintos, Bondster, Lendermarket
Brokeři : Fio Broker, Degiro, Lynx Broker, IBKR, XTB
Forex : RoklenFX, Revolut
Investice do nemovitostí, Crowdfunding : FinGood, Ronda Invest, Roier

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od vyvar z ovaru » 08 bře 2018, 11:00

Ja jsem se Zonky spokojeny. Predevsim teda hlavne proto, ze jsem tam poslal jen 2 tisice. :mrgreen:
zonky.png
zonky.png (16.39 KiB) Zobrazeno 6970 x

Crainer
Příspěvky: 21
Registrován: 26 úno 2017, 17:15
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Crainer » 09 bře 2018, 12:53

LuckyLuke píše:
Airbus píše:
Crainer píše:Já jsem spokojen. Dvě problematické. Dlužník umřel, ale dědic již splácí a to C je spíše lazy payer. Takže jen tak dál.
Žě ti to Michale za ty 4000kč stojí.. Takovýho času co Zonky sežere..
- souhlasím, já jsem u toho strávil také hodně času
- pro mě nejsou akceptovatelné 2 věci, zvýšení poplatků a žádná garance ničeho
- s dlužníky jednají v rukavičkách a na investory kašlou, nejsou poplatky za pozdní platby či pokuty, mám mnoho neplatičů, dostal jsem poplatek z pokut 12 Kč, což je totální výsměch investorům !!!
- svoje peníze postupně stahuji, nechci prodávat na sekundárním trhu a dávat jim další poplatky
- můj zisk je cca 21.746 Kč a v problematických půjčkách mám 7.800 Kč, což není ani 1/2 zisk ve srovnání s Mintosem

Tak my jsme se o tom bavili a vy jste mi posílal vyjádření do soukromé zprávy. Jinak nesouhlasím s tím, že jednají v rukavičkách. Mám tu zesplatněnou půjčku, jelikož dlužník umřel a Zonky se podařilo domluvit s dědicem na splátkách. Mají výsledky. Jinak garance v tomhle kšeftu není nikde. Ten Váš Mintos, až bude krize, tak garance selže. Někdy si prostudujte finanční výkazy těch nebankovních společností. Jedou samy na cizí kapitál. Vlastní kapitál skoro žádný....

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od JPT » 09 bře 2018, 15:07

Mě se nelíbí poplatky a to že je furt v podmínkách, že můžou vyplatit co se jim zlíbí. To kdyby tam nebylo, tak tam asi nějakou částku zas pošlu, ale jen do těch půjček, kde nebyly zvýšené poplatky.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Airbus
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 89
Registrován: 12 zář 2017, 13:54
Reputace: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - investoři

Příspěvek od Airbus » 09 bře 2018, 23:35

LuckyLuke píše:
Airbus píše:
Crainer píše: - souhlasím, já jsem u toho strávil také hodně času
- pro mě nejsou akceptovatelné 2 věci, zvýšení poplatků a žádná garance ničeho
- s dlužníky jednají v rukavičkách a na investory kašlou, nejsou poplatky za pozdní platby či pokuty, mám mnoho neplatičů, dostal jsem poplatek z pokut 12 Kč, což je totální výsměch investorům !!!
- svoje peníze postupně stahuji, nechci prodávat na sekundárním trhu a dávat jim další poplatky
- můj zisk je cca 21.746 Kč a v problematických půjčkách mám 7.800 Kč, což není ani 1/2 zisk ve srovnání s Mintosem
Já mám na pokutách 881kč, což není moc,ale lepší než nic. V problematických půjčkách mám ale asi 100litrů :lol:
Poplatky se sice zvedly, ale znát to je zatím jen málo pro investory kteří mají převážně ty půjčky před 1.9.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 hostů