Zonky - zkušenosti investorů

web: www.zonky.cz
Odpovědět

Je důležitý úvěrový příběh na Zonky?

Ano
80
39%
Ne
125
61%

Celkem hlasů: 205

JPT
Gold pen
Gold pen
Reputace: 212
Kontaktovat uživatele:

Re: Zonky - zkušenosti investorů

Příspěvek od JPT » 04 dub 2021, 18:25

Já mám výnos 8,24 % p.a. vypočítané z peněz co se mi vrací a 6,32 % p.a. když od toho odečtu zesplatněnou jistinu, jako by se už nikdy nevrátila. Ale to je proto, že jsem neinvestoval do ani jedné půjčky s novýma poplatkama. S těma to podle mě nemá smysl. To bych měl výnos taky kolem 4 % p.a..

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 89
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jonatan » 05 dub 2021, 15:40

Drmla píše:
04 dub 2021, 13:52
Jako 6% to máš ještě zlatý. Manželka má 3,95%. Já taky kolem 4% ale už mi tam toho moc nezbývá.
To už se tady taky několikrát řešilo, výnos u lidí co začali investovali na Zonky před 2018 je vyšší, protože mají půjčky ještě za starých podmínek, kdy poplatek byl jen 1 % přes celé portfolio. To už dnes není, protože poplatky jsou vyšší pro půjčky s vyššími úroky, a podle mých zkušeností jsou ty poplatky dnes nastavené tak, že rozdíly ve výnosu mezi jednotlivými ratingy jsou minimální.

Proto pro ty, co začali investovat po 2018, je realistická výnosnost do 5 % p.a. (Zonky uvádí průměrný výnos 5,3 %, ale to je i se započítáním těch co ještě mají investice za "staré" poplatky). Někdo tu psal že i s novými poplatky se dá jít nad 5 %, ale podle mě je to jen tehdy pokud člověk používá roboty a vychytává kvalitní dobře splácené půjčky na sekundáru, což většina menších investorů nedělá. Já jsem na Zonky od 2018, roboty nepoužívám, a výnos mám 4,5 - 5 % p.a. (to je i se započítáním potenciální ztráty ze zesplatněných půjček, protože to bere ukazatel výnosu v Zonky dashboardu v úvahu, stejně tak pokud ještě používáte Stonky, tak tam je to "realistická" varianta výnosu).

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 607
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 05 dub 2021, 17:18

Jonatan píše:
05 dub 2021, 15:40
Drmla píše:
04 dub 2021, 13:52
Jako 6% to máš ještě zlatý. Manželka má 3,95%. Já taky kolem 4% ale už mi tam toho moc nezbývá.
To už se tady taky několikrát řešilo, výnos u lidí co začali investovali na Zonky před 2018 je vyšší, protože mají půjčky ještě za starých podmínek, kdy poplatek byl jen 1 % přes celé portfolio. To už dnes není, protože poplatky jsou vyšší pro půjčky s vyššími úroky, a podle mých zkušeností jsou ty poplatky dnes nastavené tak, že rozdíly ve výnosu mezi jednotlivými ratingy jsou minimální.

Proto pro ty, co začali investovat po 2018, je realistická výnosnost do 5 % p.a. (Zonky uvádí průměrný výnos 5,3 %, ale to je i se započítáním těch co ještě mají investice za "staré" poplatky). Někdo tu psal že i s novými poplatky se dá jít nad 5 %, ale podle mě je to jen tehdy pokud člověk používá roboty a vychytává kvalitní dobře splácené půjčky na sekundáru, což většina menších investorů nedělá. Já jsem na Zonky od 2018, roboty nepoužívám, a výnos mám 4,5 - 5 % p.a. (to je i se započítáním potenciální ztráty ze zesplatněných půjček, protože to bere ukazatel výnosu v Zonky dashboardu v úvahu, stejně tak pokud ještě používáte Stonky, tak tam je to "realistická" varianta výnosu).
- záleží taky na ratingu, do jakého se investuje
- já už nemám skoro žádnou půjčku za starých podmínek
- sleduje ale pravidelně složení půjček a aktivně si sleduji složení portfolia a starší půjčky jsem začal prodávat
- do prvních dvou a posledních 2 ratingů neinvestuji
- musím ale používat ruční investice, rezervace i Robozonky, Stonky statistiku
Jistina.png
Jistina.png (13.97 KiB) Zobrazeno 601 x

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jonatan » 05 dub 2021, 19:25

LuckyLuke píše:
05 dub 2021, 17:18

- záleží taky na ratingu, do jakého se investuje
- já už nemám skoro žádnou půjčku za starých podmínek
- sleduje ale pravidelně složení půjček a aktivně si sleduji složení portfolia a starší půjčky jsem začal prodávat
- do prvních dvou a posledních 2 ratingů neinvestuji
- musím ale používat ruční investice, rezervace i Robozonky, Stonky statistiku
Já jsem to před pár týdny počítal, a na ratingu záleží, ale ne tak moc jak by se na první pohled zdálo. Když člověk započítá rizikové náklady a aktuální poplatky, tak jsou rozdíly ve výnosu mezi ratingy jen malé, řádově do 1,5 p.b. (pokud pominu dva nejnižší ratingy, do kterých ale kromě Zonky stejně nikdo jiný asi ani neinvestuje). A to za předpokladu, že rizikové náklady neporostou, např. kvůli dopadům pandemie, které jsou zatím více méně odložené kvůli vládní podpoře, a kde se dá navíc čekat, že porostou více pro vyšší ratingy. V takovém případě se do vyšších ratingů (cca cokoli nad 8.49) už vůbec nevyplatí investovat.

Výnosnost portfolia se počítá za celou historii investování, tzn. i investor co už dnes nemá žádné půjčky za "staré" poplatky pořád v ukazateli výnosnosti těží z minulých vyšších výnosů, i když se tahle "výhoda" v čase postupně snižuje.

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 05 dub 2021, 19:42

Někdo investuje pouze ratingy 4,99 % - 5,99 % - 6,99 %. Problematické půjčky má skoro minimální.
V mém portfoliu ty problematické půjčky postupně narůstají.
Zonky ale není žádný šlágr. Nyní zpětně zjišťuji, že kdybych začal více investovat do ETF před 3 roky, zisky by byly násobně větší.
Díky zdejšímu foru jsem se seznámil s mnoha možnostmi do čeho investovat.
Mám Zonky jako "spořící účet", měsíčně se mi vrací cca 20.000-25.000 Kč. Během pár měsíců by šlo i něco vybrat.

romancik
Silver pen
Silver pen
Reputace: 142
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 06 dub 2021, 07:47

Všechny investice co šly jsem ze Zonky stáhl (rozhodl jsem se asi včas, před rokem). Výnos kolem 4% nestojí za ty nervy.

Už mi tam zůstaly jen zesplatněné půjčky, nebo půjčky, které zrovna nešly prodat (teď by šly, ale za třeba 1/2 ceny), tak jsem to již nechal "vyhnít".
Nakonec jsem díky prodejům na SM získal více, než jsem tam vložil, ale za 2 roky investování bylo roční zhodnocení asi 3,1%. Pokud se mi splatí alespoň něco z těch zesplatněných půjček, tak to možná naroste na ty 4%, ale spíše pochybuji. Pokud by se mi v pořádku ztratily okamžitě všechny půjčky, co dosud nejsou zesplatněné, měl bych výnost 4,2%. Kdyby se splatily i zesplatněné, tak mám přes 5%, ale problém je v tom, že za poslední rok mi z těchto půjček se zplatilo naprosté minimum.

Investoval jsem komplet s novými poplatky.

Vzhledem k nutnosti buď investovat ručně, nebo přes různé roboty apod., s tím, kolik času jsem na tom strávil, si myslím, že investice v ZONKY v poměru CENA / VÝKON je opravdu tragická.

Insider
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Insider » 06 dub 2021, 10:16

Vidím to stejně. Se Zonky jsem sekl na přelomu roku. Když jsem nedokázal manuálně chytit ani 2 půjčky za 14 dní, které by splňovaly má kritéria. Tak jsem si řekl, že to opravdu nemá smysl. Výnos raději nepočítám a to i přes to, že jsem měl většinu půjček se starým ceníkem. Bez robota to opravdu nemá smysl a i s ním je to na pováženou. Raději jak zmínil Luke, narvat ty peníze do ETF a mít nulové starosti. ;)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

entik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 64
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od entik » 06 dub 2021, 10:36

Mám tam cca 25kKč, víceméně jako zálibu, aby se to dalo +- obsloužit přes rezervace. Za dva roky výnos 7% p.a., pokud odečtu všechny zesplatněné půjčky v plné výši. Investuju jen do půjček 9% a víc, vybírám podle obvyklých kriterií co tady používa většina - vyhýbám se Ústeckému a Moravskoslezkému kraji, důchodcům a lidem na rodičovské.

Je to ale opravdu jen kratochvíle, obsluhovat takhle násobně větší částky musí být peklo, no neber to, za ten výnos :D.

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jonatan » 06 dub 2021, 11:37

entik píše:
06 dub 2021, 10:36
Mám tam cca 25kKč, víceméně jako zálibu, aby se to dalo +- obsloužit přes rezervace. Za dva roky výnos 7% p.a., pokud odečtu všechny zesplatněné půjčky v plné výši. Investuju jen do půjček 9% a víc, vybírám podle obvyklých kriterií co tady používa většina - vyhýbám se Ústeckému a Moravskoslezkému kraji, důchodcům a lidem na rodičovské.

Je to ale opravdu jen kratochvíle, obsluhovat takhle násobně větší částky musí být peklo, no neber to, za ten výnos :D.
S menším portfoliem to asi možné je, když se člověk podívá na investorský profit na zonky.cz/risk, tak s vyšším počtem investic klesá rozptyl zisku a blíží se k těm 5 % p.a. Pokud má člověk dobře nastavená kritéria, tak s menším portfoliem si může víc vybírat, do kterých participací půjde. Já jsem míval přes 1000 participací, a reinvestoval jsem vracející se platby více méně jen přes rezervace, to pak člověk musí brát skoro vše, co mu přijde, protože jinak mu tam ty peníze leží ladem. Od té doby, co před pár měsíci upravili rezervace je to trochu lepší, ale stejně žádná sláva.

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 940
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 06 dub 2021, 16:35

Službě Zonky loni navzdory koronavirové pandemii výrazně klesla ztráta
https://www.e15.cz/byznys/finance-a-ban ... ta-1379357
Líbí se vám tu? Podpořte rozvoj fóra ;)

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 06 dub 2021, 17:15

Ten článek je až moc pozitivní, ale pro Zonky by to bylo příznivé. Stejně pro investory.

"Zonky od svého startu poskytla lidem půjčky za celkem 15 miliard korun. Za březen 2021 to bylo 605 milionů korun, což je nejvíce za jeden měsíc v historii firmy. Počet klientů s půjčkou byl na konci letošního března 69 tisíc, počet investorů přesáhl 44 tisíc. Zonky v březnu navýšila limit půjčky na 900 tisíc korun a zároveň prodloužila maximální dobu splácení na deset let."
Zonky 6.4.2021.jpg
Zonky 6.4.2021.jpg (550.07 KiB) Zobrazeno 462 x
... aktivních investorů mají cca 15 000

woky
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od woky » 07 dub 2021, 04:39

LuckyLuke píše:
04 dub 2021, 12:39
Zonky je stále ztrátový projekt, denně prodělává 1 milion Kč.
[citation needed] :-) Ale vážně, kde ses to dozvěděl? Zajímalo by mě, jak si jako firma vedou.

EDIT: Zdroj: Zonky prodělává milion korun denně

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jonatan » 07 dub 2021, 10:52

woky píše:
07 dub 2021, 04:39
LuckyLuke píše:
04 dub 2021, 12:39
Zonky je stále ztrátový projekt, denně prodělává 1 milion Kč.
[citation needed] :-) Ale vážně, kde ses to dozvěděl? Zajímalo by mě, jak si jako firma vedou.

EDIT: Zdroj: Zonky prodělává milion korun denně
Podle mého názoru tyhle údaje stejně člověku moc neřeknou. Zonky je součástí HomeCreditu, a bývá zvykem že zisk/ztráta se uvádí konsolidovaně za celou skupinu. Mezi těmi jednotlivými firmami můžou být finanční toky které ovlivňují hospodářský výsledek jednotlivých částí (HomeCredit nebo PPF banka dávají do Zonky peníze skrz institucionálního investora, platí za to Zonky poplatky, a sami mají příjem z úroků apod.). V souvislosti s Kellnerem psali že se celá skupina HomeCredit kvůli pandemii propadla do ztráty, protože museli vzít v úvahu potenciální zhoršení schopnosti klientů splácet. To se ale Zonky přímo netýká, protože Zonky půjčky jen zprostředkuje a má příjmy z poplatků investorů a poplatků při uzavření půjčky. Takže si dovedu představit že je na tom Zonky za loňský rok lépe, i když HomeCredit jako skupina prodělal. Ale celkově vzato, i kdyby byl Zonky dlouhodobě ztrátový projekt, v rámci celé skupiny může generovat dost příjmů na to, aby ho udrželi při životě, i když se tyhle příjmy objeví v účetnictví u jiné firmy než u Zonky.

Jonatan
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jonatan » 09 dub 2021, 13:08

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sef- ... dia-149971

Vaše klíčová finanční skupina Home Credit skončila za loňský rok ve ztrátě přes 580 milionů eur, jak to ovlivní celou PPF?

My jsme slušně diverzifikovaná skupina. Ano, oblast finančních služeb byla postižena dopady pandemie covidu a imobilitou lidí. Ale do značné míry to vyrovnávají ostatní byznysy. Telekomunikace jsou mimořádně stabilizační prvek a Mall Group, tedy on-line prodej, funguje v této chvíli také dobře, což je takové štěstí v neštěstí. Škodovka, kterou jsme přebírali v ne úplně jednoduché situaci, je nyní naplněna zakázkami jak nikdy před tím, což je u takového typu podniku to hlavní.

Jak budete řešit propad v oblasti finančních služeb, tedy vaší největší skupiny Home Credit?

Tam je hodně problematická Čína, to řešíme. Nemyslím si ale, že by to bylo tak dramatické. Oblast spotřebitelského financování prostě dostala ránu. Reagovali jsme tak, že jsme v Číně dramaticky ořezali provozní náklady, výrazně jsme snížili objem nových obchodů a soustředíme se na klienty s mnohem lepším rizikovým profilem, abychom drželi riziko pod kontrolou. Máme diverzifikované financování. To jsou elementy, které potřebujeme, abychom rozumně ustáli situaci, která je tam obecně komplikovaná nejenom pro nás, ale i pro další poskytovatele finančních služeb. Samozřejmě jsme zaznamenali ztrátu, která spočívá v dopadu zvýšeného rizika.

Co znamená, že jste výrazně omezili provozní náklady? Zavírání poboček, propouštění?

Poměrně dramaticky přecházíme spíše do podoby fintech společnosti než klasického kamenného poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Snížili jsme radikálně počet zaměstnanců na 60 tisíc, tedy zhruba o polovinu.

Počítáte s tím, že se po opadnutí krize vrátíte na dřívější objemy obchodů?

To je brzo hodnotit. Jsem dalek toho, říkat, že se nevrátíme, ale teď tam potřebujeme nějaký čas, aby se situace stabilizovala, a pak se rozhodneme. Samozřejmě je to lekce.

Odpovědět